Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Fleszu 13:02, 17 sie 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
jak wyglądają wasze graby w tym roku? Pytam osób, miały atak pordzewiacza w ubiegłym roku.

U mnie wygląda na to że szkodnik został przynajmniej tymczasowo pokonany. Graby zdrowe, zielone, nie widać by coś im miało się dziać a rok temu w połowie sierpnia były już mocno "zardzewiałe".

W marcu gdy temperatura przekroczyła 10 st i pąki zaczęły mocno nabrzmiewać (ale jeszcze nie pękać) opryskałem preparatem olejowym Emulpar. Wcześniej usunąłem 99% suchych liści by poprawić skuteczność oprysku. Ważne by pryskać w pogodę bezdeszczową. Dodam, że żywopłot ma 7 lat, jest już spory i gęsty, 40m długości i ponad 2 metry wysokości, dlatego oprysk ręczny nie wchodził w grę. Wypożyczyłem opryskiwacz spalinowy.

Około połowy maja, gdy się już zazielenił powtórzyłem oprysk preparatem Ortus - używając takiego samego spalinowego opryskiwacza.

W przyszłym roku profilaktycznie powtórzę takie same zabiegi.

____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
JoannaJanko 20:42, 12 wrz 2021

Dołączył: 12 wrz 2021
Posty: 1
Bardzo proszę o pomoc Czy to grzyb czy pordzewiacz? Przejrzałam całe forum ale nie znalazłam nigdzie takiego białego nalotu a do tego plamki na liściach
dorota_k 13:24, 15 maj 2022

Dołączył: 15 maj 2022
Posty: 2
Witam, jeden z moich grabów w żywopłocie ma zwinięte młode listki, do tego zauważyłam na nim pajęczynę i małego zielonego pająka (niestety nie mogę tego uchwycić na zdjęciu), czy ktoś ma pomysł jak to zwalczyć?

Na początku myśleliśmy, że to zwójka - wczoraj zauważyłam też zwinięte suche liście i pajęczynę na znajdującym się z drugiej strony domu agreście, ale listki grabu wyglądają na czyste i 'żywe'. A jak już zaczęliśmy się przyglądać żywopłotowi, to mamy wrażenie, że z soczystej zieleni zaczął się robić żółto-rdzawy, czy to niedobory? Czy te zwinięte listki też mogą być tym spowodowane? Graby były sadzone przez ogrodników we wrześniu zeszłego roku.
monikanec 22:21, 15 maj 2022

Dołączył: 15 maj 2022
Posty: 1
Pomóżcie uratować mój grab!

Kupiony w szkółce, w donicy, bez liści wysokość około 90cm, posadzony na żywopłot około 3 tygodnie temu. Pięknie rozwiną liście, które od kilku dni zaczynają wyglądać jak na foto. Co to może być i jak uratować grab? Z dnia na dzień wygląda coraz gorzej.. Mam zasadzone 150 sztuk, niemalże wszystkie tak wyglądają... Jest regularnie podlewany... Czy to jest pordzewiacz grabowy?

dorota_k 11:16, 17 maj 2022

Dołączył: 15 maj 2022
Posty: 2
U mnie już temat ogarnięty - to przędziorki... Nijak nie mogłam połączyć zmian koloru z rulonikami, ale po świerkach doszłam co i jak. Niestety były też na hortensjach i brzozach, po których nic nie było (jeszcze) widać. Walczymy!
Marticzka 20:09, 22 maj 2022

Dołączył: 22 maj 2022
Posty: 3
Czy to pordzewiacz? Czym pryskać?
Marticzka 20:09, 22 maj 2022

Dołączył: 22 maj 2022
Posty: 3
Marticzka 20:09, 22 maj 2022

Dołączył: 22 maj 2022
Posty: 3
bombladen 19:35, 25 maj 2022

Dołączył: 25 maj 2022
Posty: 1
Dzień dobry.
Czy to choroba, szkodnik, czy problemy z przyswajaniem wody? Graby sadzone na wiosnę. Na początku ładnie ruszyły a teraz marnieją w oczach. Pod korą jest linia kroplująca i mają bardzo wilgotno. Wydaje mi się że mogłem je na początku przelać. Pod 10 cm warstwą ziemi podłoże jest gliniaste i długo trzyma wilgoć. Kilka drzewek zaraz po otworzeniu pąków zatrzymało całkowicie wegetacje. Nie widać żeby miały obecnie jakieś przyrosty.


uciu 09:05, 02 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 25
Teraz mnie coś dopadło,
Tydzień temu żywopłot przycinałem.
Potem był oprys Decisem
I wczoraj zobaczyłem ze listki robią się jakieś brązowe.
Mozliwe ze wina Decis? Pryskałem wieczorem jak już nie było słońca.
Chyba ze to jakiś szkodnik?
N awiosnę był promalan, potem Mospilan.





Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies