Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

grembosia 20:33, 10 wrz 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Zaczynam sukcesywnie usuwać szmaty i uzupełniać korę Co za głupota, tyle pracy i kasy poszło na marne. Chwasty i tak rosły na potęgę. Pod szmatą wijące się korzenie chwastów, ślimaki, smród. Na moim lekko podmokłym gruncie to była głupota do potęgi.
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
Borbetka 09:59, 15 wrz 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
O rany i jeszcze miałaś tę szkółkową! Dobrze, że ją wyrzucasz .
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 10:18, 15 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niezły bałaganik.
W tym wątku Mariuszzu nie polecamy jej w ogóle kłaść.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
cukinia74 22:23, 21 wrz 2012

Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 1
Witajcie
Jestem po raz pierwszy na ogrodowisku.pl. Mam nadzieję, że mnie przygarniecie.
Też myślałam przez długi czas o położeniu agrowłókniny. Poczytałam jednak trochę na ten temat, zaglądnęłam na Wasze forum i zrezygnowałam z przykrywania terenu agrowłókniną.
Po pierwsze - brak pieniążków, po drugie - mało ekologiczne, po trzecie - jestem pracoholiczką.

Mam niewielki ogródek, więc postawiłam na rośliny okrywowe. Trzeba niestety natrudzić się na początku, trochę popracować, ale myślę, że efekt będzie wart zachodu. Posadziłam dąbrówkę rozłogową i barwinek. Bluszczyk kurdybanek sobie spokojnie rósł od dawna. Sam się wprowadził do mojego ogródka, więc go nie wyganiałam Oprócz tego posadziłam winobluszcz pięciolistkowy w miejscach, gdzie może rosnąć, bo nie ma innych roślin. Dobrze zasłania "gołą" ziemię, na której nawet chwasty nie chcą rosnąć. Muszę tylko go co jakiś czas doprowadzić do porządku, bo to roślina ekspansywna. Na wiosnę zrobię parę zdjęć. Mam nadzieję, że moje roślinki mnie nie zawiodą. Ale się rozgadałam... Pozdrawiam
alinak 22:08, 24 wrz 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
zamiast maty mam patent na chwaściory taki że na założonej rabacie rozsypuję rozdrobnione gałęzie w rozdrabniaczu , lekko mieszam z kompostem ( bo z niego u mnie wszystkie rabaty ) i jeżeli to rabata z iglakami to na to rozsypuje przekompostowane trociny , jeżeli z bylinami to bez trocin ( bo dobrze zakwaszają ziemię
dopiero na to po uleżeniu rozsypuje korę . na odchwaszczenie mojego 30 ar. ogrodu potrzebuję najdłużej 1 dzień . ze szpikulcem , bez kopania . najczęściej jedna ręką - leciutko je wyciągam z tak wyściółkowanej rabaty .

no więc na co szmata
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
admete 09:56, 01 paź 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 8812
Składam wielkie podziękowania za ten wątek .
Kto był u mnie wie ile rabat planuję
Żadnej maty - szmaty nie będzie
A to dzięki Danusi i Waszym zdjęciom i doświadczeniom.

Mam jedną zagwozdkę.
Co ze skarpą?
Planowałam obsypać ją żwirkiem, co będzie się z nim działo?
Będzie zjeżdżać? - bo to zasugerował pan ogrodowy - usilnie wciskający mi matę na wszystkie rabaty i takową matę sugerując na skarpę.

W międzyczasie idę szukać odpowiedzi ..................
____________________
Mój powstający ogród Jak zamienić glinę w wymarzony skrawek Ziemi
Gardenarium 07:36, 05 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skarpę musisz dobrze odchwaścić zanim coś wsadzisz. Pielenie nowych chwastów w pierwszym roku, potem rośliny zadarnią i stworzą cień oraz konkurencję dla chwastów. Będziesz tylko wyciągać największe chwasty z roślin i musisz pilnować aby się nie wysiały.

Kora by się osunęła, ale żwir jest ciężki i nie powinien. tylko czy dawać żwir? Jakie rośliny mają tam rosnąć? W korze lepiej i szybciej zadarnią teren.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zeta 19:32, 07 paź 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Zauważyłam na zdjęciach Pani Danusi iż nie stosuje agrowłókniny i zaczełam się zastanawiać czemu oraz jakie są inne sposoby na chwasty? Dlaczego agrowłoknina nie jest dobrym rozwiązaniem? Jeżeli na grunt posypię korę to jak potem zapanuje nad wyrastającymi chwastami np w 30m rabacie wzdłuż siatki składającej się np. z tui?
____________________
Ozz 19:32, 07 paź 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Polecam o matach i tym podobnych:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
zeta 19:32, 07 paź 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Ozz napisał(a)
Polecam o matach i tym podobnych:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom



Bardzo fajny wątek, nie zauważyłam go wcześniej. A jak wygląda praca w ogrodzie bez tej maty? Czy co weekend trzeba na czworakach wyrywać chwasty? Jak radzicie sobie z tym problemem w swoich ogrodach?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies