Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sezon 2017 u Hanusi

Pokaż wątki Pokaż posty

Sezon 2017 u Hanusi

hankaandrus_44 19:04, 16 lip 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7206
Świdośliwę dostałam od znajomej, około 1 kg. Przebrałam, wypłukałam, odsączyłam.
Zalałam sokiem z pigwy, 1,5 szklanki, który miałam z ub. roku. Pogotowałam, ale owoce się nie rozgotowują za bardzo. PO wystudzeniu, przełożyła do przecierania, Pulpę Razem z tym wywarem i żelfiksem znowu na ogień. Wg mnie zbyt zielenizną smakowało. Dodałam sok z 1 cytryny, i pół szkl,cukru. Ale jeszcze mi nie było to. Pachniało wiśniowo-śliwkowo. No to jeszcze machnęłam do tego łyżkę płaską kakao. I to było to.

Prawie powidła śliwkowe, któtre uwielbiam.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Dragonka 19:07, 16 lip 2021


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190

Oj tak, zgadzam się z Tobą, ze cukier szkodzi, niemniej jednak mam słabość ogromną do ciast Bezowego tortu Pavlowej nie jadłam! aż wstyd się przyznać, zaraz wygoogluję co to Ale na pewno bym zjadła hehe.

Firletkę sobie zabieram śliczne są, muszę je do siebie wprowadzić. A przy okazji podpytam na okoliczność ukorzeniania hortensji z patyczka- jak to robisz Haniu? W ziemię jakoś specjalnie przygotowaną? Jakieś czary trzeba odprawiać czy bez ceregieli?
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
hankaandrus_44 19:27, 16 lip 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7206
Ogrodową ukorzeniałam w wodzie, takie półzdrewniałe młode pędy w maju. Do jesieni już ma korzonki i wtedy pod koniec sierpnia wkładam do doniczki. Doniczka w domu do wiosny, z umiarkowanym podlewaniem, ale to kłopot jest wiele prób mi się nie udało przez gapiostwo. Tak samo bukietówki. Po obcięciu wiosennym patyczki , mimo wypuszczenia pierwszych listków zamierały i klops.

Tej wiosny zrobiłam wg metody Bogusi Bieńko, naszej ogrodowej koleżanki,

wszystkie patyczki natychmiast wtykałam do ziemi . muszą mieć 3 węzły. W ziemi chowamy 2loczka, góra z jednym oczkiem na wierzchu. Tak zrobiłam z kilkoma patyczkami z każdej odmiany, a mam ich 4 różne .Zeby nie bawić się w etykietki, patryczki wtykałam do ziemi z tyłu za "matką. cień ibz wilgoć w jednym. Można jeszcze przykryć butelką po wodzie bez dna, odciętym końcem przy patyczach. Korek zostawiamy otwarty, ewentualnie zatykamy suchą trawą. Musi byc dostęp powietrza.

I czekam do jesieni. Nie ruszam, w korzenie nie zaglądam, Jesienią też nie ruszam, Na zimę przykryać będę włókniną i ewntualnie suchymi liśćmi, ale to dopiero po opadzie liści.

A wiosną ryzyk fizyk, albo jest bingo, albo go nie ma. Ale Od kwietnia do teraz w kilku miejscach zielone widzę. To znaczy, że Bogusia nade mną czuwa, chociaż odeszła od nas ze 3 lata temu. niestety.[*]



____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
gogo 19:49, 16 lip 2021


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Haniu, uważam, w upał siedzę w domu, bo spocenie się i wietrzyk, to choroba.

Uważam, że wszyscy, którym ukorzeniają się patyki, to mistrzowie nad mistrzami
Wtykałam w ziemię bukszpany, cisy, oliwnik srebrnolistny, hortensje i zero, więc już nie próbuję i unikam rozczarowań.

Hortensja ma piękny kolor, dziękuję
Rośliny wyślę, dam znać.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Joku 20:44, 16 lip 2021


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12245
Haniu ten dżem (?) ze świdośliwy poezja .
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
hankaandrus_44 22:13, 16 lip 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7206
Jolu, żałuję, że sąsiadka więcej nie ma, Młode drzewko, ale moja osobista świdośliwa już też jest i owoce z niej też jadłam. Owoc sam w sobie nie zachwyca, ale jak nic nie ma do zjedzenia, to i taki się skubnie.

A dżem, wg przepisu z netu. Tylko tam pani blogierka dolewała jedna tylko wodę, a druga pektyny z własnego ogródka z pigwy, Pektyn nie miałam, bo mój sok był z pigwy i pigwowca, nie odparowywany, ale lepsze to niż woda, Wyszło lepiej niż przypuszczałam.

Kakao do powideł śliwkowych dodawała Ania Monte, stąd mogłam zaryzykować, że nie zepsuję.

I masz rację - POEZJA !



____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Bogdzia 22:19, 16 lip 2021


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Takie wyszukane pyszności Haniu szykujesz. Ja zacznę po niedzieli ogórki na zimę robic ,oczywiście kupne ale mam stałego dobrego dostawcę od wielu lat wiec powinny byc jak zwykle udane.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
hankaandrus_44 23:37, 16 lip 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7206
Bożenko, nic nie może się zmarnowac, w Afryce nie wszyscy mają co jeść, to kiedy jest okazja coś zrobić, prawie gratisowo a ja mam się lenić?

W dodatku wiem co tam włożyłam do tego słoika. Nie chce cukru, to nie daję, nie chcę 5 ząbków czosnku, to daję dwa.

No i zawsze w piwniczce jest co nieco schowane, dla mnie i dla wnuków.

Ja z ogórkami czekam do sierpnia. Ponoć wtedy są najlepsze, bo nie przegrzane lipcowym słońcem. Owszem w lipcu małosolne też nastawiam, ale na bieżące potrzeby. Na zimowe, w sierpniu. Tak mnie nauczyła mama.

Ale dziś zrobiłam wyjątek , pokroiłam ogórki w kostkę po obraniu, i zakisiła w półlitrowych słoikach, jako wsad do zupy. JUż nie było na nich amatora na mizerię. No to do gara!

I tak powoli znów zapełniają się półki. Borówki u mnie w tym roku mniej., ubiegłoriczna susza dała się im we znaki. Ale i tyle wystarczy.

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
zbigniew_gazda 08:58, 17 lip 2021


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11181
Ale pyszności robisz Haniu. Mniam mniam. Też czekam na śliwy aby robić powidło, drzemy śliwa + jabłko no i aronia z jabłkiem i śliwą.

Po co do maćka pchać boczek i kiełbasę
jak one serce i żyły zatykają.
Korzystajmy z naszych skarbów ogrodowych
tyle przecież witaminek w sobie mają.

Pozdrawiam.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Basieksp 10:10, 17 lip 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10447
Jakie dorodne grona winogron chyba przyjdę na pachtę a tak na poważnie nie robiłam nigdy jabłek z aronią i śliwą, muszę pokombinować
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies