Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

kasiek 11:26, 26 wrz 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Alez cudowne miejsca , mam prośbę podaj mi nazwy tych zamków co zwiedzałeś i miejscowości bo myślę o 2 dniowym wypadzie, muszę wiedzieć jak daleko są od siebie by zaplanować nocleg. Z góry dziękuję
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Magleska 16:15, 26 wrz 2020


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18273
Wacław
tak samo jak Kasia-proszę o nazwy i miejscowości zamków
fajnie sobie zwiedzasz wiesz ,że też lubię
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
kasiek 18:18, 26 wrz 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Madzia my się w końcu na Śląsku razem spotkamy - zobaczysz
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Waclaw 20:56, 26 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
Zamki które ostatnio pokazywałem to siedziby śląskiej magnaterii przemysłowej XIX wieku.

Pierwszy pałac to siedziba von Tiele-Wincklerów. To im zawdzięczają powstanie Katowice. Pałac, przez wielu zwany bajkowym położony jest w miejscowości Moszna. Pałac jest do zwiedzania. Upewnijcie się czy w tygodniu można zwiedzać z przewodnikiem.

Kolejny pałac a właściwie ruiny to pałac zbudowany przez Hansa Ulricha von Schaffgotscha dla swojej siedemnastoletniej żony Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla. Z zamkiem tym wiąże się niezwykle ciekawa historia Joanny - śląskiego kopciuszka. Prawdziwego kopciuszka. Urodziła się w bardzo biednej rodzinie, jako 6-cio latka zaskarbiła sobie miłość śląskiego magnata przemysłowego Karola Goduli ( jego historia jest równie pasjonująca). Odziedziczyła jego przeogromny majątek. Jako 16 letnia ogromnie bogata panna poznała na balu w Berlinie Hansa Ulricha von Schaffgotscha którego rodowód sięgał XII w. Nie był już bogaty. Wielkie pieniądze wzięły ślub ze sławnym nazwiskiem i tytułami. Ramy O. nie pozwalają opowiedzieć tych historii .
Niestety ruiny nie są do zwiedzania. Obecny właściciel ogrodził je i ochrona nie wpuszcza. Można jedynie zza płotu pooglądać. Ruiny znajdują się w Kopicach k/Grodkowa.

Trzeci pałac to pałac Ballestremów w Pławniowicach koło Strzelec Opolskich. Tuż przy autostradzie A4. Ciekawostką jest, że pałac pławniowicki był budowany przez tego samego budowniczego który budował zamek Schawgotschów w Kopicach. Hrabia Franciszek II Ballestrem który kazał pałac zbudować miał ścisłe związki z Karolem Godulą ( kolejna piękna historia). Przed wizytą sprawdźcie czy pałac jest dostępny. Jest własnością kurii gliwickiej i nie zawsze jest udostępniany.

Kolejny pałac który jest warty zwiedzenia to pałac zbudowany przez Hansa Karla Hrabiego von Schaffgotsch, syna właściciela pałacu w Kopicach. Znajduje się w miejscowości Sulisław k/Grodkowa. Niestety pałac, ze względu na pandemię nie jest udostępniany turystom. Warto jednak zabiegać o wizytę w pałacu. Zwiedziłem bardzo wiele pałaców. Ten to odrestaurowana perełka. Być może po wcześniejszym umówieniu w recepcji pozwolą zwiedzić. W czasie mojej ostatniej wizyty powiedziano mi, że w tym roku pałac udostępniony jest jedynie korzystającym ze SPA w centrum jogi i ajurwedy. Pałac to hotel pięciogwiazdkowy i rzeczywiście zasługuje na te 5 gwiazdek. Obok pałacu odrestaurowano zabudowania gospodarcze w których znajduje się wysokiej klasy hotel, restauracja i osobno bar - również warte zwiedzenia. Luksus.

Gdy będziecie zwiedzali Śląsk warto zwiedzić również pałac Strachwitzów w Kamieniu Śląskim. Pałac został odbudowany dzięki biskupowi opolskiemu. Ładny park, pole golfowe, restauracja.

To pałace w moim pobliżu. Zachęcam do zwiedzenia Kotliny Kłodzkiej a jeśli będzie czas to do zwiedzenia doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Tam to dopiero jest co zwiedzać!
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
kasiek 10:10, 27 wrz 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
O rany - ale przewodnik, wielkie dzieki!
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Waclaw 22:18, 27 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
kasiek napisał(a)
O rany - ale przewodnik, wielkie dzieki!

____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
daszum 14:27, 28 wrz 2020


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Wacku, jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy historycznej
Możesz być przewodnikiem po naszym regionie i nie tylko
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Anda 15:17, 28 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
Na te wycieczki po pałacach to wybrałabym się najchętniej w Twoim towarzystwie. Jestem bardzo ciekawa tych historii
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Magleska 20:40, 28 wrz 2020


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18273
Wacław dziękuję bardzo
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Waclaw 16:07, 29 wrz 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
daszum napisał(a)
Wacku, jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy historycznej
Możesz być przewodnikiem po naszym regionie i nie tylko


Lubię historię choć jej nie znam a właściwie znam fragmentarycznie.
Długo interesowałem się jedynie historią mojej miejscowości. Jest ona bardzo ponura.
Od pewnego czasu zacząłem się bliżej interesować historią rodów magnackich. Odkryłem miniony świat. Nie mam szlacheckich korzeni ale to co czytam fascynuje mnie. Okres Rzeczpospolitej Obojga Narodów znałem dotychczas z opracowań Pawła Jasienicy którego książki bardzo lubię. Po lekturze dziejów znanych nam rodów o rodowodzie polskim, litewskim czy ruskim ( dzisiejsza Ukraina) zacząłem się interesować twórcami Śląska. Poznaję historię moich rodzinnych ziem. Ze względu na stosunkowo niedawną historię, to co działo się tu do 1945 r. było skrywane, przemilczane a to co "obce klasowo" - niszczone.
Historia, bez względu na to jaka ona jest, pozostaje historią. Zawsze miała i nadal ma na nas wpływ. Z wielką nostalgią odkrywam dla siebie kolejne piękne miejsca i dzieje tych którzy tu byli przed nami.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies