Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

Magleska 19:10, 24 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18613
Oj plan wygląda dobrze ,ale i tak dopiero jak posadzisz,to będę mieć zdanie - ładnie czy nie ? Ja ciagle przesadzam ,aż w końcu uznaje ,że może być .......jedynie faktycznie przesadzanie drzew to wyczyn ,ale da się tylko co z tymi drzewami zrobic ,jak się uzna ,że jednak nie te .....? Mam kilka takich drzewek przedogrodowiskowych i nie wiem co z nimi , a wyrzucić żal
Życzę samych słusznych decyzji
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
DorKa 07:54, 25 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Magleska napisał(a)
Oj plan wygląda dobrze ,ale i tak dopiero jak posadzisz,to będę mieć zdanie - ładnie czy nie ? Ja ciagle przesadzam ,aż w końcu uznaje ,że może być .......jedynie faktycznie przesadzanie drzew to wyczyn ,ale da się tylko co z tymi drzewami zrobic ,jak się uzna ,że jednak nie te .....? Mam kilka takich drzewek przedogrodowiskowych i nie wiem co z nimi , a wyrzucić żal
Życzę samych słusznych decyzji


No właśnie Madziu ja też nie lubię wyrzuać roślin.Z innymi rzeczami nie mam problemu o dziwo I tak mam moje pierwsze drzewko Hakuro, rośnie u mnie 5 lat i nie pasuje nigdzie a będę musiała usunąć I co porąbać na ognisko je mam ? ała
Miłego dnia. Do wiosny jeszcze tylko 54 dni i 16 godzin
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Wiolka5_7 08:38, 25 sty 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20541
DorKa napisał(a)


No właśnie Madziu ja też nie lubię wyrzuać roślin.Z innymi rzeczami nie mam problemu o dziwo I tak mam moje pierwsze drzewko Hakuro, rośnie u mnie 5 lat i nie pasuje nigdzie a będę musiała usunąć I co porąbać na ognisko je mam ? ała
Miłego dnia. Do wiosny jeszcze tylko 54 dni i 16 godzin


Hakuro nie żałuj... miałam 2 w przedogródku i wywaliłam bez żalu... wkurzało mnie ciągłe cięcie, a to robale jakieś je żarły....są piękniejsze drzewka
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
DorKa 08:54, 25 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Wiolka5_7 napisał(a)


Hakuro nie żałuj... miałam 2 w przedogródku i wywaliłam bez żalu... wkurzało mnie ciągłe cięcie, a to robale jakieś je żarły....są piękniejsze drzewka


zdecydowanie są To na wiosnę leci pierwsza
w kwestii praktycznej zastanawiam się co zrobić z roślinami po wykopaniu...
Mam plan,żeby wszystko usunąć z jednej rabaty i wtedy dopiero na nowo rozplanować ale nie zrobię wszystkiego natychmiast. Co zrobić z wykopanymi roślinami do czasu ich posadzenia ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 10:47, 25 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pytasz się jak uzyskać ogrodowiskowy efekt nasadzeń, hm, po pierwsze -patrząc na listę roslin - ograniczyć gatunki. Po drugie, trzeba sadzić sekwencjami min. od 3-5 nawet do kilkunastu. Zwłaszcza byliny i trawy. Rośliny zestawiamy kolorystycznie: albo w palecie barw, albo na zasadzie kontrastów. Łączymy kontrastowe faktury (np. lisci). Stosujemy powtarzalność sekwencji lub/i jakiś elementów. W ten sposób uzyskujemy spójność.

Kolejna sprawa to co zrobić z wykopanymi roslinami. Jak to co? Przesadzić w doniczki, większe, z zyzną, kompostową ziemią i dbać o nie

Nie musisz zbędnych roslin wyrzucać. Mamy na forum dział "oddam/wymienię" i tam możesz dać ogłoszenie. To częsta praktyka na forum i nierzadko okazja aby poznać ogrodników z okolicy. Od tego zaczęło się multum forumowych przyjaźni.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 12:16, 25 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Pytasz się jak uzyskać ogrodowiskowy efekt nasadzeń, hm, po pierwsze -patrząc na listę roslin - ograniczyć gatunki. Po drugie, trzeba sadzić sekwencjami min. od 3-5 nawet do kilkunastu. Zwłaszcza byliny i trawy. Rośliny zestawiamy kolorystycznie: albo w palecie barw, albo na zasadzie kontrastów. Łączymy kontrastowe faktury (np. lisci). Stosujemy powtarzalność sekwencji lub/i jakiś elementów. W ten sposób uzyskujemy spójność.

Kolejna sprawa to co zrobić z wykopanymi roslinami. Jak to co? Przesadzić w doniczki, większe, z zyzną, kompostową ziemią i dbać o nie

Nie musisz zbędnych roslin wyrzucać. Mamy na forum dział "oddam/wymienię" i tam możesz dać ogłoszenie. To częsta praktyka na forum i nierzadko okazja aby poznać ogrodników z okolicy. Od tego zaczęło się multum forumowych przyjaźni.


Dzięki bardzo Toszko Twoje rady są dla mnie bardzo czytelne i zrozumiałe. Teraz zdałam sobie sprawę ,zę u mnie najgorzej z sadzeniem sekwencjami. Kupowałam prawidłowo większą liczbę roślin tyle,że rozsadzalam po ogrodzie niepotrzebnie. Gatunki ograniczę zdecydowanie, oddam co nie pasuje.Jeżeli ktoś zechce oczywiście.

p.s Doniczek Ci u mnie pod dostatkiem Jak kupowałam 50 szmaragdów to wszystkie zostawiłam i teraz bardzo się przydają. Najczęściej służą jako wiaderko
Dzięki jeszcze raz
____________________
Dorka Zakręcony ogród
anna_t 19:15, 26 sty 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
DorKa napisał(a)
Zachęcona dobrymi opiniami nt brzózek narysowałam pewien plan. Nie mówię,że już ostatecznie zdecydowana jestem ale próbuję . Co ostatecznie zostanie wyjdzie w praniu


I tak naprzeciwko tarasu jest drewniany podest. On został w pełni zaakceptowany i jego realizacja nastąpi na pewno w tym sezonie.
Po prawej stronie od tarasu jest szpaler aureospicaty, którą zamierzam przycinać na równy żywopłot. Pod nią Limki i hakone (Jest to południowa strona i jak Asia Makadamia słusznie stwierdziła będzie tam cień od tujek )
W rogu będzie nigra pod którą nie wiem co dać.
Dalej jest dość wąsko więc może po prostu rząd morning light obsadzony kulkami.
Dalej podest drewniany , który dookoła chce obsadzić trawkami
Dalej ewentualny zagajnik brzozowy
i na konću rosna Limki / Gracimiliusy, które tam zostawię bo im tak dobrze

Macie jakieś pomysły,żeby ten plan nabrał ogrodowiskowego stylu ?

Dorka jak w tym sezonie zrobisz to czego już jesteś pewna to i tak będzie bardzo dużo. nie stresuj się rabatą z nigrą, zobaczysz samo Ci się w głowie ułozy. ja dopiero teraz w trzecim roku mieszkania wiem czego chcę
brzozy też planuję, te odmianowe Danusia pisala ze śmiecą mnie i nie pyla chyba tak. ja pod nimi planuję taki klimat czyli hostym brunery, hakone, ice dance, kostkiz cisa. do tego będą rodki,derenie i trzcinniki. kupiłam tez rodgersję ciekawe czy wytrwa
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anpi 23:37, 26 sty 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8178
Ale mnie wciągnęło to Twoje planowanie, już prawie północ...
Na pewno będzie pięknie. Będę zaglądać i kibicować. Powodzenia w podejmowaniu dobrych wyborów!!!
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
DorKa 18:22, 27 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
anna_t napisał(a)

Dorka jak w tym sezonie zrobisz to czego już jesteś pewna to i tak będzie bardzo dużo. nie stresuj się rabatą z nigrą, zobaczysz samo Ci się w głowie ułozy. ja dopiero teraz w trzecim roku mieszkania wiem czego chcę
brzozy też planuję, te odmianowe Danusia pisala ze śmiecą mnie i nie pyla chyba tak. ja pod nimi planuję taki klimat czyli hostym brunery, hakone, ice dance, kostkiz cisa. do tego będą rodki,derenie i trzcinniki. kupiłam tez rodgersję ciekawe czy wytrwa


Cześć Aniu,
już niczego nie jestem pewna właśnie wracam z ogrodu i mi się płakać chcę W tygodniu tam nie bywam bo jak wracam to już jest ciemno, więc w weekend jedna okazja jest.
Przychodzę i co zastałam ? wszystkie rośliny wystające pow 0,5 m poobgryzane doszczętnie doły na 0,5m głębokie, kamienie , które w listopadzie dałam pod grill rozsypane,przykrycia zimowe z hortensji latają po trawniku ale to nic. Doły zakopałam, hortensje ogrodowe przykryłam ( i tak od 2 lat nie kwitły więc mi nie szkoda )hortensje bukietowe przeżyją bo i tak na wiosnę będę je cięła ale ta róża
Kupione w zeszłym roku 2 róże na pniu, piękne. Po fiasku w ubiegłych latach z zimowaniem zadołowane profesjonalnie w ziemi. I to był wabik dla mojej suni. Nie mogła się oprzeć wygiętej nodze róży i ją pogryzła został 0,5m kikut wystający z ziemi.... A czytałam opinie pt masz berneńczyka -miałaś ogród...Pal licho tą różę kupię nową ale co dalej ? Narobię się, wydam kpę kasy a ona i tak wszystko zniszczy ? Chyba same berbeysy i ostrokrzewy mszę posadzić.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 18:23, 27 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
anpi napisał(a)
Ale mnie wciągnęło to Twoje planowanie, już prawie północ...
Na pewno będzie pięknie. Będę zaglądać i kibicować. Powodzenia w podejmowaniu dobrych wyborów!!!


Cześć Aniu witam serdecznie. Widzę,że spać nie możesz Dziękii zapraszam częściej
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies