Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

Martka 16:05, 07 lis 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Elu, dziękuję! Trzcinniki krótkowłose zdecydowanie wypasione! Trawy nie są specjalnie wymagające (oczywiście mają swoje wymagania glebowe, wiadomo). Wydaje mi się, że problem może pojawić się wtedy, gdy sadzonki są za mocno podpędzone, wtedy słabo sobie poradzą, a raczej nie poradzą. Jak wykopywałam swoje martwe hakonechloa, w korzeniach znajdowałam po garści kuleczek. Naprawdę przesada. W tym tygodniu planuję posadzić moje trzcinniki, czy myślisz, że jednak lepiej je zadołować i zostawić do wiosny?

Przepraszam dębowe wkłady za nazwanie ich skrzynką Dąb uwielbiam w każdej postaci. Efekt na skalniaku piękny, a Skalnica Arendsa wyglada, jakby spływała sobie strumykiem do dołu. Cudo. Ciekawe te kaliny z ciemnymi listkami, jeszcze o takiej nie słyszałam. To fakt, na Ogrodowisku szybko można się dowiedzieć, czego jeszcze nasza dusza ogrodowa potrzebuje. I że są to potrzeby raczej ogromne
ElzbietaFranka 19:25, 07 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Martka napisał(a)
Elu, dziękuję! Trzcinniki krótkowłose zdecydowanie wypasione! Trawy nie są specjalnie wymagające (oczywiście mają swoje wymagania glebowe, wiadomo). Wydaje mi się, że problem może pojawić się wtedy, gdy sadzonki są za mocno podpędzone, wtedy słabo sobie poradzą, a raczej nie poradzą. Jak wykopywałam swoje martwe hakonechloa, w korzeniach znajdowałam po garści kuleczek. Naprawdę przesada. W tym tygodniu planuję posadzić moje trzcinniki, czy myślisz, że jednak lepiej je zadołować i zostawić do wiosny?

Przepraszam dębowe wkłady za nazwanie ich skrzynką Dąb uwielbiam w każdej postaci. Efekt na skalniaku piękny, a Skalnica Arendsa wyglada, jakby spływała sobie strumykiem do dołu. Cudo. Ciekawe te kaliny z ciemnymi listkami, jeszcze o takiej nie słyszałam. To fakt, na Ogrodowisku szybko można się dowiedzieć, czego jeszcze nasza dusza ogrodowa potrzebuje. I że są to potrzeby raczej ogromne


Widzialam skalniak jest to obecnie trend zamiast kamieni różnej wielkości to korzenie, duże kloce drewniane z mchem cuda nie widy. Bardzo ładnie to wyglądało. Mam sporo drewna kominkowego dębowego, grabowego jak jest bardzo nie foremne to odkładam i na skalniak lub w żwir daje.

Popełniłam gafę z tymi kalinami zamiast bzów.
Mimo wszystko mam sporo kalin jeszcze młode, ale za jakieś 2 lata będą już spore. Nie wiem która jest która czekam na kwitnienie.

Mam jeszcze kalinę Pink Beauty i St. Keverne. Liście mają podobne, różnią się wzrostem.

Strumykiem do dołu to mam Mydlnice.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 19:38, 07 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Monika83 napisał(a)

Idealne miejsce dla rodków a nawet i dla hortensji ogrodowych.



Monika dziękuję.

Idealne piszesz a jednak nie za bardzo tam rosną nie wiem jaka to przyczyna.
Może jeszcze za wcześnie 3 rok tam rosną. W kwaśnej ziemi i nawoze też dobrze. Tam nie ma specjalnie dużo słońca. Wiosna chcemy przyciąć sosny i wpuścić trochę słońca.

Mam tam tylko obok hortensje rosną też nie za bardzo.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 19:44, 07 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
hankaandrus_44 napisał(a)
Twój jesienny ogród tez jest piękny. Kolory już przyblakły, ale jeszcze swoje robią na tle zieleni. Prace ogrodowe jesienia sa najbardziej dokuczliwe dla mnie. Nawet te wiosenne, po zimie są bardsziej optymistyczne. Oby ten nadchodzący czas był w miarę bezproblemowy.



Haniu to prawda, wiosna robociznę widać. Jesienią liście fruwają w każdą stronę tu wymiecie tam zaniesie.
Haniu już coraz mniej tych kolorków.





____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
sylwia_slomc... 20:12, 07 lis 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Ja lubię metsekwojowe igły bo takie mięciutkie są I kaliny lubię za zapach i jesienne przebarwienia, a te co nie pachną za kwiaty. Skalniak kiedyś w dawnym ogrodzie miałam, ale wtedy był tręd na same kamienie i wyboru roślin skalnych takiego nie było
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mirka 20:18, 07 lis 2021


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Elu moc kolorów jeszcze masz . Berberysy u mnie jeszcze kolor trzymają .
Powiedz mi jak je nisko wiosną tniesz i w jakim miesiącu?
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Ania111 20:20, 07 lis 2021


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
ElzbietaFranka napisał(a)
CD



Kwitnie u mnie Kalina zimo zielona








Elu ,
przepiękna jesień u Ciebie ,
te przebarwienia ,
cudownie
____________________
Ania Spelnione marzenie
daszum 22:13, 07 lis 2021


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Elu, z liściastymi masz moc roboty, ale w zamian dostajesz cudowne jesienne przebarwienia

Zakładałam kiedyś ogród na dobrej ziemi, posadziłam kalinę kaskadową i kolkwicję chińską. Po trzech latach urosły takie giganty, że nie byłam w stanie ich wykopać i przesadzić do mojego aktualnego ogrodu.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
ElzbietaFranka 22:34, 07 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja lubię metsekwojowe igły bo takie mięciutkie są I kaliny lubię za zapach i jesienne przebarwienia, a te co nie pachną za kwiaty. Skalniak kiedyś w dawnym ogrodzie miałam, ale wtedy był tręd na same kamienie i wyboru roślin skalnych takiego nie było



Tak metasekwoja to jak brzozy wszędzie igliwie tylko miękkie.
Sylwia ja mój skalniak robiłam w 2013 r też nie było wyboru albo ja nie miałam pojęcia o roślinach skalnych. Teraz to dopiero roślin.
Powoli będę wykopywać wyższe iglaki i wszdziac mniejsze rośliny. przez te duże to krzaki to kamieni nie widać.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 22:39, 07 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Mirka napisał(a)
Elu moc kolorów jeszcze masz . Berberysy u mnie jeszcze kolor trzymają .
Powiedz mi jak je nisko wiosną tniesz i w jakim miesiącu?



Mirka nie wiem o które berberysy ci chodzi. Te przebarwiające się na żółto przy dereniach czerwonych. Staram się ciąć jeszcze o 20 cm niżej niż teraz są.
Doszłam do wniosku, że lepiej ciąć niżej później mają zielone odrosty nie zdrewniałe i drugi raz łatwiej ciąć. Nie tnę w kulki tylko kanciaste.

Teraz dopiero patrzę jednego nie przycięłam.
Ten po lewej cały dzień w słońcu ten po prawej półcień jeden i ten sam rodzaj przysypany igliwiem z metasekwoja

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies