Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Zakrecona 22:02, 16 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 22:05, 16 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
No i jak by się dokładnie przyjrzeć, to po posadzeniu cisu i drzew, to ja za bardzo już nie mam miejsca na rząd hortensji z miskantem i kulki i resztę przed nimi;(

Jak wsadzę tam hortensje i trawę, to sezonowo pusto będzie, chyba że mi się wydaje?
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Margerytka40 05:48, 17 sty 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Madziu jak masz tam mało miejsca to może nie sadź miskantów a same hortki a przed nimi np jakieś turzyce w które można wpleść cebulowe wiosenne a na wczesne lato bylinki jakieś punktowo. Miskanty to masywne trawy i potrzebują sporo miejsca. Turzyce zimą są ładne. Jaka tam jest wystawa, przepraszam ale nie mam chwili by doczytać
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 06:42, 17 sty 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Albo może hortki na pniu i jeśli koniecznie miskanty to wtedy te niższe
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Zakrecona 08:31, 17 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Z tego co napisała mi Iwonka, to rabata jest od południa, ale będzie miała wystawę północną.

A właśnie Iwonko, te drzewa tam wsadzić, biorąc pod uwagę rury, czy jednak takie drzewa to przesada w tej okolicy?

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
makadamia 10:09, 17 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Na bazie pinów, listy roślin i rysunku, narysowałam swoją koncepcję. Nie bijcie za mocno


1 - szałwie
2 - miskanty
3 - hortensje
4 - rozplenice
5 - bodziszek rozanne
6 - hakone all gold
7 - rozchodnik
8 - lawenda
ciemnozielone kółka to stożki i kulki.
pod żywopłotem zostało trochę wolnego miejsca - można tam albo dodać miskantów, albo jarzmianki/parzydła/zawilce honorine jobert

drzewa - dwie różne wiśnie nie; albo obie takie same, albo przy bramie ta kanzan, a w rogu grujecznik (biorę z listy)
rozchodniki i lawendy przeniosłam na bardziej słoneczną część rabaty. Pod ogrodzeniem zostawiłam rośliny, które potrzebują mniej słońca, ale też trzeba się będzie liczyć, że za kilka lat szałwie czy rozplenice trzeba będzie może wymienić.
Pod oknem róże - jak chciałaś
kalina na pniu zasłania rynnę
o palibinie też chyba kiedyś wspominałaś.

pomyślałam o wszystkim, tylko zapomniałam, że przy samym wejściu jest skarpa. Czy była? Już nie pamiętam

Naprawdę starałam się ograniczać
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasiab 10:29, 17 sty 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1500
Mnie się podoba i normalnie mozna wyliczyć co do sztuki
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Zakrecona 10:36, 17 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Asia, jeszcze nie ogarnęłam gatunków, ale z tempem rysowania to mnie powaliłaś

Skarpy nie ma, wszystko wyrównane, taka donica 80 cm szeroka i ładny murek ma być.

Zapoznam się na spokojnie, bo pracować tez trzeba
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 15:22, 17 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Asiu nie zdążyłam jeszcze podziękować, więc dziękuję

Niesamowite z jaką łatwością przychodzi Ci to planowanie i to na kilku frontach.

Drzewa jakoś te nigry do mnie przemawiają pokrojem, liście ponoć długo utrzymują, ale przemyślę też Kanzan. Tylko, czy dwa takie drzewa nawet cięte, to nie bedzie za duzo od frontu? Grujecznika już bym nie wciskała, bo mi się pstrokato zrobi bardzo.

Hortensje jeśli Limelight, to nie będą miały tam kiedyś za dużego cienia?

Palibin jest ładny, dodatkowo element pachnący i lekko przysłoni właz studzienki z jakąś trawką niższą, ale czytałam, że bzy generalnie raczej na nie, bo śmieci, rozłazi się i ładny tylko wiosną. To w sumie takie miejsce pokazowe, więc nie wiem czy go dawać zwłaszcza tu przy wjeździe? Jeśli już, to są one łatwo dostępne i czy te szczepione na pniu mają takie same wady jak krzaczaste?

Lawenda, bodziszki, dzwonki, miskanty, rozplenice, jeżówki, brunery, miodunki są pożądane.

Myślę jeszcze o rozchodnikach, bo opuchlaków sporo ubiłam szykując glebę w tej okolicy. Nie chciałabym ich jeszcze zachęcać. Może mi ktoś mądrzejszy podpowie ....

Żywopłot cisowy z przodu maksymalnie do 2/3 wysokości płotu, bo całkowicie nie chciałabym się zasłaniać od drogi. A niech tez inni zajrzą co u mnie rośnie

Rozważam też kalinę na pniu. Przeczytałam, że do 2 metrów dorasta. Nie będzie za bardzo zacieniać salonu? Czy ona latem też wygląda ładnie (bo wiosną i jesienią, to wiadomo)?


____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 15:25, 17 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Mało tego przypomniało mi się jeszcze, że eMuś odwodnienie jakieś robił dość płytko od studzienki tej po prawo, do tej po lewo przy wjeździe, więc nie wiem, czy tam jakieś większe drzewko jak kalina dam radę wsadzić?

Czekam na Iwonkę plisss

Bo jak Wy dwie się spykniecie, to zawsze coś budującego wyniknie
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies