Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

kropka 12:45, 09 cze 2020

Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 4
Chciałam podziękować za ten wątek, jestem na początku zakładania ogrodu i w dwóch miejscach zdążyłam już położyć matę...
W trzecim - po przeczytaniu tego wątku - zrezygnowałam z maty.
Teraz edukuję znajomych, żeby tego błędu nie popełniali
Zgr 16:59, 22 cze 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
To ja zadam jeszcze pytanie o tujach. U mnie jest tak, że szpaler rośnie w pasie ziemi o szerokości 80cm i ten pas jest pokryty agrowłókniną + kamienie. Wokół pnia jest wycięty otwór w szmacie.Dookoła tego pasa jest trawnik, pola. Z tego co wiem, tuje puszczają korzenie na kilka metrów wokół siebie, czyli u mnie korzonki mogą być na wierzchu 40cm w jedną i 40 w drugą stronę od pnia, potem pójdą już w ziemię. Czy taka sytuacja jest nadal szkodliwa dla rośliny?
SylwiaBe 17:07, 22 cze 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Zgr napisał(a)
To ja zadam jeszcze pytanie o tujach. U mnie jest tak, że szpaler rośnie w pasie ziemi o szerokości 80cm i ten pas jest pokryty agrowłókniną + kamienie. Wokół pnia jest wycięty otwór w szmacie.Dookoła tego pasa jest trawnik, pola. Z tego co wiem, tuje puszczają korzenie na kilka metrów wokół siebie, czyli u mnie korzonki mogą być na wierzchu 40cm w jedną i 40 w drugą stronę od pnia, potem pójdą już w ziemię. Czy taka sytuacja jest nadal szkodliwa dla rośliny?

Tak
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Gardenarium 18:29, 22 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kamienie też nie są odpowiednie dla tui a jeszcze na szmacie to już za dużo tego złego. Kora dla tui nie kamienie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wysek 17:02, 29 lip 2020

Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 4
Odnośnie agrotkanin pod tuje. Od 3 miesięcy mam tuje, 1-1,2m z ziemi. Zakupiłem agrotkaninę i grys ozdobny.
Tuje widać się ładnie przyjęły.

Zamierzam położyć agrotkaninę i grys lub ewentualnie sam grys.
1/ Dlaczego nie warto kłaść agrotkaniny?
2/ Jak ewentualnie radzić sobie z chwastami?
3/ czy jak położę sam grys na glebę to będzie ok?
Gardenarium 09:48, 30 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chcesz być ogrodnikiem? To nie kładź szmaty.
Tyle jest napisane że szkoda gadać ponownie, weź i poczytaj.

Kopiujesz złe wzorce, bądź mądry i działaj zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej, szmata nie jest w zgodzie z tą sztuką.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wysek 11:22, 30 lip 2020

Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 4
Stąd moje pytanie, bo czytałem za i przeciw.

Czy grys bezpośrednio (nie wiem jaki odczyn), nie zaszkodzi tujom? Dodam, że cała gleba jest wymieniona na torfową z worków.

Gardenarium 22:20, 30 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zaszkodzi, zwłaszcza wapienny, dopiero co pisałam że tuje nie znoszą kamieni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wysek 23:40, 30 lip 2020

Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 4
dziękuję, a co w przypadku gdy to jest kwarc lub inny otoczak/grys z odczynem kwaśnym?
Będzie szkodzić tujom, jeżeli położymy bezpośrednio na glebie, bez agrotkaniny?


na 90% mam grys kwarcowy, na dniach będę wiedział czy na pewno.

Proszę mnie nie atakować, po prostu chcę zasięgnąć jako laik informacje. Często widzę ściółkowanie grysem/otoczakami - informacja czy kamienie z odczynem kwaśnym będą odpowiednie pod tuje?
Gardenarium 07:10, 03 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tak ważnej dla roślin sprawie trzeba atakować, bo ludzie myślą że to nieistotne i przed dobro roślin przedkładają własną wygodę. Tuje nie lubią kamieni, żadnych kamieni, nieważny odczyn, ważne zamulenie z kamieni powstaje i zasklepia glebę.
Tuje lubią przekompostowaną korę sosnową.

Przepraszam za zbyt mocne sformułowania, ale na pocz. drogi ogrodniczej ważne jest zrozumienie procesów obiegu materii organicznej w przyrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies