Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Małej Mi 2017

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Małej Mi 2017

Mala_Mi 20:36, 17 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
kasia1 napisał(a)
Aniu, a gdybyś jeszcze raz zakładała ogród, to co byś zmieniła albo z czego byś zrezygnowała?

Pytam, bo mam ogród podobnej wielkości. Na razie jestem na etapie sadzenia drzew, krzewów i dochodzi jedna rabata rocznie. Ale i tak pracy, jak dla jednej kobiety jest sporo.

W tym roku zakupiliśmy traktorek i czas koszenia zmniejszył się o prawie 2h tygodniowo (!). Bo do tej pory ja chodziłam z kosiarką, co zajmowało ok. 2,5h tygodniowo. Traktor tę powierzchnię kosi w max 40 minut. No i koszenie mąż przejął


Ogólnie w samym układzie ogrodu nic bym nie zmieniła. Jednak sporo poprawek by się przydało których już się nie da zrobić. Przede wszystkim nie uwzględniłem wielkości rosnących krzewów i drzew. to znaczy uwzględniała mam ale urosło to dużo szybciej i dużo większe niż podawały książki. Fryzur tacie mam dużo rabat źle obsadzonych a poprawić nie ma jakbyś wszystko za dużo by przesadzić. w rezultacie na rabatach jest dużo cienia i mało miejsca na kwiaty. Inaczej bym wyprofilowala oczko. Błędem było sadzenie jodeł i cyprysów na żywopłot.
Jak na laika to i tak popełniłam niewiele błędów. Dużo błędów dało się naprawić. Dużo jeszcze będę naprawiać .
Podstawowy błąd to kupowanie oczami bez przemyślenia.
Zadałaś mi trudne pytanie...
gdybym zakładała jeszcze raz ogród na pewno miałby podobny układ tylko trochę inaczej rozplanowane nasadzenia. Trochę inaczej przesunięte rabaty. Może nawet nie rabaty a linie rabat.
A teraz jak się niema co się lubi to się lubi co się ma.
Właśnie skończyłam wziąć bukszpany a raczej ich fragment.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 20:39, 17 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Pszczelarnia napisał(a)
Z bliska też ładnie wygląda, przecież. Nie tylko z daleka. Widzę i czytam zdjęcia. Aniu, ściskam. Kotlina się obroniła. Dziękuję Ci wielka Kobieto.


Kotlina mając obrońcę w twojej osobie musiała się obronić innej opcji nie było.
Gra wyglądu detali potrzebny jest czas. na szczęście jest tak już gęsto że z daleka detali nie widać.

____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
anabuko1 21:27, 17 sie 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
Mala_Mi napisał(a)

Zdominują.... zdominują ... i to szybko masz tych krzków trochę

Oprócz krzaków to moje jeżówki..też dominantki..



Piękny widoczek ogrodowy.
a ta żółta jeżówka, co to za odmiana ??
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Doranma 22:02, 17 sie 2019


Dołączył: 05 wrz 2015
Posty: 2372
Mala_Mi napisał(a)
\




Aniu, ta rabata jest bardzo interesująco skomponowana, patrzę, patrzę i podziwiam ☺ Tej nie poprawiaj ☺
____________________
Dorota Czubajkowy Ogród
kasia1 07:29, 18 sie 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Aniu, powiem szczerze, że i tak nie spodziewałam się takiej odpowiedzi Myślałam, że napiszesz, że żadnego oczka albo żadnych bukszpanów do cięcia A Ty piszesz o kosmetyce czy o błędach, które chyba wszyscy przynajmniej na początku popełniają. Muszę się bardziej zdjęciom przyglądać, bo ja u Ciebie jakoś tego cienia nie zauważam
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Mala_Mi 16:06, 18 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
kasia1 napisał(a)
Aniu, powiem szczerze, że i tak nie spodziewałam się takiej odpowiedzi Myślałam, że napiszesz, że żadnego oczka albo żadnych bukszpanów do cięcia A Ty piszesz o kosmetyce czy o błędach, które chyba wszyscy przynajmniej na początku popełniają. Muszę się bardziej zdjęciom przyglądać, bo ja u Ciebie jakoś tego cienia nie zauważam

Krzaki urosły i zasłaniają to co było za nimi (sic!!) i to co przed nimi. A nie mam jak już poszerzyć rabat.
Przejcie za oczkiem wyszło za wąskie.
Drzewa na pierwszym planie zacieniły sad..
Nie byłoby problemu gdyby nie to, ze chce mieć kwiaty, a poszerzać tam gdzie się da już mi się nie chce. Rozsądek mówi nie poszerzaj. Problemem jest ilość zielonych odpadów. Są tego ogromne ilości. Z samych bukszpanów (tej 1/5 ilości) uzbierałam dwa ubite wielkie wory. Nawet zrobienie ogromnego kompostownika nie rozwiąże problemu tej ilości. Nie mam miesza to raz, a dwa będzie tam siedlisko ślimaków
Bukszpany są upierdliwe przez ćmę bukszpanowa. Teraz zaczęłam ciąć pierwszy raz w tym roku.. dla kogoś kto nie lubi takiego nieładu to by było uciążliwe, a tak pomamroczę, że beznadziejnie i ..przejdę do porządku dziennego.
Tak liczę, ze wczoraj i dziś obcięłam 1/5 bukszpanów Wiem już, ze w tym roku nie wszystkie będą przycięte.
Jakbym miała zmienić jedną rzecz.. o bym inaczej wyprofilowała dno oczka.. tzn było zrobione dobrze, ale panowie co pomagali kopać .. zamiast wyrównać półki w poziomie, to je ścieli pod skosem.. i z powodu miejsca i szerokości folii nie było już jak poprawić ..
A reszta, to są tak jak piszesz błędy samozwańczego ogrodnika Dlatego pierwszy wątek nazywała się "Ogrodnik mimo woli"

Za to jak już coś się uda zrobić to od razu jak jest fajnie Jakbym robiła na bieżąco ładnie to nie byłoby tej radości I zwykle denerwuję sie nie tym, ze brzydko, tylko ze coś się marnuje..
Przycięte tylko z frontu ...tyły na kiedyś tam.. ale tego z tarasu nie widać

W tel widać jeszcze nie cięte

____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 16:10, 18 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Doranma napisał(a)


Aniu, ta rabata jest bardzo interesująco skomponowana, patrzę, patrzę i podziwiam ☺ Tej nie poprawiaj ☺

Ten fragment akurat może być Jedynie buksy do cięcia.. może w sobotę uda się..
To ta w tle rabata.. widać jaki bukszpan już beznadziejny... razi jak część przycięta, ale za tydzień.. taki plan



____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 16:13, 18 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
anabuko1 napisał(a)

Piękny widoczek ogrodowy.
a ta żółta jeżówka, co to za odmiana ??

Big kahuna.

I przycięty bukszpan, od razu jest ładnie

____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 16:16, 18 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
hankaandrus_44 napisał(a)
Uwielbiam Twoje dominantki!



Walcząc z fiołkami w bukszpanie myślałam, że chyba pora rozstać się ze wszystkim co inwazyjne i się sieje, z wyjątkiem jeżówek i naparstnic


____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 16:19, 18 sie 2019


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
popcorn napisał(a)
Aniu uwielbiam Cię za dystans którego mi brakuje na wielu frontach. Tak trzymaj! Całuję

W tym tygodniu możemy ogarnąć doniczki... jeszcze ze dwa dni totalnego wariatkowa, a potem wariatkowo ale już mniejsze..

I kolejny post z zachwytem nad..bukszpanem.. cięłam byle jak i nierówno, ale i tak lepiej niż było
Teraz jeżówki maja ładna oprawę.. wywalam Bonice, i dosadzę jeżówek


____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies