Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza - Betula

Karol99 19:44, 30 gru 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Ja bym ciąl w czerwcu, bo na wiosne, pomimo, ze ciełaś w lutym, moze wyplynać jeszcze troche soków, ale niekoniecznie
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
AlicyaLK 11:10, 31 gru 2014


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
super. Dziękuję za pomoc! w takim razie czerwiec
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Karol99 12:38, 31 gru 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
nie ma za co
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Pszczelarnia 18:05, 07 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy dosadzając brzozy do istniejących już nasadzonych np. wzdłuż granicy działki można dołożyć inne, czy lepiej nie przesadzać i dosadzić te zwykłe "polne". Chodzi o efekt samych brzóz.

Danusiu, będziesz wiedziałą, o jakie miejsce chodzi (za żywopłotem z buków czerwonych).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 22:23, 07 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wyobrażam sobie dokładnie miejsca, ale mój nos mi mówi że te same. Grupa brzóz tego samego gat. lub odmiany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
brzuzka 11:46, 14 sty 2015

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
Witam,

Przymierzam się do przycięcia kilku brzóz, które rosną na mojej działce. Wygląda na to, że poprzedni właściciel musiał kiedyś dość drastycznie przyciąć te brzozy, przez co ich naturalny wzrost został dość mocno zniekształcony.

Myślę, że za kilka lat mogę mieć z nimi problem, bo niektóre zniekształcone konary (np brzoza nr 3 od lewej) są tak powyginane, że jak staną się potężniejsze to będą trochę zagrażać, dlatego uznałem że chyba warto je teraz przyciąć i utrzymywać mniejszą wysokość. Poza tym dotychczas brzozy te tworzyły szpaler wraz z brzozami sąsiada, więc przycięcie moich by głupio wyglądało. Ostatnio jednak sąsiad swoje okazy całkowicie wyciął, więc temat przycięcia moich teraz wydał się sensowny.

Poniżej na zdjęciu zaznaczyłem mniej więcej o jakie przycięcie mi chodzi.

Mam do Was kilka pytań:
1) czy po takim cięciu drzewka będą się bardziej zagęszczały, czy raczej usilnie będą wypuszczały nowy konar, by rosnąć głównie w górę?
2) pod jakim kątem ciąć te grubsze konary?
3) czy większe powierzchnie cięcia zabezpieczyć jakimś preparatem? jakim?
4) chciałbym to cięcie wykonać zanim brzozy zaczną puszczać liście. Tak moim zdaniem łatwiej to zaplanować i wykonać. Czy luty będzie dobrym terminem?
5) czy jeszcze na coś muszę zwrócić szczególną uwagę, by drzewkom jak najmniej zaszkodzić?

Pszczelarnia 11:57, 14 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mnie to cięcie brzóz wydaje się czystym barbarzyństwem. Ale może ma swoje uzasadnienie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
brzuzka 12:22, 14 sty 2015

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
Jak mam być szczery, to wygodniej byłoby mi z tymi drzewkami nic nie robić, tym bardziej, że w kilku miejscach czytałem podobną opinię do Twojej, ale jeśli za kilka lat będę zmuszony je wyciąć, to chyba z dwojga złego lepiej je przycinać...
martika 12:37, 14 sty 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Ja tez bym zostawiła, sąsiad na swojej działce przyciął kilka takich, i po cieciu rozgałęziają się , nie wygląda to super.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
anka_ 12:37, 14 sty 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Pszczelarnia napisał(a)
Mnie to cięcie brzóz wydaje się czystym barbarzyństwem. Ale może ma swoje uzasadnienie.

Ewo masz rację, barbarzyństwem jest ciąć tak piękne drzewa, ale jeszcze większym sadzić tak wysokie drzewa blisko domu. Niestety czasami takie perełki dostajemy w spadku. Ja mam taki szpaler krzywych brzóz wzdłuż działki (są już sąsiada). W tamtą zimę jak "dostały śniegu" jedna wylądowała na budynku gospodarczym- na szczęście bo mogła na domu. Wymusiłam wycięcie chociaż tych gorszych. Gdy wchodzą w grę względy bezpieczeństwa sentymentów nie ma.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies