Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

Waclaw 21:08, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)
W szkicach ja jestem kiepska, ale pamiętam , że choć róże z lawendą fajnie wyglądają to nie koniecznie dobre połączenie bo lawenda okrada róże ze składników pokarmowych, w Którymś odcinku Mai mówili


Dziękuję Sylwio za podpowiedź
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 20:28, 06 mar 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Jestem Postaram sie pomoc, ale wiesz, specem nie jestem

Na poczatek zastanawia mnie polaczenie ostrogowca z rododendronem. Przy rodku planujesz hakone. To pasuje wg mnie bardzo dobrze. Zamiast ostrogowca moze dalbys w to miejsce azalie? One tez powinny bardziej tam pasowac, stylistycznie i glebowo

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Waclaw 22:42, 06 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Anda napisał(a)
Jestem Postaram sie pomoc, ale wiesz, specem nie jestem

Na poczatek zastanawia mnie polaczenie ostrogowca z rododendronem. Przy rodku planujesz hakone. To pasuje wg mnie bardzo dobrze. Zamiast ostrogowca moze dalbys w to miejsce azalie? One tez powinny bardziej tam pasowac, stylistycznie i glebowo



jesteś, jesteś.
Dziękuję za odzew i chęć pomocy.

Ostrogowca dałem bo kolorystycznie komponuje się z rododendronem ( chyba) i różni się od Rh. Bardziej się różni niż azalie. 3 azalie, zbliżone kolorystycznie dałem dość daleko od Rh. Właśnie ze względu na to pokrewieństwo ( RH, azalie). Masz rację co do warunków glebowych. Co do stylistyki ... chyba masz rację ( pamiętam Twoje śliczne kompozycje). To muszę rozważyć. Pytanie jest takie: czy rh i azalie komponować razem czy osobno? Ze względu na podłoże - na pewno tak. Stylistycznie? Tu mam nadzieję na wypowiedzi koleżanek. Rh i azalie kwitną w maju. Później nie będzie tam koloru, dlatego ostrogowiec.

A róże? Jakie i gdzie? Chciałbym raczej niską roślinność. Stąd szukałem róż okrywowych. Mam kłopot z dobraniem gatunków. Na istniejącej rabacie mam same cebulowe w duuużej ilości. Róż w ogóle. Nie wiem co z cebulowymi po przekwitnięciu zrobić ( w sensie posadzić). Wcześniej nie zwracałem uwagi na kolory tylko wsadzałem.
A co byś proponowała za hakonechloa w kierunku okrągłego klombu?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 23:44, 06 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81911
Przejrzyj dokładnie i wgłębnie tę wizytówkę, a odpowiesz sobie na pytanie jak wyglądają azalie z rodkami Bożenka na swoim wątku udzieli odpowiedzi na ewentualne pytania, jest specjalistka w tej dziedzinie
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1374-wizytowka-rododendronowy-ogrod
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 08:05, 07 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)
Przejrzyj dokładnie i wgłębnie tę wizytówkę, a odpowiesz sobie na pytanie jak wyglądają azalie z rodkami Bożenka na swoim wątku udzieli odpowiedzi na ewentualne pytania, jest specjalistka w tej dziedzinie
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1374-wizytowka-rododendronowy-ogrod



Dziękuję Sylwio za podpowiedź.
Już zapytałem. Ogród Bożeny jest rzeczywiście imponujący. Też bym podobnie chciał. No ale.
Od kiedy zacząłem bardziej intensywnie interesować się roślinami ogrodowymi mam taki mętlik w głowie, że dobór roślin na rabatę jest trudny.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sierotka 08:33, 07 mar 2018


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
Witam o poranku no no jakie fajne plany .
Pozdrawiam
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
Anda 08:36, 07 mar 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Azalie i rodki jak najbardziej pasują do siebie Pasują do nich też np. pierisy, hortensje, klony palmowe, kalmie, Carex, Pulmonaria, Tiarella.
Jeśli nie będziesz brał pod uwagę zapotrzebowań rośliny co do wody, gleby i światła, to się nią długo nie nacieszysz

W pierwszym poście z planem napisałeś, że na klombie z wierzbą chcesz posadzić stipy, rozchodniki, rozplenice. Ile masz tam słońca? Czy ten rododendron rośnie na słonecznej patelni? Czy jest częściowo zasłaniany?

Jak ta cała rabata jest nasłonecznioną? Bo róże i wiele bylin są dziećmi słońca Niektóre byliny, jak lawenda, lubią suche, ciepłe i niezbyt żyzne gleby. Róże za to wprost przeciwnie.

Straszna ze mnie Pytalska, wiem, ale zanim coś zacznę pomagać, to muszę te rzeczy wiedzieć, bo nie widzę tego, co Ty widzisz - nie jestem na miejscu
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Waclaw 10:04, 07 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Anda napisał(a)
Azalie i rodki jak najbardziej pasują do siebie Pasują do nich też np. pierisy, hortensje, klony palmowe, kalmie, Carex, Pulmonaria, Tiarella.
Jeśli nie będziesz brał pod uwagę zapotrzebowań rośliny co do wody, gleby i światła, to się nią długo nie nacieszysz

W pierwszym poście z planem napisałeś, że na klombie z wierzbą chcesz posadzić stipy, rozchodniki, rozplenice. Ile masz tam słońca? Czy ten rododendron rośnie na słonecznej patelni? Czy jest częściowo zasłaniany?

Jak ta cała rabata jest nasłonecznioną? Bo róże i wiele bylin są dziećmi słońca Niektóre byliny, jak lawenda, lubią suche, ciepłe i niezbyt żyzne gleby. Róże za to wprost przeciwnie.

Straszna ze mnie Pytalska, wiem, ale zanim coś zacznę pomagać, to muszę te rzeczy wiedzieć, bo nie widzę tego, co Ty widzisz - nie jestem na miejscu


Ach Ewo!
pytaj, pytaj i pytaj.
Po kolei:

1. Patelni nie ma. Nasłonecznienie:

moja rabata i okrągły klomb to zakreskowane pole. Po lewej stronie na grubo zaznaczony kontur domu. Na górze szkicu jest droga asfaltowa, chodnik oraz rząd drzew. Północ jest zaznaczona strzałką na dole szkicu. Zatem od wschodu przedogródek zasłonięty jest jednopiętrowym budynkiem. Od zachodu rośnie piękny dąb. Słońca nie ma za wiele ale nie chcę powiedzieć, że cały czas jest cień. Mech na trawniku może wskazywać, że słońca nie ma zbyt wiele ale Rh. rośnie okazale. Trawnik I zostanie wiosną kompletnie wymieniony. Jeśli zechcesz plan ogólny oraz plan rabaty mogę wysłać Ci na skrzynkę pocztową abyś mogła powiększyć. Załączonych tu planów nie da się powiększyć.

2. Masz rację co do wymagań roślin co dowody, gleby i światła. Muszę dopasować rośliny i pod tym względem ( dotychczas nie brałem tego pod uwagę).

3. Na okrągłym klombie rośnie wierzba. Chciałem na niej posadzić rozchodniki okazałe i stipy. Ale teraz się waham. Zdałem sobie sprawę, że tam cały czas jest cień. W południe daje go Rh. Rosnące floksy nie rozwijają się. Muszę przesadzić. Co tam posadzić?

4. Na moim planie, obok Rh.,rozplenic ( 1), czerwonego ostrogowca(12) zaplanowałem hortensję Polar Bear(13). Ta hortensja wydaje się OK. Dalej Rh. podsadzony ma być Hakonechloa(2) i jeszcze coś w kierunku okrągłego klombu( nie wiem co, a może już będzie przeładowane?) .

5. Jak zaplanować pozostałą część rabaty?

6. Oglądając ogrody Ogrodowiska polubiłem róże. Dotychczas ich nie miałem. Raczej niskie, okrywowe ale może jedną, dwie nieco wyższe? Tu liczę na Twój konkretny wybór zarówno co do koloru, wysokości jak i miejsca. Wspaniale jeśli będą pachniały

7. Rabatę, mimo niezbyt wielkiego nasłonecznienia chciałbym kolorową całą wiosnę, lato i jeśli się uda - jesień. Jak każdy. Obecnie dobrze na niej kwitną lilie, mieczyki, astry no i wiosną cebulowe.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 10:10, 07 mar 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Wysłałam PW
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Bogdzia 15:10, 07 mar 2018


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Waclaw napisał(a)
Witam,
jestem przed modernizacją przedogródka.
Taki jest stan obecny:

Po lekturze Ogrodowiska nie będę oryginalny w stwierdzeniu, że chciałbym choć w minimalnym stopniu zbliżyć urodę miejsca na które codziennie patrzę do tych pięknych zakątków które przedstawiacie, Forumowicze.
Będę relacjonował postępy.



To o tej rabacie piszesz?Rododendron jest piękny i juz duży. Prywatną działkę masz świetna , szkoda tylko że nie możesz tam zamieszkac i ze ludzie robią tam takie szkody. Zazdroszczę przebisniegów na sąsiedniej działce , musi tam byc bajecznie wiosna.Reszta u mnie.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies