Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

DorKa 15:18, 12 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Uwaga, podaję instrukcję:

patrzysz (ok, eM patrzy) w projekt, ewentualnie przy pomocy linijki próbuje wyznaczyć środek i promień koła.
Następnie bierzecie patyk, długi kawał sznurka i szlauch albo kabel i idziecie w teren.
EM ustawia Cię z jednym patykiem mniej więcej tam, gdzie mu wyszedł środek koła, przywiązuje sznurek do patyka i próbuje wyznaczyć linię koła jak na rysunku. Wg wyznaczonej linii układa szlauch. Tak długo kombinuje z dopasowaniem środka i promienia, aż uznacie że jest dobrze. Wyznaczone kształty powinny być proporcjonalne - nie za wąskie, nie za szerokie.
Jak Wam się będzie wydawało że jest ok, robicie pełną dokumentację fotograficzną - z różnych stron i jeszcze najlepiej z okna (bo z góry najlepiej widać). Wrzucasz efekt na forum, a ja mówię gdzie poprawić. I tak zapewne parę razy.

Tam, gdzie środek koła wypada np.: w domu, musicie sobie radzić kompletnie na oko.

Robota nie jest taka łatwa jakby się wydawało:
Margerytka na dużym areale radzi sobie świetnie, ale ma już wprawę. Monię chyba z pięć razy ganiałam w teren i kazałam poprawiać, a Makusia próbowała i poległa.

Także życzę powodzenia i trzymam kciuki!


Dzięki wielkie za łopatologiczną instrukcję

Środek już na projekcie mam. Sznurek też tylko eM wyjechał

Ale jak już wróci to troszkę to potrwa bo mój eM to Mr Perfect i zanim nie będzie co do milimetra to nie zakończymy
Także nie czekajcie na szybkie efekty .Ale powrócę niezwłocznie na tarczy albo z nią
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 07:51, 13 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Piątek, piąteczek, piątunio Życzę wszystkim miłego weekendu !
____________________
Dorka Zakręcony ogród
kasia1 18:48, 15 paź 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Witaj Dorka, śliczny masz domek. Będę podglądać, bo mam podobny układ przedogródka i dopiero zakładam ogród, może się czegoś u Ciebie nauczę. Popieram sprawę likwidacji rabatki i zrobienia opaski. U nas po roku istnienia opaski widać, że jasna elewacja mniej się brudzi.
Propo katalpy. Ja tak się zauroczyłam zdjęciem katalpy w jednej z gazet, że zasadziłam ją na najbardziej widocznym miejscu
A teraz w październiku ta katalpa najbardziej straszy, więc będzie przesadzona lub w ogóle oddana. Tylko u mnie rośnie na środku pola i pewnie dlatego tak wygląda
Powodzenia w planowaniu
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
DorKa 12:42, 16 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Żeby nie było podejrzeń,że się wystraszyłam
Melduję ,że zabiorę się do roboty niezwłocznie.
Weekend miałam imprezowy a że ciężko jest lekko żyć musiałam wrócić do żywych
Miłego dnia
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 22:08, 16 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Uwaga, podaję instrukcję:

patrzysz (ok, eM patrzy) w projekt, ewentualnie przy pomocy linijki próbuje wyznaczyć środek i promień koła.
Następnie bierzecie patyk, długi kawał sznurka i szlauch albo kabel i idziecie w teren.
EM ustawia Cię z jednym patykiem mniej więcej tam, gdzie mu wyszedł środek koła, przywiązuje sznurek do patyka i próbuje wyznaczyć linię koła jak na rysunku. Wg wyznaczonej linii układa szlauch. Tak długo kombinuje z dopasowaniem środka i promienia, aż uznacie że jest dobrze. Wyznaczone kształty powinny być proporcjonalne - nie za wąskie, nie za szerokie.
Jak Wam się będzie wydawało że jest ok, robicie pełną dokumentację fotograficzną - z różnych stron i jeszcze najlepiej z okna (bo z góry najlepiej widać). Wrzucasz efekt na forum, a ja mówię gdzie poprawić. I tak zapewne parę razy.

Tam, gdzie środek koła wypada np.: w domu, musicie sobie radzić kompletnie na oko.

Robota nie jest taka łatwa jakby się wydawało:
Margerytka na dużym areale radzi sobie świetnie, ale ma już wprawę. Monię chyba z pięć razy ganiałam w teren i kazałam poprawiać, a Makusia próbowała i poległa.

Także życzę powodzenia i trzymam kciuki!


Dzis zrobiłam podejscie nr 1 do kółka z tyłu.
Męża niestety chwilowo brak więc próbowałam sobie radzić sama z patykiem i sznurkiem (jakkolwek to brzmi )
W każdym razie pytanie czy będzie można to koło bardziej w elipsę poprowadzić jeżeli będzie taka potrzeba? Może tak delikatnie nie będzie się rzucać w oczy ?
Już tłumaczę dlaczego..Żeby zachować proporcję muszę wyjść jak najbardziej do przodu w kierunku drzew (tam gdzie trawnik najgorszy więc przydałaby się rabata ) , wówczas fragmenty rabaty po pawej są badzo wąskie natomiast po lewej nieproporcjonalnie szerokie. Ale może taki jest zamysł skoro ma tam powstać leśny zakątek ?
W każdym razie na poddaję się. Niebawem podejście nr 2 z eMem. Co chłop to chłop

Pytanie tylko czy w razie czego mogę to koło lekko oszukane zrobić czy to zepsuje cały projekt ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 08:27, 17 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dorka, nie potrafię Ci odpowiedzieć.
Pewien margines, do którego oko daje się oszukać, jest. Ale w ciemno nie powiem Ci, czy widać, że tam nie ma kółka czy nie.

Jeżeli miałoby widać, że tam nie ma kółka, to wtedy lepiej linie poprowadzić całkiem swobodnie, np. tak:


Wydaje mi się, że jest mniej ładnie, ale może tylko mnie ręka tak nieskładnie poszła.

W każdym razie: jak po lewej za szeroko, to nie szkodzi, ale jak po prawej za wąsko, to niedobrze, bo pod tujami się nic nie zmieści.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 09:22, 17 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Dorka, nie potrafię Ci odpowiedzieć.
Pewien margines, do którego oko daje się oszukać, jest. Ale w ciemno nie powiem Ci, czy widać, że tam nie ma kółka czy nie.

Jeżeli miałoby widać, że tam nie ma kółka, to wtedy lepiej linie poprowadzić całkiem swobodnie, np. tak:


Wydaje mi się, że jest mniej ładnie, ale może tylko mnie ręka tak nieskładnie poszła.

W każdym razie: jak po lewej za szeroko, to nie szkodzi, ale jak po prawej za wąsko, to niedobrze, bo pod tujami się nic nie zmieści.


Cześć Asiu, dzięki wielkie za odp. Mnie też osobiście bardziej podobają się kółka ale jak nic z tego nie wyjdzie to swobodne linie też są ładne W każdym razie spełniają tą sama rolę niwelacji zniekształceń działki, na czym mi zależy. Zobaczymy po kolejnej próbie czy są jakiekolwiek szanse na kółka.
Wkleję fotki po zakończeniu to sama ocenisz.
Miłego dnia
____________________
Dorka Zakręcony ogród
kasia1 09:28, 17 paź 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Dla mnie wersja z kółkami też jest lepsza, tylko zmniejszyłabym średnicę tego największego, żeby rabaty były szersze. Nie wiem, jak to by się miało do szerokości przejścia.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
DorKa 09:40, 17 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
kasia1 napisał(a)
Dla mnie wersja z kółkami też jest lepsza, tylko zmniejszyłabym średnicę tego największego, żeby rabaty były szersze. Nie wiem, jak to by się miało do szerokości przejścia.


qrcze Kasia nie pomagasz

Jak zmniejszę średnicę to tego trawniczka mało co zostanie. Problemem jest nierówny płot, który z prawej strony jest mocno wcięty a z lewej idzie całkiem prosto. Idealne kółko uzyskam tylko wtedy , gdy faktycznie tak jak piszesz będzie one małe. Ale wówczas oprócz malutkiego trawniczka to przejście z prawej strony na ogródek trzeba by przerobić.
Nie będę dywagować, muszę coś wyznaczyć i już. A potem będę liczyła na Wasze opinie
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 09:52, 17 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A może to kółko trzeba właśnie powiększyć i środek przesunąć w lewo?

Gdzie Ci środek wypadał?
Bo mnie na planie w rogu tarasu:


Jeżeli za bardzo Ci to kółko idzie w górę, to można je przesunąć w dół.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies