Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Mazan 08:29, 31 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Makusia

Marto, o te sprawy zapytaj Katkat z Mojej bajki czy Sylwii ze Szmaragdowej Doliny. Przeszły przez taką próbę.
Niezbyt lubię działania interwencyjne czyli 'twardą chemię', ale jeśli masz "czas i pieniądze" to proponuję Aliette 4 - 6 l/m2, a oprysk nalistny Magnicur Energy 3x co 10 - 14 dni ewentualnie także oprysk Proplantem. Jednak obydwa przekroje 'mówią', że to będzie jedynie odkażanie gleby, aby po 1 - 3 miesiącach posadzić tam inne rośliny.
Rozwój choroby przyśpieszyła pogoda: susza i wysokie temperatury przyspieszyły ten proces, a Ty "przegapiłaś" właściwy moment zabiegów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Makusia 21:36, 31 sie 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Walerku bardzo dziękuję. Dzisiaj wyzbieralam wszystkie liście, przycielam mocno klona. Zalałam jodyną. Podałam roztworem topsinu i tym samym opryskałam. Nie innego nie miałam (oprócz Miedziana). Wczoraj zamówiłam Previcur Energy. Za 7 dni znowu podleje i spryskam. Zaszkodzić, to już mu chyba nie zaszkodzę...
Jesli nic z tego nie będzie - wyrzuce, ale już z czystym sumieniem.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Zabkazkwiatka 16:19, 25 wrz 2019

Dołączył: 25 wrz 2019
Posty: 1
Podpowiedzcie co to za zaraza zaatakowała mój klon?
wjc 20:04, 27 wrz 2019

Dołączył: 27 wrz 2019
Posty: 1
Witam. Czy macie może pomysł, co może być przyczyną obsychania liści i pędów klonu japońskiego odm. Arakawa? Sytuacja w zasadzie występuje drugi rok z rzędu, choć tym razem intensywniej. Do okresu letniego liście są super zdrowe i zielone, natomiast latem zaczynają stopniowo obsychać - najpierw najmłodsze liście na czubkach pędów, następnie również te starsze - od końcówek aż do łodyżki. W tym roku, gdy na koniec lata liście już praktycznie wszystkie liście obeschły, na początku września usunąłem je i w ich miejscu zaczęły pojawiać się młode bardzo delikatne listki (ich resztki widać na zdjęciach). Teraz jednak stopniowo i one obumierają - stają się czarne i miękkie (raczej już bez usychania), natomiast czernieją też czubki pędów, jak na załączonych zdjęciach. Dla porównania podsyłam wygląd zdrowego drzewka z początku czerwca.
Drzewo uprawiam w donicy, na balkonie o wschodniej ekspozycji. Na moje oko wygląda to na jakiegoś grzyba, więc pod koniec sierpnia zastosowałem po oprysk Topsinem i odkażanie gleby Magnicurem. Macie pomysł co może się dziać? Z góry dzięki za pomoc.
Kasia_CS 14:52, 07 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
U mnie zasychanie liści na pojedynczych gałązkach, poprzedzone takimi zmianami kolorystycznymi


Od spodu




Tak zasychają listki
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 14:56, 07 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Przekrój tej gałązki

To samo po powiększeniu
g
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Mazan 19:11, 10 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasia_CS

Na liściach antraknoza na przekrojach także. Zwalczanie takie samo jak u platana czy brzozy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Magara 18:04, 17 paź 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Prośba o pomoc.
Odebrałam dziś przesyłkę z zamówionymi roślinami i martwi mnie wygląd podstawy pnia jednego z klonów. Przesadzam czy mam rację, że coś jest nie tak???
Nie wiem czy sadzić go jutro czy zgłaszać sprzedawcy...
Z góry dziękuję za rady.

____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Kasia_CS 19:31, 17 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Mazan napisał(a)
Kasia_CS

Na liściach antraknoza na przekrojach także. Zwalczanie takie samo jak u platana czy brzozy.


Pozdrawiam


Bardzo dziękuję za diagnozę, pierwszy oprysk (topsinem) zrobiony. Potem zmienię środek.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Mazan 19:51, 17 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Magara

Reklamuj! To poważna choroba zgorzelowa.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies