Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 16:04, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Dziękuję. Fajnie wygląda ten duet. Jaka to odmiana lilaka? Ma taki delikatny róż. Pachnie intensywnie jak te zwykłe? Irga nie do końca w moim guście. Lilak taki delikatniejszy, zwiewny.


To lilak węgierski bez dodatkowej nazwy. Szybko rośnie (podobnie jak kalina Rozeum). Nie trzeba kupować dużego egzemplarza. Jego plusem jest to, że nie daje odrostów, a pachnie silniej niż zwykły lilak. Mam dwa egzemplarze i od 11-12 lat nie było z nimi problemu. Sadziłam je na etapie budowy fundamentów.
Edit: specjalnie dla Ciebie zrobiłam zdjęcia trzmieliny oskrzydlonej. Już ruszyła i ma cudowne, delikatne listki.





Hakonka pod nią też już ruszyła.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:12, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Lada moment w kolejnym oknie pojawi się kwitnące drzewko. Tym razem nie będzie tak subtelnie.
Wściekły róż na szczęście z czasem nieco blaknie.



Ruszyły hortensje bukietowe.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Patrycja_KG_Lu 16:23, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Dziękuję. Przekonałaś nas (akurat i mąż zerkał na propozycje ze mną). W jakich odstępach byłoby dobrze je posadzić z kalinami? Mam ok. 11 metrów długości rabaty.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
pestka56 16:39, 02 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Nie ma się czym martwić. Masz normalnie.


Też nie jest normalnie. Irysy reticulata kwitły na początku marca, a zawsze kwitły w na przełomie marca i kwietnia. Tulipany botaniczne zabierają za kwitnienie, a powinny w połowie kwietnia.
Śliwy Pissardii wybuchły wczoraj, a zazwyczaj zakwitały w połowie kwietnia.
Wszystko mało normalnie i poplątane. To samo w trawach ozdobnych. Nie mówiąc już o bylinach cieniolubnych.

Z przyjemnością rozglądam się po twoim ogrodzie
____________________
Kasia
Gruszka_na_w... 16:42, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Oba krzewy osiągają ok 2,5-3 m średnicy. Odstęp będzie zależał od tego, czy chcesz mieć między nimi przerwy, czy też mają się przenikać. U mnie jest to ok 1.5 m odstępu, ale rosną nieco zygzakiem (kalina głębiej, lilak wysunięty). Sadziłam 40 cm badylki i nie bardzo miałam wyobrażenie, co z nich wyrośnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:51, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
pestka56 napisał(a)


Też nie jest normalnie. Irysy reticulata kwitły na początku marca, a zawsze kwitły w na przełomie marca i kwietnia. Tulipany botaniczne zabierają za kwitnienie, a powinny w połowie kwietnia.
Śliwy Pissardii wybuchły wczoraj, a zazwyczaj zakwitały w połowie kwietnia.
Wszystko mało normalnie i poplątane. To samo w trawach ozdobnych. Nie mówiąc już o bylinach cieniolubnych.

Z przyjemnością rozglądam się po twoim ogrodzie


W moim ogrodzie rośnie głównie proza życia, rośliny z naszej strefy klimatycznej. One radzą sobie nieźle z różnymi zawirowaniami pogodowymi. Przeżyły śnieg w maju, susze i obfite opady deszczu. Miałam tylko problem ze śliwami wiśniowymi. Te okazały się bardziej wrażliwe. Odpowiedni Persel pozwala z dystansem patrzeć na różne zjawiska. Już się wie, że nie zawsze w życiu jest z górki, a różne kłody i inne zawirowania są wpisane w codzienność. Coś tam zawsze będzie rosnąć nawet jeśli coś innego odmówi współpracy.

Dziękuje za opinię o ogrodzie. Zależało mi na tym, aby dobrze się wpisywał w podmiejskie otoczenie, był w miarę naturalny i "wtapiał w siebie" budynek. Chyba się udało.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Patrycja_KG_Lu 17:32, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

A ta niższa roślina o cytrynowym kolorze przed lilakiem to cóż to?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Gruszka_na_w... 18:05, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

A ta niższa roślina o cytrynowym kolorze przed lilakiem to cóż to?


Zdjęcie jest bardzo archiwalne. Katalpy wyleciały, a ich miejsce zajęły świdośliwy. Te żółte to były pęcherznice Dart's Gold. Miały trochę inny odcień żółci niż popularne Luteus. Też już ich nie ma. Zastąpiłam je hortensjami.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
inka74 19:17, 02 kwi 2024


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Patrząc na zdjęcia z twojego ogrodu to się zaczęłam zastanawiać czy to obecne czy może z ubiegłego roku. Roślinki oszalały. U mnie Zaczęły kwitnąć tulipany Exotic Emperor. 2 tygodnie wcześniej niż w ubiegłych latach. Zobaczymy co to dalej będzie.

Ta różowo kwitnąca to Ola?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 19:24, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
inka74 napisał(a)
Patrząc na zdjęcia z twojego ogrodu to się zaczęłam zastanawiać czy to obecne czy może z ubiegłego roku. Roślinki oszalały. U mnie Zaczęły kwitnąć tulipany Exotic Emperor. 2 tygodnie wcześniej niż w ubiegłych latach. Zobaczymy co to dalej będzie.

Ta różowo kwitnąca to Ola?


Tak, to Ola.
EE zwykle kwitły w połowie kwietnia, wszystkie inne z końcem kwietnia i na początku maja. Ten ciepły luty chyba sporo namieszał, a ostatnie dni marca postawiły kropkę nad i. Było w okolicach 20 stopni.
Chociaż... 38 lat temu rodziłam syna 1 kwietnia. To był wtorek po świętach. Do szpitala jechałam bez płaszcza, w okresie świąt też było gorąco. A kiedy opuszczałam po paru dniach szpital, to powitały nas trwające kilka dni opady śniegu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies