Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

MST 18:02, 05 kwi 2021

Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 14
Flesz napisał(a)
Wczoraj rozpocząłem walkę z pordzewiaczem.

Wcześniej nabyłem środek na bazie oleju Emulpar 940 EC, i pozbyłem się większości suchych liści. Nie było to łatwe w tak gęstym żywopłocie, ręce podrapane mocno
na zdjęciu żywopłot z liśćmi i bez,
Dopiero w ostatnich dniach warunki pogodowe pozwoliły na oprysk - u mnie przymrozki nocne były jeszcze do środy.
Udało mi się wypożyczyć profesjonalny sprzęt do oprysków i dość dokładnie rozpyliłem roztwór. na 40 metrów żywopłotu poszło 25 litrów.
Mam nadzieję, że nie za późno i paskudy nie zdążyły jeszcze złożyć jaj. Pąki jeszcze się nie rozwinęły - na zdjęciu stan z dnia oprysku.



W dalszym kroku planuje oprysk Ortusem za 2-3 tygodnie gdy liście będą się rozwijać, pytanie czy to dobry czas czy poczekać dłużej i zrobić w maju/czerwcu?

jak listki są już nieco większe stosuję Sanium, po 2-3 tygodniach Ortus a potem jeszcze Floramite
oliwka 11:13, 13 maj 2021


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
Czy to możliwe że podrdzewiacz już zaatakował moje graby, czy to może za dużo obornika w donicy, albo zmarzł?
Promanal podałam w kwietniu

Tak wyglądają dwa graby posadzone w tym samym czasie


____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
emisia 21:01, 28 maj 2021

Dołączył: 28 maj 2021
Posty: 1
Witam, proszę o pomoc. Nie wiem co się dzieje z moimi grabami, dziury i plamy na liściach - dodaje zdjecia.

Jarom 18:57, 29 maj 2021

Dołączył: 29 maj 2021
Posty: 1
Witam.
Proszę o pomoc w opini na temat kondycji mojego grabu.
Drzewko kilkunastoletnie, 2m wysokości, kształtowane na bonsai.
W połowie maja został wysadzony z donicy 130l do ziemi.
Martwi mnie:
- słabe wybarwienie lisci (zdjęcie dużo lepiej przedstawia untensywnosc koloru zielnego)
- mech na korze
- dziury w liściach i brązowe plamki
- czerwony nalot na liściach między nitkami i na krawedzi

Proszę o informację co można zrobić żeby polepszyć jego stan.

Pozdrawiam
Magdalena_b44 20:51, 29 maj 2021

Dołączył: 29 maj 2021
Posty: 1
Witam,
Proszę o pomoc może ktoś wie co dolega moim grabom. Posadzone w listopadzie 2020, wszystkie ładnie się przyjęły. A teraz w ciągu tygodnia tak się zadziało jak widać na zdjęciach. Zauważyłam takie owady czy to mogą być sprawcy? Jaki preparat warto zastosować?
TomaszTomasz 20:36, 30 maj 2021

Dołączył: 25 cze 2020
Posty: 6
U mnie podobnie.
Takie uszkodzenia liści zaczęły pojawiać się ok 2 tyg. temu. Zauważyłem też nieduże ilości białęgo nalotu. Podejrzewam chorobę grzybową; to by się zresztą zgadzało z chłodnym i deszczowym majem.
Graby były nawożone w kwietniu Azofoską. Dotychczas pięknie rosły, mają duże liście.

Od zeszłego roku walczę też z pordzewiaczem. W marcu dwukrotnie pryskane Promanalem. W maju Sanium a potem Ortusem + Nissorun Strong. Niestety ślady działalności pordzewiacza też zauważyłem już na kilku innych drzewkach, ale na razie nie ma dużych zbrązowień liści.



Fleszu 14:12, 21 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Proszę o pomoc w identyfikacji problemu.

Na żywopłocie grabowym na wszystkich liściach jest błyszcząca i lepka substancja. Od spodu liści są jakieś małe żyjątka, wyglądają na mszyce, ale nie atakują jak na innych roślinach skupiając się w duże grupy w pewnych miejscach tylko są pojedynczo na prawie każdym liściu.

Żywopłot miał rok temu pordzewiacza grabowego, ale nie przypominam sobie by w czerwcu miał takie lepkie liście. Był pryskany w marcu preparatem olejowym Emulpar i pod koniec maja Ortusem.

Liście są ładnie zielone, nie widać jeszcze efektów pordzewiacza, przyrosty ma bardzo mocne nawet po 40cm, tylko ta lepka maź i robaczki łażące od spodu liści.


____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Krzysiekbanacki 19:22, 11 sie 2021

Dołączył: 11 sie 2021
Posty: 2
Pomocy! Na wiosnę kupiliśmy 3 graby jeden rośnie ok drugi posadony jakieś 2.5 metra dalej choruje. Liscie staneły w miejscu zaglazku usychają, trzeci nawet nie ruszył z liści paki były duże i dlugo zielone ale nigdy się nie rozwinęły. Co to może być. Jak mogę je ratować
Krzysiekbanacki 19:24, 11 sie 2021

Dołączył: 11 sie 2021
Posty: 2
oliwka 20:44, 12 sie 2021


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
wygląda jakby to był podrdzewiacz grabowy, przynajmniej tak było u mnie.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies