Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Duże pole do popisu

Pokaż wątki Pokaż posty

Duże pole do popisu

kasia1 06:30, 04 lis 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Aniu, zgadzam się z Tobą w 100%.
Obok jest działka teściowej 6 tys. m2. Naturalna łąka. Mąż raz na rok próbuje ją skosić. Jak dojedzie do końca (kosząc po pracy ok 1-2h/dzień), to na początku już są z powrotem chaszcze. Kosa (taka porządna, wytrzymała) jest tak ciężka, że ja ledwo mogę ją unieść i przestawić. Też myślę, że nie jest to zadanie dla małej kobietki.
Czytałam, że mieszankę łąki kwietnej powinno się dobierać specjalnie do danego terenu, by był efekt, nie było mnie stać na taką usługę. Trawnik z nawodnieniem też był poza możliwościami. Dlatego zostało wyrównane i posiana koniczyna, którą się kosi jak trawnik. 2-3h/tydzień spaceru kosiarą z napędem w tą i z powrotem w zależności, jak jest wilgotna To zajęcie akurat dla mnie.
Jak mamy czasem kryzys i stwierdzamy, że może sprzedać to wszysztko w chol ... to też raczej myślimy o sprzedaży całości. Duża działka to jednak urok, poczucie przestrzeni. Jak mamy mieć 3x mniejszą, to wtedy już lepiej bliżej miasta, tzn. pracy
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
anka_ 07:07, 04 lis 2017


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Dziewczyny no ja nie wiem co wy z tym koszeniem. Żyłkową super się tnie. U mnie to wyłącznie moja 'zabawka' i małżonek nie dotyka się do niej. A obrabiam nią hektar. Ciężaru się nie liczy, bo kosi sie przecież na szelkach. Ale czasu trzeba. Z całą resztą co do łąki kwietnej się zgodzę.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
kasia1 10:23, 04 lis 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Wniosek chyba taki, że jakby co to trzeba się do takiej kosy samemu przymierzyć i ocenić swoje możliwości
A poradzicie, czy mogę świeży obornik w workach przechowywać do wiosny/jesieni? Bo dalej nie wiem, czy kupić/nie kupić?

Dzieci od rana się kłócą. Idę popielić, by odpocząć
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 20:07, 04 lis 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Kolejne pytanie: obok mojej działki jest łąka. Działki są oddzielone płotem z siatki, bez podmurówki.
Na fotce już widać wykop pod żywopłot grabowy (będzie szerzej wykopane, tzn. przemieszane ziemia rodzima z dobrociami wg zaleceń)



Pytanie, czy od strony sąsiada, tzn. tej łąki robić jakąś barierę przeciw chwastom?
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Pszczelarnia 20:02, 05 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
kasia1 napisał(a)
To, co już jest:





Kasiu, mnie połączenie kalin i lilaków wydaje się OK, kwitną w tym samym czasie i jest spektakl! Lilaki szczepione nie dają odrostów (choć się zdarzają). A te nieszczepione są takie plenne w odrosty w młodym wieku, potem prowadzisz na 3, 4 pnie a odrosty likwidujesz 2 razy w roku. Fakt, mszyca lubi Roseum ale nie jest to nigdy tak po całości (mówię o efekcie dorosłych silnych krzewów).

Planujesz tam jeszcze rabatę? U mnie pod lilakami są żółte piwonie, liriope, sesleria (obojętnie jaka), rozchodniki, szałwie Tricolor.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
krysinski 15:51, 07 lis 2017


Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 9
kasia1 napisał(a)
Witaj Anka , ten trawniczek to po prostu koniczyna biała, czego z odległości nie widać
Ogrodzenie jest z trzech stron, a od czwartej rów melioracyjny. Dlatego została ta część nieogrodzona. Ale koniecznie trzeba to uzupełnić w przyszłym roku. Tak jak piszesz - wystarczy leśna siatka.


Zgadzam się. Myślę, że na spokojnie, dobrej jakości siatka ogrodzeniowa, spełni swoje zadanie. Ja zwróciłem uwagę na siatkę Pantanet Essential, bo druty siatki zostały pokryte powłoką PVC, co zapewni ogrodzeniu długotrwały okres użytkowania bez konieczności konserwacji. Plusem jest oczywiście jej nienachalny wygląd, który z łatwością dopasuje się do stylu architektonicznego domu i ogrodu. Co o tym myślisz?

Siatka ogrodzeniowa Pantanet Essential
http://www.ogradzamy.pl/site_media/uploads/siatka_pantanet_essential/betafence_siatka_pantanet_essential_fr_6.jpg
Roocika 20:17, 22 gru 2017


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Witam serdecznie. Będę podglądać, bo plany na przyszły rok mamy podobne i zastanawiamy się nad łąką kwietną. Kosić uwielbiam, pod warunkiem, że nie są to pokrzywy i kosa musi mieć odpowiednią moc!
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
kasia1 12:57, 26 gru 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Witam Cię serdecznie Asiu, ja postanowiłam przez zimę mocno przeanalizować przede wszystkim swoje możliwości. Na początku zainspirowana ogrodami z Ogrodowiska postawiłam sobie bardzo ambitne plany, chyba nierealne ...
W 2018 zrobię przedogródek i żywopłot, by zasłonić brzydkie widoki.
Miał być grabowy, ale uznałam, że tuje smaragd będą lepsze (mniej cięcia, zimozielone).
Propo łąki, to ja traktuję koszenie jako dodatkową porcję sportu Od typowej łąki kwietnej odstępuję na razie, gdyż jeśli się na nią zdecyduję, to chciałabym podejść do sprawy profesjonalnie tzn. pozbyć się tego, co mam (trawa i koniczyna) i wtedy zasiać dobraną na mój teren mieszankę. A to już by była potężna akcja. Na razie jest ładnie i mi to wystarczy

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Roocika 15:03, 26 gru 2017


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Właśnie tak myślę, że trzeba się zastanowić nad możliwościami. U nas bardzo mało czasu, a czasami wolę wybrać się na wyjazd z dzieckiem zamiast coś robić w ogrodzie. Ogrody Ogrodowiskiwe są pięknie, niektórzy tworzą je wiele lat Myślimy o grabach fastigiata, może dadzą radę zamiast żywopłotu, a poza tym mamy wciąż nieuporządkowany teren . Pozdrawiam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
kasia1 22:27, 26 gru 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Na Ogrodowisku jest wątek o grabach. One powinny dać radę.
Danusia kiedyś pisała, że trzeba oszacować swoje możliwości. Że jeśli czasu/środków mało, to może trzeba po prostu mieć porządek i np. zadbany trawnik.
W każdym razie mój wniosek jest taki, że będę rozwijać ogród powoli i na miarę mojego czasu, sił i środków.
Pozdrawiam
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies