Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

Waclaw 21:58, 03 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)
Widzę, że nie zasypujesz gruszek w popiele i nasionka już są Ciesze się, że zdecydowałeś się na pomysł z łączkąZobaczysz jaka frajda, jak zaczynają wschodzić i potem to oczekiwanie jak będzie wyglądało jak zakwitnie Zawsze to niespodzianka i to z dnia na dzień zmienia się ten obrazek, a jakie owady i inne zwierzęta będą zadowoloneŁąka to bioróżnorodność czyli zdrowy ogród


Tak Sylwio, uważam siebie za aktywnego.
Ostatnie mrozy zredukowały moją aktywność ogrodniczą choć próbowałem. Oj, próbowałem.
A łąka ... będzie i to nie jedna
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 22:01, 03 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Ale super
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 18:37, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Zacząłem projektowanie mojego przedogródka.
Właściwie do zaprojektowania jest podłużna rabata o szerokości 1,5 m i długości 15 mb, zakończona istniejącym rododendronem i okrągłym klombem o średnicy 3m. Na środku klombu mam wierzbę całolistną na pniu 'Hakuro-nishiki'. Prawdopodobnie ją zostawię lecz naokoło zrobię „łączkę z rozchodników i stipy lub rozplenicy.
Obecny widok przedogródka pokazałem na pierwszej stronie mojego wątku.
Trawnik wymienię na nowy po przekwitnięciu krokusów i żonkili które tam od dawna sadzę.
To co udało mi się zaprojektować zaznaczyłem na szkicu. Na tym szkicu rabata, na dwunastym metrze jest podzielona aby zmieściła się na jednej stronie.


A to legenda tego co udało mi się wpasować:
1. Rozplenica japońska 'Hameln' - Pennisetum alopecuroides 'Hameln'
2. Hakonechloa smukła 'Aureola' Hakonechloa macra lub „All gold”
3. Róża okrywowa ciemnoróżowa Summer Fairytale (Korpinka)
4. Róża okrywowa biała
5. 5 liliowiec żółty
6. Kosaciec ciemnogranatowy
7. Łubin niebieski
8. Azalia japońska 'Hino-Crimson'
9. Azalia japońska Maruschka
10. Azalia japońska Silvester
11. Róża bordowa Munstead Wood
12. ostrogowiec-czerwony-coccineus-centranthus-ruber-
13. Hortensja polar Bear
14. Hortensja lime light


te rośliny też chciałbym mieć jeśli się zmieszczą:

15. LAVENDER ICE - mała rabatówka , idealna na przód rabaty o wyjątkowo trwałych kwiatach w ciekawym lavendowym kolorze. Kwitnie chetnie i obficie : znajdź dla niej miejsce
16. Rododendron Buchlowice: znajdź dla niego miejsce
17. Rozchodniki znajdź dla nich miejsce
18. żurawki znajdź dla nich miejsce
19. ciemiernik Red VS

I jeszcze zapisane z ogrodowiska sentencje i zestawienia które mi się podobają. Gdzie je jeszcze wkleić?:
1. "lawenda i róże bordowe. Różowe z fioletowym jakby się urodziło razem. Piszę o tych różach z lawendą. Nie mam takiej odmiany, bardzo ciemna jest, fajna".
2. "A ja u siebie najbardziej lubię takie połączenie- róża okrywowa The Fairy i lawenda. Nic odkrywczego .Oczywiście na przód rabaty lub na rabatę wąską po prostu. Z tyłu pasują świetnie szmaragdy"
3. hortensje biała bukietowa i czerwona ogrodowa
4. na okrągłym klombie rozchodniki i stipa?
5. Jasny rozchodnik i pełna różowa róża
6. Niska róża ( okrywowa) i rozplenica. Rozna blisko siebie i róża wyrasta z rozplenicy
7. "Hortensje, a w ich nogach ułudka wiosenna, zdobi wiosną, gdy hortensji nie widać, a potem jej nie widać, bo hortensja zdobi, no i na przodzie Żurawki"
8. liliowiec 'Stella d'Oro' ( żółty niski) i żurawka 'Palace Purple' bordowa
9. "lwie paszcze j. różów ( łososiowa?) + krzewuszka Krzewuszka cudowna MONET 'Verweig' - to odmiana zwarta, zaliczana do najniższych odmian krzewuszki cudownej. Niespotykane brudnoróżowe do zielonych liście z białoróżowym obrzeżeniem, ciemnieją na jesieni. Ma jasnoróżowe kwiaty i dorasta do 0,5 m wysokości. + fioletowe hiacynty + fioletowe mieczyki"
10. "turzyca muskegońska i kostrzewa sina ( jedna jest wyższa i jasnozielona a druga, rośnie przed pierwszą to małe kepki niższej trawy. Rosna w odstępach"
11. Peonie, łubiny, naparstnice. Wszystko w jednej tonacji ( rózowe?) fioletowe?
12. Srebrny starzec, rozchodnik okazały ciemny, małe srebrne( białe niskie kwiatuszki okrywowe, rozplenica rubrum, jeżówka fioletowa
13. Biała, pełna róża i ciemno niebieski kosaciec syberyjski
14. Róża pełna obsypana smagliczką jednoroczną.

A może i takie zestawienia?:

15. żurawki marmelade stipa rozchodnik okazały jasno brazowy
16. Liliowce ciemno bordowe z hortensjami bukietowymi białymi też fajnie wyglądają
17. lawenda. Kompozycje i zastosowanie lawendy
"Lawenda najlepiej się prezentuje posadzona w dużej, jednogatunkowej masie, jako pasy, żywopłoty, duże plamy. Wtedy wygląda najbardziej spektakularnie i malowniczo. Dobrym towarzystwem dla lawendy, jeśli chcemy ją na rabatach pomieszać, są róże, bodziszki, żurawki, hosty (szczególnie o żółtym zabarwieniu). Jeśli chodzi o kolor innych kwiatów to polecam różowy, niebieski, fioletowy i biały. Z krzewów ładnie będzie wyglądało zestawienie z żółtolistną trzmieliną Fortunego (Euonymus fortunei 'Emerald'n Gold') oraz purpurowym perukowcem Cotinus 'Royal Purple'".

Czy ktoś pomoże radą gdzie posadzić rośliny( zestawy ) w pustych na szkicu miejscach?
Bardzo lubię jeżowki, Żurawki, kosaćce ach trudno wymieniać bo wszystko lubię. Gdzie je umiejscowić na rabacie?

Niektóre z Was malują roślinami pejzaże. Pomóżcie mi abym nie stworzył bohomazu

A może zupełnie inny projekt???

Zależy mi aby rabata była atrakcyjna zarówno od strony szutrowej drogi jak i od strony chodnika z kostki.
Co zmienić na szkicu?

Uff, długi ten tekst - wybaczcie.




____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Gardenarium 18:45, 05 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkic sobie pomaluj (kółka), będzie widać czy kolory dobre. I układ roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Waclaw 19:05, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
I jeszcze fotografie do legendy:
3. Róża okrywowa ciemnoróżowa Summer Fairytale (Korpinka):

8. azalia japońska Hino crimson

9. Azalia Maruschka i
10. Azalia Silvester


cdn.

____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 19:09, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
12. ostrogowiec

11. róża okrywowa Munstead Wood
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 19:11, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Gardenarium napisał(a)
Szkic sobie pomaluj (kółka), będzie widać czy kolory dobre. I układ roślin.


dziekuję.

Układ i miejsca sadzenia starałem się zaznaczyć kółkami. Jedno kółko to jedna roślina.
Do wypełnienia jeszcze miejsca "puste".
Jeszcze postaram się pomalować kolorami.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 20:14, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Gardenarium napisał(a)
Szkic sobie pomaluj (kółka), będzie widać czy kolory dobre. I układ roślin.


starałem się zaznaczyć kolorami ale wyszło bardzo nieudolnie.

Kolory niedokładnie odzwierciedlają naturalne roślin. Za mały ten szkic . W legendzie powyżej częściowo opisałem kolory. Może załączone wyżej fotografie pomogą?

Chciałem przenieść kompozycję 6 i 7 kosaciec ciemnogranatowy z łubinem tak jak na fotografii:

Może za niebieskim łubinem białe kosaćce?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 20:40, 05 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
W szkicach ja jestem kiepska, ale pamiętam , że choć róże z lawendą fajnie wyglądają to nie koniecznie dobre połączenie bo lawenda okrada róże ze składników pokarmowych, w Którymś odcinku Mai mówili
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 21:05, 05 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
No, opisałem szkic:



Być może będzie bardziej czytelny?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies