Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

lindsay80 12:39, 23 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Ja brzozy zdecydowanie polecam, jako posiadaczka od 3 lat.
Natomiast odradzałabym wrzosy, bo też mam i usuwam. Ładne przez niewielką część roku, co rok po zimie część wypada, lubią łapać choroby grzybowe, wiosną trzeba ściąć i w ich miejscu robi się łyso.
Większość osób, która tu na forum je miała już się do nich zraziła i zastępuje czymś innym.
Zajrzyj do Angeliki, bo ona ma wrzosowisko pod brzozami i kombinuje co tam pozmieniać, żeby w tym słabszym okresie poprawić wygląd rabaty.
____________________
Tu ma być ogród :)
DorKa 13:23, 23 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
lindsay80 napisał(a)
Ja brzozy zdecydowanie polecam, jako posiadaczka od 3 lat.
Natomiast odradzałabym wrzosy, bo też mam i usuwam. Ładne przez niewielką część roku, co rok po zimie część wypada, lubią łapać choroby grzybowe, wiosną trzeba ściąć i w ich miejscu robi się łyso.
Większość osób, która tu na forum je miała już się do nich zraziła i zastępuje czymś innym.
Zajrzyj do Angeliki, bo ona ma wrzosowisko pod brzozami i kombinuje co tam pozmieniać, żeby w tym słabszym okresie poprawić wygląd rabaty.


No właśnie jej zdjęcie mnie zainspirowało i stąd ten pomysł Pomyślałam ,że wypełnię trochę tą pustą przestrzeń, która powstała po zrobieniu ścieżki. Choć trochę się obawiam takiej ilości drzew i dodatkowo sąsiadujących dębów

p.s nad wrzosami nie będę się upierać jeżeli są takie kłopotliwe ( choć te kolory mnie urzekają ) Póki co drzewa są priorytetem. Dzięki za uwagi

p.s2 bardzo śmiecą ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Magleska 13:34, 23 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18615
Brzozy mam ,bo bardzo mi się podobają ,ale narazie za młode .....też jestem ciekawa jak to będzie ze śmieceniem ....
więc moje zdanie jest jeszcze nie wyrobione wrzosy tez mam w brzozowej i sama jestem ciekawa jak się będą sprawować najwyżej będę wymieniać
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
DorKa 13:43, 23 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Magleska napisał(a)
Brzozy mam ,bo bardzo mi się podobają ,ale narazie za młode .....też jestem ciekawa jak to będzie ze śmieceniem ....
więc moje zdanie jest jeszcze nie wyrobione wrzosy tez mam w brzozowej i sama jestem ciekawa jak się będą sprawować najwyżej będę wymieniać


wrzosy łatwo wymienić, gorzej drzewa Kolejna na tak, no cóż za drzewo
Dzięki
____________________
Dorka Zakręcony ogród
daszum 18:08, 23 sty 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4395
Również jestem fanką brzóz w ogrodzie. Mam dwie pospolite posadzone na końcu w 2 rogach działki i 3 doorenbosy posadzone wiosną ubiegłego roku w taki trójkącik. Cieszą mnie jedne i drugie. Jeszcze nie śmiecą bo są młode, a nawet jak będą śmiecić to im to wybaczę, bo brzozy w moim ogrodzie po prostu musiały być i już.

W tajemnicy Wam powiem, że ta jedna zwykła brzoza jest wykopana z pola. Kiedyś moja mama zwiedzała mój ogród (gdzie w każdym rogu sąsiad albo i kilku) i głośno komentowała, że ta kradziona brzoza najładniej rośnie


Tak więc popieram wybór brzóz do Twojego zakątka. Wrzosów nie mam i na razie nie planuję.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
DorKa 07:55, 24 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
daszum napisał(a)
Również jestem fanką brzóz w ogrodzie. Mam dwie pospolite posadzone na końcu w 2 rogach działki i 3 doorenbosy posadzone wiosną ubiegłego roku w taki trójkącik. Cieszą mnie jedne i drugie. Jeszcze nie śmiecą bo są młode, a nawet jak będą śmiecić to im to wybaczę, bo brzozy w moim ogrodzie po prostu musiały być i już.

W tajemnicy Wam powiem, że ta jedna zwykła brzoza jest wykopana z pola. Kiedyś moja mama zwiedzała mój ogród (gdzie w każdym rogu sąsiad albo i kilku) i głośno komentowała, że ta kradziona brzoza najładniej rośnie


Tak więc popieram wybór brzóz do Twojego zakątka. Wrzosów nie mam i na razie nie planuję.


Kolejna na tak, dzięki
Co do polnej brzozy to jest tak jak z kundelkiem, nie wiesz co z niego wyrośnie ale będzie najukochańszy i najbardziej oddany
Ja mam za płotem od frontu takie brzózki samosiejki. Rosną na wale i od maleńkich obserwuję co z nich wyrośnie
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 08:21, 24 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Zachęcona dobrymi opiniami nt brzózek narysowałam pewien plan. Nie mówię,że już ostatecznie zdecydowana jestem ale próbuję . Co ostatecznie zostanie wyjdzie w praniu


I tak naprzeciwko tarasu jest drewniany podest. On został w pełni zaakceptowany i jego realizacja nastąpi na pewno w tym sezonie.
Po prawej stronie od tarasu jest szpaler aureospicaty, którą zamierzam przycinać na równy żywopłot. Pod nią Limki i hakone (Jest to południowa strona i jak Asia Makadamia słusznie stwierdziła będzie tam cień od tujek )
W rogu będzie nigra pod którą nie wiem co dać.
Dalej jest dość wąsko więc może po prostu rząd morning light obsadzony kulkami.
Dalej podest drewniany , który dookoła chce obsadzić trawkami
Dalej ewentualny zagajnik brzozowy
i na konću rosna Limki / Gracimiliusy, które tam zostawię bo im tak dobrze

Macie jakieś pomysły,żeby ten plan nabrał ogrodowiskowego stylu ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 08:47, 24 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
tutaj jeszcze raz lista roślin, które aktualnie posiadam ( do wykorzystania lub wywalenia )
z prawej strony ławeczki :

2x hortensja Diamentino
5 x Morning Light
4 x Jeżówka (nazw nie pamiętam ale różowe )
4 x red baron
4 x pony tails
2 x ice dance
3 frosted curls mint
4 x hortensja ogrodowa ( nie kwitnie od dwóch lat mimo porządnego przykrywania )
1 x modrzew stiff weeper
1 x róża na pniu sweet laguna ( pień ponad 150cm)
1 x róża na pniu Beverly ( pień ok 100 )
2 x rozplenica hameln
7 x lawenda
3 x szałwia
3 x Hortensja Bobo
3 x kulki bukszpan
1 x Hakuro

z lewej strony ławeczki :
generalnie tutaj rośliny są w dobrej formie i rosną ładnie :

5 x frosted curls
6 x kulki danica chyba
1 x cyprysik filifera
3 x tawuła goldflame
1 x klon palmowy ( nie wiem czy coś z niego będzie )
5 x lawenda
1 x trzmielina na pniu
1 x świerk danica
2 x Gracimilius
3 x Lime light
3 x rozchodnik purple empiror ( choruje biedaczek , nie wiem czy cos z niego będzie)
3 x pony tiles
4 x turzyca evergold
4 x rozwar wielkokwiatowy
1 x migdałek na pniu
2 x pęcherznica diablo
1 x berberys żółty
1 x berberys czerowny
____________________
Dorka Zakręcony ogród
daszum 11:54, 24 sty 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4395
Dorka, na tym planie nie widzę ambrowców kolumnowych. Nie wiem czy z nich zrezygnowałaś, czy też mają iść w inne miejsce.
Patrząc na moje ambrowce stwierdzam, że trzeba będzie trochę poczekać, żeby one były widoczne i dekoracyjne. U mnie to teraz wysokie wąskie patyki i nawet z liściami też nie będą to giganty. Ja specjalnie szukałam czegoś wąskiego, bo mam tam mało miejsca, a chciałam żeby coś rosło na tle sosny sąsiada.

W planowaniu nie pomogę. U mnie planowanie sprowadzało się do wiecznego przesadzania roślin. Żeby coś wsadzić trzeba było coś wykopać i tak w kółko.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
DorKa 12:07, 24 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
daszum napisał(a)
Dorka, na tym planie nie widzę ambrowców kolumnowych. Nie wiem czy z nich zrezygnowałaś, czy też mają iść w inne miejsce.
Patrząc na moje ambrowce stwierdzam, że trzeba będzie trochę poczekać, żeby one były widoczne i dekoracyjne. U mnie to teraz wysokie wąskie patyki i nawet z liści też nie będą to giganty. Ja specjalnie szukałam czegoś wąskiego, bo mam tam mało miejsca, a chciałam żeby coś rosło na tle sosny sąsiada.

W planowaniu nie pomogę. U mnie planowanie sprowadzało się do wiecznego przesadzania roślin. Żeby coś wsadzić trzeba było coś wykopać i tak w kółko.


to tak jak ja. Przekopuje, przesadzam aż mi się spodoba Tylko drzewa przesadzać parę razy w sezonie to chyba nie za bardzo dobry pomysł
Z ambrowca nie zrezygnowałam, ,w żadnym wypadku Ta wersja zakłada kolumnowego po lewej stronie od tarasu. W tej wersji Brzozy są zamiast gumbali , które też mi się nardzo podobają Właśnie wyceniam u innego szkółkarza to wszystko. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Może dostępność i cena będzie miała wpływ na ostateczną decyzję.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies