Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe szaleństwo ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe szaleństwo ...

Nowalijka 20:25, 13 lis 2018


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
Muszelka napisał(a)
A liście z trawnika i sprzed ogrodzenia wrzucam na kompost.

Muszelko ja większość liści pozbierałam do worków. Wiosną jak pojawi się pierwszy kontener na zielone, to pozbędę się ich.
Porządki porządkami a w sobotę jak pójdę na działkę to znów pełno liści będzie.
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
Nowalijka 20:28, 13 lis 2018


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
sylszu napisał(a)



Chętnie przyjmę nadmiar liści. Mam malo, a bardzo fajnie robią ziemię. I lubię zapach gnijących....


Sylwia nie ma sprawy, zamawiam kuriera i za dwa dni masz w prezencie sześć worków lisci
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
Nowalijka 20:34, 13 lis 2018


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
Radziu2013 napisał(a)
Wow Wow Wow...kompostowniki to masz Elu na wypasie Tyle dobra...gdzie ty to pomieścisz… Ja jestem na etapie zbierania materiałów, i wszystko idzie w dobrym kierunku, żeby powstał jeszcze w tym sezonie i pomieścił resztę liści i pościnanych roślin...nie mogę się tylko zdecydować (bo są dwie opcje) czy wymurować go z czerwonej cegły, czy zbić z kantówek i desek...


Super prace poczyniłaś...rabatki popielone jak w pełni sezonu...a ja nie wiem co w tym temacie robić...pielić czy nie? Liście lecą, więc i tak niedługo zakryją wolne miejsca na rabatach a wraz z nimi chwasty...hmmmm



Pozdrawiam

A co tam Radziu, na bogato... Suche kwiaty, trawa, skorupko od jajek, obierki... Żyć nie umierać, ogrodkowe złoto
Radziu, jak masz trochę czasu to popiel i wrzuć to na jedną kupkę, niech się przerabia, jak zrobisz kompostownik, to przerzucisz to. Ja mam metalowy kompostownik ale jeszcze po poprzednich właścicielach. Dobrze że są dwie komory, w poprzednim sezonie wrzucałam do tej drugiej części. Nawet przerobiło się
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
zoja 21:08, 13 lis 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Nowalijka napisał(a)

Ewuniu, do wiosny to ja coś wymyślę. Chwasty o mnie też nie zapomną. Boję się trochę że ta sterta na kompostowniku milion lat będzie się przerabiała. Na wiosnę kupie przyspieszacz do kompostowania


Starter do kompostu zakup koniecznie zpbaczysz jak gora kompostu szybko opadnie.
Ja na dol 'nowego' kompostu klade gazety - przyciagaja dzdzownice. Potem znowu dodaje gazety jak troche sie uzbiera. One maja to co lubia a ja milych wspolpracownikow
Startery im nie szkodza
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
zoja 21:14, 13 lis 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Nowalijka napisał(a)

Muszelko ja większość liści pozbierałam do worków. Wiosną jak pojawi się pierwszy kontener na zielone, to pozbędę się ich.
Porządki porządkami a w sobotę jak pójdę na działkę to znów pełno liści będzie.


Jak i tak masz zamiar trzymac do wiosny te worki to zmien te liscie w cos dla siebie. Poszukaj ale wystarczy te worki podziurawic, liscie w srodku powinny byc mokre i ja bym dodala startera kompostowania i chyba do lata zrobi sie z tego ziemia lisciowa

Ja mam za malo lisci zeby to przetestowac.
Kolezanka zlamala sie wiosna i oddala do zielonych odpadow, a potem doczytalysmy, ze caly proces zachodzi najszybciej gdy robi sie cieplo. Wystarczylo jeszcze troche poczekac.
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Nowalijka 21:21, 13 lis 2018


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
zoja napisał(a)


Jak i tak masz zamiar trzymac do wiosny te worki to zmien te liscie w cos dla siebie. Poszukaj ale wystarczy te worki podziurawic, liscie w srodku powinny byc mokre i ja bym dodala startera kompostowania i chyba do lata zrobi sie z tego ziemia lisciowa

Ja mam za malo lisci zeby to przetestowac.
Kolezanka zlamala sie wiosna i oddala do zielonych odpadow, a potem doczytalysmy, ze caly proces zachodzi najszybciej gdy robi sie cieplo. Wystarczylo jeszcze troche poczekac.

Zoju, słyszałam o tym. Właściwie nic się nie stanie jak je podziurawię. Jak nie będzie efektu wiosną to wyniosę. Latem za namową sąsiadki (ona tak robi) zamknęłam w worku skoszoną trawę. Tu dla odmiany nie dziurawiłam go. Do wiosny zgnije i podobno to rewelacyjny nawóz, bardzo śmierdzący. Słyszałaś coś o takiej metodzie?
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
zoja 21:25, 13 lis 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Nowalijka napisał(a)

Zoju, słyszałam o tym. Właściwie nic się nie stanie jak je podziurawię. Jak nie będzie efektu wiosną to wyniosę. Latem za namową sąsiadki (ona tak robi) zamknęłam w worku skoszoną trawę. Tu dla odmiany nie dziurawiłam go. Do wiosny zgnije i podobno to rewelacyjny nawóz, bardzo śmierdzący. Słyszałaś coś o takiej metodzie?

Nie slyszalam. Ale przypomina metode z EM bokashi - to co uzbieram w wiaderku i pozbawie sokow - moge niby zawiazac w szczelnym worku i trzymac do wiosny. Hmmm... Tylko u mnie jest starter z bokashi.
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
eVka 21:31, 13 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Apropos liści, ja biorę je z parku. Mam jeszcze za mało swoich a zresztą głównie orzechowe więc do niczego się nie nadają. W parku piękne liście do wyboru do koloru. Dębowe pod środki, których mam sporo a inne sypię na rabaty na korę, same się przerobią w końcu.

Piękne kompostowniki masz, aż miło popatrzeć
____________________
sylszu 00:09, 14 lis 2018


Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 526
Nowalijka napisał(a)

Sylwia nie ma sprawy, zamawiam kuriera i za dwa dni masz w prezencie sześć worków lisci


I co ? Pewnie już mi nie przyslesz tych worów?

Niech Ci będzie. Wykorzystaj.



____________________
Sylwia Rodos-trochę inaczej
Nowalijka 07:03, 14 lis 2018


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
sylszu napisał(a)


I co ? Pewnie już mi nie przyslesz tych worów?

Niech Ci będzie. Wykorzystaj.




Hm, podzielę się
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies