Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Sebek 23:01, 03 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Czyli z tekstu wnioskuję, że mam trawnik posypać nawozem i czekać?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
zbyszek_podk... 22:17, 07 sie 2011

Dołączył: 01 lip 2011
Posty: 9
Witam po dłuższej nieobecności
Mój trawnik powoli dochodzi do siebie, koszę go krótki, korzystając z tego, że na razie upałów nie mamy (raczej znowu spodziewamy się deszczy i burz). Nadal jednak w zielonych, odrastających kępkach trawy dużo jest tej uschniętej, takiej "przy samej ziemi". Nie mam jak się tego pozbyć (dużo tego), próbowałem trochę wygrabić, no i niestety sporo tego siana nagrabiłem Najprawdopodobniej będzie trzeba w jesieni użyć wertykulatora, tylko nie bardzo wiem, kiedy mam się za to zabrać, tak, żeby znowu nie zaszkodzić trawie? Jak mam przygotować trawnik do jesiennej wertykulacji? Nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych wiadomości dot. wertykulacji jesienią, dużo jest natomiast o wertykulacji wiosennej. Poza tym podpowiedzcie, proszę, kiedy mam ten mój zmarnowany trawnik nawieźć przed zimą, tak, by poradził sobie z przetrwaniem zimy?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady
____________________
zbyszek_podk... 22:26, 07 sie 2011

Dołączył: 01 lip 2011
Posty: 9
...acha - po ostatnich deszczach mam dodatkowo pełno mchu w trawie Nawet tam, gdzie słońce operuje większą część dnia (południowa strona ogrodu). Bez wertykulacji się nie obejdzie!
____________________
Sebek 17:08, 08 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Po takiej wertykulacji myślę, że powinieneś zasilić trawnik nawozem jesiennym - są takie substrala.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 12:21, 09 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jesienną wertykulację rzadko wykonuję, bo jest zima a na wiosnę i tak trzeba robić.
Sama nie wiem, ja bym chyba poczekała do wiosny i porządnie go zwertykulowała w kwietniu

Kalendarz pielęgnacji trawnika http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/77-kalendarz-pielegnacji-trawnika

Wrzesień - nawozy jesienne

Za dużo mchu - przyczyny http://www.ogrodowisko.pl/watek/66-mech-w-trawniku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zbyszek_podk... 18:57, 13 sie 2011

Dołączył: 01 lip 2011
Posty: 9
...w kalendarzu czytam:
Wrzesień
- możemy wykonać jesienną wertykulację (usuwanie filcu)

Mam tak dużo uschniętych kępek niskiej trawy, że boję się to wszystko zostawić na zimę. Nie wspomnę już o mchu! Skłaniam się ku jesiennej wertykulacji, bo boję się, że pod śniegiem z tych uschniętych traw rozwinie mi się jakaś pleśń, albo i inne cholerstwo.
O rozsypaniu we wrześniu (po skoszeniu trawy i wertykulacji) jesiennego nawozu oczywiście nie zapomnę.
Pozdrawiam.
____________________
Gardenarium 22:26, 13 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli tak - rób wertykulację, Na wiosnę będzie mniej roboty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:31, 13 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Linka napisał(a)
Danuś potrzebuję na szybko pomocy. Wyszłam dziś zająć się trawnikiem ale jego wygląd mnie przerósł. Porażka. Mnóstwo chwastów, nie wiem co dokładnie, ale wygląda jak gruba, twarda trawa, trochę jak perz, rośnie głównie kępami i rozprzestrzenia się. Próbowałam to wycinać, wykopywać. Praca z wiatrakami - za duża powierzchnia, zresztą nie wiem, czy nie będzie odrastać mimo usunięcia.

Po "przeplewieniu" kilku metrów kwadratowych więcej tej trawnika brakuje niż jest. Dodatkowo trawnik zamszony mocno i wystepują inny chwasty Podjęliśmy wobec tego z M decyzję - raczej likwidacja całości i siew ponowny.
Dlatego moje pytanie brzmi - jak to najlepiej i najszybciej zrobić? Zdaję sobie sprawę, że konieczny oprysk całości, tylko co dalej i w jakim czasie od oprysku? Nie wiem może masz inny pomysł? Foto u mnie.
Proszę poratuj


Twoje plany są słuszne. Ta niepożądana trawa też jest jednoliścienna i selektywny herbicyd nie działa.
Trzeba cały trawnik opryskać Roundupem ochraniając jednocześnie rośliny obok i robiąc to w dzień bezwietrzny i bez opadów.

Jak wszystko zżółknie po około 3 tyg. trzeba to wszystko przegryźć glebogryzarką, albo przekopać i wyrównać pod nowy trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Linka 20:45, 13 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Dziękuję Danuś za szybkią odpowiedź i potwierdzenie moich obaw. No to bedzie u mnie " pięknie" na ogródku przez jakiś dłuższy czas.
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
Ankie83 10:36, 05 maj 2012

Dołączył: 12 sie 2011
Posty: 23
Witam,
zakładamy trawnik, trawa sportowa posiana 6 dni temu. Trawnik codziennie podlewany, trawa jeszcze nie wschodzi natomiast chwasty, przede wszystkim mlecz, wschodzą w ogromnych ilościach. Czy mogę czymś to opryskać czy należy poczekać aż wzejdzie trawa?
____________________
Ogrodowe początki Ankie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies