Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

Gardenarium 08:12, 21 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie róbmy tutaj u Wacława sklepu z różnościami Szukaj po wątkach, ja kupuję naocznie, jak widzę, nie kupuję w sklepach internetowych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sierotka 08:13, 21 lut 2018


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
Dziekuję
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
Waclaw 08:48, 21 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Toszka napisał(a)
Przed zakupem nasion na łąkę radzę dokładnie rozpoznać swoją glebę, by nie walczyć z wiatrakami. Niestety, nie wszystkie rośliny będą rosły tam gdzie my sobie wymyślimy, zwłaszcza, że jak czytam, przygotowanie gleby jest utrudnione.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że pojęcie "gliniasta gleba" zupełnie nic nie mówi bez wzięcia w rękę, zrobienia przekroju lub chociażby informacji o klasie gleby. Warto poprosić w gminie o charakterystykę gleb w okolicy. Już sama klasa bonitacyjna gleby może być doskonałą wskazówką.

Gliny mogą być bardzo ciężkie, ale także lekkie, piaszczyste, w sumie mamy 9 podstawowych typów gliny.
Równie dobrze, to co opisujesz jako glina - mając na uwadze charakterystykę terenu - mogą to być gleby murszowe...
Wszystko to skrajne warunki glebowe, od dużej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu glebowym, poprzez duże ilości potasu, magnezu i wapnia, a także innych pierwiastków występujących w jonowych formach.

Wyjaśnię tylko, że aspekt gleby determinuje ilość gatunków. Przykładowo:
na glebach VI klasy rosną jedynie nasze krajowe turzyce, wełnianka, sity, sitowia i trawy bezwartościowe: śmiałek darniowy, bliźniczka psia trawka, kłosówka wełnista, owsica omszona, stokłosa miękka oraz chwasty;
jednak na glebach klasy np. I -IV już "asortyment" będzie ciekawszy począwszy od wszelakich pięknie kwitnacych traw (np.mozga trzcinowata, bekmania robaczkowata, wyczyniec łąkowy, wiechlina błotna, wiechlina łąkowa, kostrzewa łąkowa, życica trwała, tymotka łąkowa, konietlica łąkowa, rajgras wyniosły, kupkówka pospolita, stokłosa bezostna, trzęślica modra), oraz koniczyna łąkowa, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, komonica błotna, komonica zwyczajna, groszek łąkowy i wyka ptasia
Powyższe rośliny są typowymi dla runi jako wskażnikowe i pomocne (w uprawie łąki) dla określonego typu gleby.


Dziękuję Toszka za wyczerpującą informację.
Kiedy kopałem staw, z głębi wydobyłem różną ziemię: od torfu, przez dobrą ziemię, iły, piasek do tłustej gliny która nadaje się do lepienia garnków. Teraz to wszystko jest wymieszane na ukształtowanej przez koparkę grobli. Myślę, że i badanie gleby nic nie da ponieważ ziemia jest sztucznie wymieszana i niejednorodna. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie warstewki gruntu i nasypanie ziemi kompostowej a później wsianie nasion. Tak jak Anda radziła. Wyzwaniem będzie brak podlewania. Na początku oczywiście z konewki będę podlewał.
Metodą prób i błędów dojdę do wyników. Jakie będą? Zobaczymy
Jeszcze raz dzięki za wsparcie
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 08:53, 21 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Dziękuję Szefowej jak i innym za tak szeroki oddźwięk i informacje
Gdzieś te nasiona kupię. Jak widać dostawców jest sporo.
Och wszyscy już na wiosnę czekają a za oknem powrót mrozu
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Toszka 11:32, 21 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Waclaw napisał(a)


Dziękuję Toszka za wyczerpującą informację.
Kiedy kopałem staw, z głębi wydobyłem różną ziemię: od torfu, przez dobrą ziemię, iły, piasek do tłustej gliny która nadaje się do lepienia garnków. Teraz to wszystko jest wymieszane na ukształtowanej przez koparkę grobli. Myślę, że i badanie gleby nic nie da ponieważ ziemia jest sztucznie wymieszana i niejednorodna. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie warstewki gruntu i nasypanie ziemi kompostowej a później wsianie nasion. Tak jak Anda radziła. Wyzwaniem będzie brak podlewania. Na początku oczywiście z konewki będę podlewał.
Metodą prób i błędów dojdę do wyników. Jakie będą? Zobaczymy
Jeszcze raz dzięki za wsparcie


To, że radośnie przemieszałeś podglebie z nadglebiem (na jakimś odcinku gruntów) nie zmienia postaci rzeczy, że pozostały aerał jakiś typ gleby ma.
Owa glina (na garnki) jest typowa dla podglebia, zbita, z niewielką liczbą częsci spławialnych, które są twórcami mikroporów dających gwarancję dobrych warunków powietrznych dla systemu korzeniowego roślin. Taka glina z podglebia charakteryzuje się popularnie zwaną martwicą glebową. Lepiej by było usunąć ją chociaż na kilka, kilkanaście centymetrów. Samo oprószenie kompostem nie wiele pomoże "zakotwiczeniu się" systemu korzeniowego.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Waclaw 16:09, 21 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Toszka napisał(a)


To, że radośnie przemieszałeś podglebie z nadglebiem (na jakimś odcinku gruntów) nie zmienia postaci rzeczy, że pozostały aerał jakiś typ gleby ma.
Owa glina (na garnki) jest typowa dla podglebia, zbita, z niewielką liczbą częsci spławialnych, które są twórcami mikroporów dających gwarancję dobrych warunków powietrznych dla systemu korzeniowego roślin. Taka glina z podglebia charakteryzuje się popularnie zwaną martwicą glebową. Lepiej by było usunąć ją chociaż na kilka, kilkanaście centymetrów. Samo oprószenie kompostem nie wiele pomoże "zakotwiczeniu się" systemu korzeniowego.


Na wymieszanie nie miałem wpływu. Kopara 16T po prostu czerpała podglebie z dołu i sypała na groblę. Zrobię tak jak napisałem wyżej: "wybranie warstewki gruntu i nasypanie ziemi kompostowej". No może nie warstewki lecz trochę głębiej rośliny albo dadzą radę albo nie. Wokoło gleby piaszczyste. Teraz muszę kupić nasiona. Niemcy na razie się nie odzywają. Chyba zamówienie za małe.
Za wiedzę dziękuję.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 17:23, 21 lut 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Wacławie, w celu polepszenia gleby możesz tam wprowadzić również efektywne mikroorganizmy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroorganizmy_efektywne

W PL chyba też są do kupienia.

Poza tym jeśli posadzisz rośliny nie potrzebujące zbyt bogatej gleby, to powinny sobie poradzić. W naturze nic nie ginie

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Waclaw 22:03, 21 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Anda napisał(a)
Wacławie, w celu polepszenia gleby możesz tam wprowadzić również efektywne mikroorganizmy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroorganizmy_efektywne

W PL chyba też są do kupienia.

Poza tym jeśli posadzisz rośliny nie potrzebujące zbyt bogatej gleby, to powinny sobie poradzić. W naturze nic nie ginie



Witaj Ewo,
myślę tak: od pewnego czasu mam ochotę na łąkę kwietną. Zrobię ją prawdopodobnie na moim ranczo na grobli ponieważ w przedogródku chyba na nią brak miejsca. Tam czeka mnie najwięcej pracy i kosztów w tym roku. Nasiona kupię i gdzieś wysieję. Podzielam zdanie Toszki, że warto byłoby zrobić analizę gleby. Nie będę jednak tego robił. Zbyt wiele zachodu. Pobieranie próbek, wyjazd do laboratorium, koszty. Wszak grządki to nie laboratorium. Wiem, wiem - jeśli rośliny, gleba dobrze dobrane i pielęgnowane to efekty lepsze. O EMach też myślałem ale w innym kontekście.
Podłoże przygotuję, wysieję nasiona i poczekam na efekty.
Bardziej mnie martwi brak możliwości stałego podlewania niż wpływ gleby. Tym bardziej, że dam kompostową.

Ten sklep który mi podałaś na razie nie odpowiada. Poczekam trochę i złożę formalne zamówienie. Zwyczajowo firmy wystawiają fakturę PRO FORMA ja płacę z konta i następuje wysyłka. Chciałbym u nich bo ofertę mają dużą a i Twoja opinia dobra. Dodatkowo Szefowa zaleca kupno. Jeśli się nie odezwą to nie będę naciskał i kupię w Polsce. Dobrzy ludzie z Ogrodowiska też podrzucili adresy.
Największy kłopot mam z zaprojektowaniem rabaty przed domem bo nie mam tego czegoś co pozwala dojrzeć harmonię. Wiem, że muszę kierować się dekalogiem jednak jak sprawić żeby nie było monotonnie, w jednym kolorze? Żeby rabata nie była przeładowana? Żeby była atrakcyjna przez cały rok? Żeby ujmowała również cebulowe które uwielbiam? Ech, to jest dla mnie trudne. ale ... przyzwyczajony jestem do rozwiązywania problemów. Rozwiążę i ten


Tak Ewo, w naturze nic nie ginie coś wyrośnie. Jak w tym roku wyniki mnie zawiodą to w następnym poprawię. Terenów mam pod dostatkiem. Oby czas i siły pozwoliły wszystkie działki obrobić

Pozdrawiam
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
makadamia 07:44, 22 lut 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dawaj zdjęcia i plan tej rabaty przed domem
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Waclaw 14:54, 22 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
makadamia napisał(a)
Dawaj zdjęcia i plan tej rabaty przed domem



Ucieszył mnie Twój odzew. Dziękuję .

Należę do ambitnych ludzi i spróbuję, tak jak potrafię sam zaprojektować. Później wstawię plan z prośbą o konsultacje i poprawki.
Zdjęcie przedogródka jest na pierwszej stronie mojego wątku.
Plan postaram się szybko zrobić bo wiosna tuż tuż.
Tak jak Szefowa dopisała w Dekalogu: "Planuj swój ogród kompleksowo jako całość, a nie tylko oderwane fragmenty"
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies