Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Atacama pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Atacama pod lasem

makadamia 09:16, 14 lip 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jestem! Już się zdążyłam zdziwić, ze mnie Hania do planowania nasadzeń woła, ale doszłam do planu rabaty i wszystko jasne


Aniu, bardzo fachowo zrobiłaś plan i zdjęcia. Projekt rabat też bardzo w porządku i mógłby taki być. Widzę tylko jeden problem - od strony podjazdu masz wszędzie rabatę i nie ma przejścia na trawnik. Wydaje mi się, że dużo wygodniej byłoby jednak zrobić to przejście. Można oczywiście zrobić ścieżkę przez rabatę, ale jakoś tutaj mi to nie pasuje.

Dlatego pozwolę sobie zaproponować Ci alternatywę:


Na trawniku tylko jedno kółko wykreślone. Rabata powiększona, co pozwoli na posadzenie świerka przed słupem (może da się przesadzić tego małego z prawej strony?). Przy świerkach jakieś krzewy jako średnie piętro i bylinówka jako niskie. Tym sposobem otrzymujesz ładną kompozycję "kulisową" a z okna kuchni masz na przestrzał piękny widok na pola
Mniej więcej tak to sobie wyobrażam:


edit: doczytałam, że ten krzaczek przed oknem to magnolia - czym prędzej przeniosłabym go pod ogrodzenie, tam gdzie narysowałam krzewy, póki nieduży i zniesie tą operację.

Sama magnolii nie posiadam, ale z tego co widzę na forum, i co posiadacze mówią, magnolia jest dużym krzewem, atrakcyjnym przez krótki okres czasu. Potem to zwyczajny krzaczor. Ci, którzy posadzili ją właśnie w takim eksponowanym miejscu bardzo narzekają. Wydaje mi się, że magnolie dużo lepiej sprawdzają się z tyłu rabaty: robią wrażenie, kiedy wczesną wiosną rabata jeszcze pusta, a potem elegancko wtapiają się w tło.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
chagall 22:20, 14 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Haniu, Asiu - Makadamio - jesteście kochane
Dziękuję!!!

Asiu - dziękuję za pochwałę za mój plan. Muszę się przyznać, że już parę razy widziałam, jak pomagałaś innym w projektowaniu za pomocą kół i zgapiłam Twoją technikę
Narysowałam dwa kółka, żeby optycznie podzielić tę ogromną według mnie połać "trawnika" i połączyć tę nieszczęsną rabatę pod oknem kuchennym (tzw. poletko doświadczalne) z pozostałymi rabatami, a jednocześnie zamaskować ten fragment przy łuku kostki (tam, gdzie parkuję samochód), który mnie bardzo wkurza.
Piszesz, że nie ma w moim planie przejścia na "trawnik", ale mi to nie przeszkadza (i tak łażę po rabatach, między i nad roślinami - duża jestem).
Kiedyś myślałam, że trzeba zostawić trawnik przy kostce, żeby mieć gdzie spychać śnieg zimą, ale z doświadczenia wiem, że nie jest to konieczne. Poza tym trawa albo słabo rośnie przy kostce (betonowe skosy), albo wrasta w kostkę i jest to upierdliwe, dlatego w planie okoliłam całą kostkę rabatami.

Podoba mi się Twój plan i myślę, że jest prostszy do wykreślenia w terenie od mojego, ale nie mogę przesadzić małego świerka, ani posadzić innego większego drzewa pod słup (mąż zabrania, tam w ziemi idą kable elektryczne do domu).

O przesadzeniu magnolii myślę od zeszłego roku. Kiedy najlepiej to zrobić?
Wiem, że może nie przeżyć, ale trudno. Najwyżej wypiję za błędy
____________________
Ania - Atacama pod lasem
Johanka77 23:24, 14 lip 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Widzę, że nie tylko ja się wzięłam za darcie darni
Mój M strasznie wkurzony...
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
chagall 23:44, 14 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Asiu, jeszcze nie drę, na razie dumam jak drzeć
Wiem jedno, mój mąż ręki i nogi do tego nie przyłoży. To on zasiał trawnik
____________________
Ania - Atacama pod lasem
natka098 23:56, 14 lip 2017


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Przeczytałam Twój wątek. Widać duży progres ogrodowy z czasem. Trawnik nadał przejrzystości. Hortensje zmężniały.

A u tuji, u mnie taka sama sytuacja po przymrozku zbrązowiały tylko od strony ogrodu, a od strony ogrodzenia zielone. Mróz je osłabił i później złapał grzyb, Mazan polecił mi przeciwgrzybowo psikać. Już powoli wracają do siebie. Jak to powiedział mi szkółkarz u którego chciałam nowe kupić: " dość im czas do jesieni a one się odwdzięczą będą gęstrze i wszystko ładnie znajdują. Więc czekamy. Zaznaczam i będę zaglądać.
____________________
Natalia - Mój zakątek
chagall 00:18, 15 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Natalio, witaj
Ja też pryskałam thuje od grzyba, chociaż nie wiem czy to grzyb.
Byłam tak wkurzona, że mi się wszystkiego ogrodowego odechciało.
Teraz wyglądają już lepiej i mam nadzieję, że przeżyją.
Dziękuję za dobre słowa i pozdrawiam
____________________
Ania - Atacama pod lasem
MirellaB 07:00, 15 lip 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Fajnie - nowe plany
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
AnnaCh 14:05, 15 lip 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Aniu, plan rabat super się prezentuje, do tego masz najlepszych doradców, Asię, Hanię, będzie pięknie
____________________
Ania - Malutki pod lasem
chagall 21:36, 15 lip 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Dzisiaj poszły w ruch węże ogrodowe, sznurek, miarka, metalowy pręt zbrojeniowy i młotek.
Wytyczyłam zaplanowane linie "trawnika" (dwa kółka, czyli "głowa słonia z uchem", łącznik z zachodnią stroną działki, czyli "trąba" został do przemyślenia i wytyczenia może jutro).
Oczywiście okazało się, że drugi świerk z prawej strony rośnie 5 m od płotu, a nie 3 m, jak zaznaczyłam na planie i planowane drugie kółko "trawnika" ("głowę słonia") musiałam zmniejszyć.
Obrazki - pod nieudolnie narysowanymi czerwonymi liniami leżą węże

Widok z góry:


Widok od strony wjazdu:


Widok w stronę wjazdu:

____________________
Ania - Atacama pod lasem
natka098 22:30, 15 lip 2017


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Dzieje się. Będą duże rabatki.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies