Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

malinia 10:36, 03 lip 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)
Przy dolomicie, mączce (i siarce) zasada jest taka, że na glebach lekkich, przepuszczalnych, piaszczystych dajemy mniej a częściej, a na glebach cięzkich, tłustych, gliniastych dajemy rzadziej ale większe dawki.
Na pierwszy raz, przy zakładaniu ogrodu mozna dać na start większą dawkę mączki od 12 aż do 50kg na 100m.
Dostosuj dawkę do swojej gleby.

Obornik, kompost i korę (pod trawnik jej nie dajemy) mieszasz i przekopujesz aż zobaczysz wyraźny efekt wzbogacenia gleby. Ważne by grudy ziemi porozbijać. Czasami trzeba ze trzy razy przekopać=przemieszać widłami, tak by dodatki dobrze były zmieszane, a nie tylko przerzucone do góry "nogami".

u mnie ciężka ta ziemia więc będę dawać dużo .
Trawnika już nie ruszam bo dość się z nim upuczyłam 2 lata temu teraz to muszę go wypielęgnować dobrze.

Czyli dziś będę mieszać wertować tą ziemię z wszystkimi dobrociami
a korę taką drobną dawać Toszka czy taką przekompostowaną kupić?
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 10:39, 03 lip 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
a dolomitu ile ?
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 10:49, 03 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dolomit dawkowanie
– gleby lekkie – 20-30 kg / 100 m2 (1 ar)

– gleby średnie – 30-40 kg / 100 m2 (1 ar)

– gleby ciężkie – 40-50 kg / 100 m2 (1 ar)

Nie dajesz go pod planowaną rabatę dla rh i innych kwasolubnych.

Do przekopania teraz kora nie musi być super przekompostowana. Może być i większa.
Wszystko starannie przekopujesz z ziemią. Grudy ziemi rozbijasz. Zerknij u Zapracowanej Mamuśki.

Czym więcej dodatków wprowadzisz do ziemi (obornik, kora, kompost) tym lepszy start mają rosliny, a jakość i struktura gleby poprawiają się na pierwsze 3-5 lat.
U Polinki duzo o tym było ostatnio

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 10:56, 03 lip 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
ostatnio to ja latam po ogrodzie jak dzik i ogarniam Toszka niewiele czasu mam na lektury dlatego pytam ;( przepraszam <3 i dzięki za każdą cenną radę dziś szykuje się orka na ogrodzie ;-D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
eVka 14:51, 03 lip 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Widzę, że kopanie będzie. Super ostatnio jak szykowałam pod rh glebe, nakopałam się jak dzik, cięzko zmieszać ze sobą kompost, korę, mączkę, siarkę, igliwie, żeby utworzyły w miarę jednolitą mieszankę glebową ale się da. Czeka mi szykowanie kolejnej części kwaśniej rabaty ale skończyły mi się dobroci, więc musze czekać, przynajmniej odpocznę.
____________________
malinia 17:54, 03 lip 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Oj szykuje szykuje effka
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
eVka 23:07, 03 lip 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
malinia napisał(a)
Oj szykuje szykuje effka

____________________
malinia 11:27, 04 lip 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
10 ton ziemi humusowej( zamówione na sobotę )
16 worków kory
50 kg mączki
20 kg dolomitu
kompost
obornik
w sobotę będzie jazda dziewczyny ;-D

Toszka zadanie odrobione ????;-D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 12:35, 04 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Odrobione , aczkolwiek zastanawiam się czy kory nie za mało pod rabaty (do przekopania). Kora daje w glebie próchnicę i ładnie ją rozluźnia.
Ja daję kory 1-2 worki na mniej więcej metr. Będziesz zaskoczona jak przy kopaniu będzie w ziemi znikać. Staraj się głęboko kopać pod rabaty.
Sprawdzisz w trakcie pracy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 13:43, 04 lip 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Bede robic kolejno metr po metrze jak cos dokupie
Głupia jestem ale juz sie nie mogę tego doczekać hihi

Toszka moja Ty skarbnico wiedzy i mój bacik w wolnej chwili ( bo wiem ze talich w sezonie jak na lekarstwo ) pomoglabys mi obrac jakis glowny zarys na tw moja tarasowa rabate? <3 blagam !
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies