Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Inqu 14:25, 08 sie 2020

Dołączył: 08 sie 2020
Posty: 1
No i po ptakach, szkoda, że o tydzień za późno napotkałem na swojej drodze to forum, ale na szczęście nie ściółkowałem i nie położyłem drugiej części. Co polecacie na taką skarpę pod świerkami, która jest stosunkowo sucha zamiast agrowłókniny, jaki rodziaj ściółkowania oraz jakie rośliny. Ogółem miałem plan żeby pomiędzy to co już wsadziłem i widać na zdjęciach wsadzić jakieś płożące rośliny i z czasem ich rozrastania się usuwać agrowłóknine.







Gardenarium 12:25, 11 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To wygląda nie dość że okropnie żałośnie, to jeszcze zaszkodzi ukorzenianiu roślin.
Do umocnienia skarp służą specjalne geokratki, a rośliny wybieraj okrywowe, które ukorzeniają się pędami i wiążą podłoże.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:26, 11 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ku przestrodze, że mata nie chroni wcale przed chwastami

Wojsławice jako niechlubny przykład niechlujnego wyglądu rabat i nie tylko wyglądu.
O zdrowie roślin chodzi i zdrową glebę.

Anitka napisał(a)


Ogród jest bardzo duży i chyba brak jest mocy przerobowych, mata-szmata też nie daje rady


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Grzegorz334 09:51, 09 mar 2021

Dołączył: 25 sty 2021
Posty: 6

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ściółkowanie - kora w ogrodzie

@Gardenarium, Pani Danuto, jak zerwać szmatę spod tui? Wiem mój błąd, że w ogóle dawałem, ale chciałbym ściągnąć. Na szmacie jest wyściółkowane, a pod korą są korzenie, czyli rosną między korą, a szmatą. Da się to ściągnąć bez uszkadzania korzeni? Jak to w ogóle najlepiej zrobić, aby nie uszkodzić tujek?
Gardenarium 09:51, 09 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Nacinać szmatę od góry ostrym nożem i wyciągać odsuwając korę na rabatę. To straszna praca. My jak ściągaliśmy w jednym ogrodzie do roboty, to ja uciekłam, żeby nie patrzeć.

Jedno wielkie kłębowisko bo w bluszczu





Ale potem zaczęło się robić pięknie



Aby na koniec było tak:

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Grzegorz334 14:52, 09 mar 2021

Dołączył: 25 sty 2021
Posty: 6
Dziękuję bardzo! Agrotkanina, czy tam agrowłóknina to największe zło - unikać jak ognia. Z własnego doświadczenia powiem, że ochrona przed chwastami i trawami jest tylko na chwilę, bo potem to niechciane i tak rośnie na ściółce, gdzie ma znakomite warunki. W żadnym sklepie ogrodniczym, gdzie to kupowałem nikt nie przestrzegł przed używaniem - byle sprzedać tego jak najwięcej.
verul 23:40, 06 kwi 2021

Dołączył: 06 kwi 2021
Posty: 1
Witam wszystkich.
Zadam może dziwne pytanie. W czym ta tkanina szkodzi? Widziałem zdjęcia korzeni. Widziałem korzenie roślin u mnie w ogrodzie (tak samo wyglądają) i co w tym złego? Korzeń jest z natury biały. Ten w ziemi też. Tylko ten w ziemi jest brudny
Czy chodzi o to że roślina się nie ukorzenia w głąb? To powinny wtedy rośliny marnieć, przewracać się itd. Nie widzę tego u siebie. W zasadzie to rosną jak głupie.
A przed chwastami wbrew temu co tu czytam chroni doskonale. Ale nie chroni przed lenistwem. Chwast od dołu nie przerośnie, ale od góry owszem. Dlatego trzeba je na bieżąco usuwać. Przy czym to taka robota na 15 minut raz na dwa tygodnie na cały ogród. Czy tyle zajmuje pielenie ogrodu bez tkaniny? Pytanie retoryczne. Miałem po budowie u mnie przykład jak chwasty szybko porastają gołą ziemię. To nie były pojedyncze okazy tylko chwastowy trawnik nie do wypielenia. Tzn glifosat sobie poradził.

Jeszcze pod korę można nie dawać. Choć ja daję bo mam płasko. Kora sama ogranicza chwasty. Ale nie dawanie pod kamienie to samobójstwo. Raz że chwasty, dwa kamienie się wymieszają z ziemią, a trzy kamienie się bardzo nagrzewają więc ziemia wyschnie na wiór. Tkanina ogranicza parowanie.
Brix0n 10:39, 07 kwi 2021

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
A ja pod szmaragdami wydarłem 50 m szmaty i wysylalem korę lecz na resztę rabat zamierzam polozyc cieniutka agrotkanine gramatury 30 oraz 50 i na to wysypac kamienie ozdobne. tkanina taka jak na zdjęciu poniżej.
Moim zdaniem będzie dużo lepsza bo jest cieńsza i biała. Daje tylko przez to zeby mi się kamienie nie wymieszały z ziemią.
Brix0n 10:41, 07 kwi 2021

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Co o tym sądzicie?
Gardenarium 13:49, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Źle sądzę ja, ale moją opinię na temat szmaty i kamieni pod tujami każdy zna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies