Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w skali mikro -pączkowanie :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w skali mikro -pączkowanie :)

gierczusia 18:15, 02 lip 2020


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Rzut oka z tarasu na chwilę obecną dziś padało już tylko odrobinkę..stan wody w ogrodzie sie normalizuje mam nadzieję

____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
gierczusia 18:19, 02 lip 2020


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Monia81 napisał(a)
Coś nas te opady deszczu ostatnio nie omijają... to ja też z chęcią dołączę z kostiumem, a co u mnie gliny nie mam to jeszcze wsiąka, ale też już mam dość...myślę, że chyba najlepiej jakbyś tak jak dziewczyny piszą jednak tą glinę rozluźniła, bo coś mi się widzi, że takie gwałtowne opady to może być codzienność niestety... buziaczki


No właśnie Moniu to juz chyba nawet nie chodzi o deszcz tylko o to jaką ilość wody ze sobą przynosi .. bo są i rośliny i zbiorniki na deszczówkę w ilości sztuk dwa( za domem - trzeci od ulicy) a i tak to wszystko nie zdaje egzaminu musze rozluźnić glebę, tak jak radzą dziewczyny buziole
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
gierczusia 18:26, 02 lip 2020


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
BasiaLT napisał(a)
No no ... mój system nawadniający nigdy nie był taki wydajny. U mnie tylko kropelkuje.
A tak na poważnie to faktycznie spróbuj wyłapywać jak najwięcej wody z rynien. Poza tym przecież burze nie będą non stop. U mnie nie ma ich wcale i mam suszę. Uwierzysz?

Jestem w mega szoku Basiu nie wiem też co gorsze czy susza czy taka umiarkowana powódź... przy suszy biegasz i podlewasz ..przy zalaniu rośliny gniją i juz zbytnio nie masz opcji ruchu.. tak czy siak..łooobie bedziemy mieć puste kabzy Ty za rachunek za wodę a ja za kupno podwójnego garnituru roślin, jeśli te mi zgniją..wtedy musimy się Basiu spotkać i się wspólnie upić z powodu tych tragicznych wydarzeń mój chlop robi nalewki, to może chociaż to pijaństwo nas do końca nie zrujnuje
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
Ewa777 18:26, 02 lip 2020


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18387
Eluś, ale cudny obrazek zapodałaś Rewelacyjnie wygląda Twój ogródek z tarasu
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
gierczusia 18:36, 02 lip 2020


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
sylwia_slomczewska napisał(a)
Solidnie popracować - zrób tak, daj piachu, kory drobniutko mielonej lub trocin( ale takich wiórków jak dla chomika - z tartaku jeśli masz blisko, to jest tanio)najlepiej jedno dwu sezonowych one już wtedy robią się takie czarne jak próchnica, kompostu i obornika, ale najlepiej takiego co ma dużo słomy w składzie i to wszystko wymieszać ze sobą porządnie, w sensie z ta gliną, najgłębiej jak się da. Chodzi o to żeby poprawić strukturę, przepuszczalność i zawartość próchnicy. I dopiero jak to się trochę przerobi i popracuje sadź rośliny inaczej będą gniły co nie wsadzisz w tej sytuacji, bo glina nie przepuszcza wody, jak namoknie nie dopuszcza do korzeni powietrza, a jak wyschnie skorupa na amen wiem bo mam tyle, że u mnie akurat na największej stromiźnie więc nie stoi woda.
Fajnie jest też domieszać takiej ziemi liściowej, lub po prostu liści z drzew jesienią bo dżdżownice szybko w próchnicę przerobią. Rośliny w przyszłości będą Ci wdzięczne. Inaczej musisz być gotowa na kłopoty w ich uprawie w przyszłości.
W razie braku trocin lub kory można spróbować dodać takiej czarnej ziemi z worka, ale dobrze by było by nie miała dużo torfu.


Sylwuś Serce jo Cię kofffom
Kwestia łan skąd mam wziąć taki przekompostowany worek wiórków dla królika ? Dwuletni??
Kwestia tu jak juz kupię te wiórki dla królika skompresowane takie..to czy one nie będą miały wpływu na ph gleby??
Sorry za takie debilne pytania ,ale ...nie wiem po prostu a z tego co
piszesz wynika ,że masz doświadczenie z gliną...a ja wychodzę z założenia, że kto pyta nie błądzi

Kwestia tri obornik koński może być ?? I to taki..hmmm..niezbyt kompostowany?? Czy raczej postawić na obornik granulowany w workach...aaaa

Możesz mnie zabić za te 100 pytań do.. bele szybko i bez bólu
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
gierczusia 18:38, 02 lip 2020


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Ewa777 napisał(a)
Eluś, ale cudny obrazek zapodałaś Rewelacyjnie wygląda Twój ogródek z tarasu

Ewuś nawet nie wiesz jak sie cieszę Jolka była u mnie ostatnio..tez byla zaskoczona to jest takie miłe
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
gierczusia 18:46, 02 lip 2020


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Juzia napisał(a)
Ja miałam ziemniaki uprawiać, to ty możesz ryż

A tak serio to rynny podepnij do zbiornika na deszczówkę i będziesz miała po problemie raczej, bo skoro przy normalnym deszczu jest ok, to powinno wystarczyć. Dla świętego spokoju możesz wymieszać to z jakimś piachem. I możesz posadzić rośliny, które lubią bagienka. Tataraki, krwawnice, kosaćce itp
Albo brzozę... pijoka

Juzeczku nią ma opcji podpięcia rynien z altany do zbiornika..musi być do tego takie specjalne przejście.. taki kołnierz z boku, a ten juz jest wykorzystany na połączenie z rynnami z dachu i przelewem nadmiarowym z pierwszego zbiornika..wiec odpada przekopię ta ziemię..przy normalnych warunkach pogodowych tam nie ma żadnego błocka,tylko normalna ziemia ,więc pijaki i rośliny bagienne raczej się nie sprawdzą..brzozy są za altaną i jedna jest naprzeciwko ( ta wiesz dorenboso-youngii long tunk )
Jak juz będą większe, to też może problem zniknie nie wiem ile jest w stanie wyduldac taka brzoza
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
sylwia_slomc... 19:06, 02 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
gierczusia napisał(a)


Sylwuś Serce jo Cię kofffom
Kwestia łan skąd mam wziąć taki przekompostowany worek wiórków dla królika ? Dwuletni??
Kwestia tu jak juz kupię te wiórki dla królika skompresowane takie..to czy one nie będą miały wpływu na ph gleby??
Sorry za takie debilne pytania ,ale ...nie wiem po prostu a z tego co
piszesz wynika ,że masz doświadczenie z gliną...a ja wychodzę z założenia, że kto pyta nie błądzi

Kwestia tri obornik koński może być ?? I to taki..hmmm..niezbyt kompostowany?? Czy raczej postawić na obornik granulowany w workach...aaaa

Możesz mnie zabić za te 100 pytań do.. bele szybko i bez bólu

Elu to by trzeba w takim razie te trociny zlać mocznikiem, albo pomieszać z nawozami azotowymi trochę i polać wodą, żeby przyspieszyć trochę ich kompostowanie. Albo użyć kory drobno mielonej z worka tylko nie iglastej( iglasta zakwasza)Na tartakach lub w punktach gdzie robią skrzynki drewniane można takie ustrzelić ciut przekompostowane.
Pytanie czy masz takowe gdzieś w okolicy. Ph gleby można odkwasić wapnem w razie czego to nie jest taki duży problem. w końcu piasek tez zakwasza bo to kwarc jest. Obornik koński może być, tez go można przekompostować w workach, takich parcianych najlepiej bo wodę przepuszczają, ale jak zawiązane to turkuć nie wejdzie, na rabacie większe zagrożenie, że może zasiedlić. Granulowany nie poprawi Ci struktury gleby, ale ją nawiezie. Lepszy koński jak masz dostęp bo zawiera słomę, tylko bądź przygotowana na wzrost chwastów bo oborniki bydlęce zawierają ich nasiona siłą rzeczy.

Ja w tym sezonie robiłam taką rabatę na glinie i to glinie uleżanej bo pod ścieżką wcześniej, daliśmy trociny, piach, ziemię z worków do zasiewów i obornik granulowany kurzy( azot do trocin)i ciut Yara mila compleks. To wszystko zostało wymieszane dokładnie i dogłębnie i w to siałam, moja rabata na stoku więc woda nie stoi, ale chciałam więcej powietrza do korzeni wpuścić i mieć ułatwione podlewanie bo woda prędzej wsiąka, a nie ucieka od razuWiem, ze dziewczyny jeszcze wiórki rogowe dodają też, ale ja nie dawałam, nawet nie wiem gdzie takie się kupuje.
Gierczuś jak coś wiem to doradzę jak nie wiem to powiem, że nie mam pojęcia
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Juzia 19:21, 02 lip 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38434
gierczusia napisał(a)
Rzut oka z tarasu na chwilę obecną dziś padało już tylko odrobinkę..stan wody w ogrodzie sie normalizuje mam nadzieję



Nie ważne jaka brzoza.... ważne, że ładniutko!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Katkak 21:49, 03 lip 2020


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Mam Cię Ptaszyno! Zgubiłaś mi się w czeluściach forum, ale już odnalazłam, wątek zaznaczam i czytam, oglądam, bo działo się oj działo.
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies