Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

sylwia_slomc... 11:17, 14 wrz 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Ten też śliczny
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 13:45, 14 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Ania111 napisał(a)
Wacku ,
Piękne pałace ,
Otaczasz się pałacami jak książę


... a co sprzątania wokół pałacu ,
to bardzo fajny pomysł ,
szkoda ,ze takich akcji jest mało


Lubię zwiedzać takie miejsca. Często to robię
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 13:47, 14 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ten też śliczny


Szkoda, że tak wiele zostało zniszczonych. Najczęściej bezpowrotnie.
Ale ... cieszmy się tym co mamy
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Dorota123 16:24, 14 wrz 2020


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Jak zwykle śliczne miejsca pokazujesz. Mam prośbę pisz gdzie te cuda się znajdują. Wiadomo, że nie pojadę, ale dobrze było by wiedzieć.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
kasiek 17:58, 14 wrz 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Ależ mamy cudowne zabytki, duma i żal w jednym, mam jednak nadzieję że ktoś się zlituje i uratuje te cuda...
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Waclaw 21:54, 14 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Dorota123 napisał(a)
Jak zwykle śliczne miejsca pokazujesz. Mam prośbę pisz gdzie te cuda się znajdują. Wiadomo, że nie pojadę, ale dobrze było by wiedzieć.

Pierwszy pałac - siedziba rodu Schaffgotsh a właściwie ruiny jest w miejscowości Kopice k/Grodkowa na Opolszczyźnie. Ruin nie wolno zwiedzać ponieważ grożą zawaleniem i ochrona nie wpuszcza na teren obiektu. Można zwiedzać wirtualnie na stronie pałackopice.org. Wiąże się z nim prawdziwa, niezwykle ciekawa historia śląskiego kopciuszka Joanny Gryzik.

Drugi pałac to siedziba rodu Ballestrem (przemysłowcy śląscy)w Pławniowicach k/Strzelec Opolskich. Pałac można zwiedzać. Nie był zniszczony a "jedynie" zrabowano wyposażenie. Zachował się po wojnie ponieważ stacjonował w nim marszałek Koniew. Obecnie odnowiony - zachwyca swą urodą. Pałac związany jest z pałacem w Kopicach za pośrednictwem tego samego budowniczego pochodzącego z Kopic a także przez osobę największego potentata ( obecnie zapomnianego) Karola Goduli. To za drobną część pieniędzy ze spadku po Goduli Joanna zbudowała pałac w Kopicach.
Te historie są pasjonujące!
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 22:23, 14 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
kasiek napisał(a)
Ależ mamy cudowne zabytki, duma i żal w jednym, mam jednak nadzieję że ktoś się zlituje i uratuje te cuda...


Masz rację Kasiu. Z jednej strony duma, że te pałace i zamki są. Radość z tego, że znajdują się bogaci pasjonaci odnawiający a często podnoszący z ruin te zabytki. Tak wiele ich na dolnym Śląsku!
Jednocześnie żal, że tak wiele zniszczono w czasie wojny. To, że Rosjanie zrabowali nasz kraj a w tym wyposażenie zamków to nieusprawiedliwione i nieodżałowane prawo wojny. Jednak wprost wściekłością napawa mnie fakt niszczenia przez tłuszczę zamków po wojnie. Bo były obce klasowo. Taki los spotkał najbardziej okazały zamek na śląsku jakim był pałac w Kopicach. Już tylko stare fotografie świadczą o jego urodzie i rozmachu.

I coś dla nas;
Pałac był otoczony ponad 60 hektarowym ogrodem. Opiekował się nim królewski dyrektor ogrodów Wilhelm Hampel. Park był tak piękny, że do Hampla przyjeżdżali ogrodnicy z całej Europy po nauki. Miał on przez Schaffgotscha wybudowany swój pałacyk na skraju parku. O kunszcie Hampla niech świadczy fakt, że chciała go zatrudnić królowa brytyjska. Hampel odmówił.
Rezydencja otoczona była z trzech stron rozległymi stawami. W pobliżu założono hektary ogrodów kwiatowych i warzywnych, sad, oranżerię, ogród zimowy. Drzewa tropikalne w palmiarni miały sięgać 17 metrów wysokości. Przed "pałacem na wodzie" rozpościerały się kwiatowe dywany o przeróżnych wzorach i barwach. Ozdobą parku były m.in. stuletnie dęby, sztuczne ruiny "średniowiecznego" zamku, kaplica grobowa rodziny Schaffgotschów, niewielka świątynia dumania Diany, kolumna zwycięstwa zwieńczona posągiem bogini Nike oraz pawilon chiński.

Park zdobiło ponad 300 rzeźb postaci oraz zwierząt w naturalnych rozmiarach dłuta znanych rzeźbiarzy.

Atmosfery przepychu i piękna dopełniały przemyślnie wkomponowane fontanny. Na jednej ze sztucznych wysp wzniesiono altanę, obok której stanęła wysoka kolumna zwieńczona figurą anioła. Zespół pałacowy należał do Schaffgotschów aż do 1945 r.
Teraz z parku zostały tylko zarośla i pousychane wiekowe drzewa. Miejscowi kradną je na opał. Obawiam się, że zamek już nie podniesie się z ruin.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
anabuko1 09:29, 15 wrz 2020


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23478
Waclaw napisał(a)
Dzisiaj odwiedziłem kolejne piękne miejsce.


Pozdrawiam wszystkich

No brawo podróżniku.
Cudowne miejsca zwiedzasz.Suuper!
Niezapomniane wspomnienia.
a dla nas piękne miejsca na zdjęciach
pozdrawiam
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Waclaw 13:55, 15 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Miło mi, że Ci się spodobało
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
gogo 14:50, 18 wrz 2020


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Dołączam się do podziękowań za fotorelacje i opisy z Twoich wojaży
I podziwiam Twój kwitnący ogród i realizację planów.
Posadź rododendrony, będzie wiosną pięknie.
I może hortensje, żeby kwitły po rodkach.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies