Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Mazan 21:52, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Madlenn

Z nawozami też trzeba z wyczuciem. Jaki podałaś? Pytasz o czym świadczy opadanie liści. To są niedobory tak makro- jak i mikroskładników nawożenia jesiennego: wapnia i magnezu oraz potasu, a to może dziwić. Dobrze jeśli wiąże pąki kwiatowe, ale fosfor może być potrzebny.
Liście opadają, bo wywołało to objawy starości, jak u zrzucających liście jesienią.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Madlenn 12:41, 09 lip 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Nawoże w sezonie wiosna-lato nawozem interwencyjnym dolistnym przeznaczonym do różaneczników. Może im to nie wystarcza może zbyt niewielka dawka. będę je jeszcze podlewać doglebowo tym nawozem może to je bardziej wzmocni.
Dziękuję za odpowiedż i jeśli jeszcze możesz skierować do mnie w tej sprawie jakies rady to słucham uważnie
Toszka 15:15, 09 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Podstawą w uprawie różaneczników jest odpowiednie przygotowanie podłoża i stałe kontrolowanie ph gleby.
Bez zbadania ph gleby (w kilku miejscach naokoło na głębokości ok 20-30cm, czyli w korzeniach) wszelkie nawożenie doprowadzi do szybszego zgonu rośliny.
Płyn helliga kosztuje kilkanaście złotych...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Madlenn 13:52, 10 lip 2018


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Poczytam tutaj i zorientuję się jak powinnam zbadać ph gleby (co potrzebuję w tym celu kupić itd) i zrobię to na pewno. Pozdrawiam i dzięki za rady!
Angele 22:04, 10 lip 2018

Dołączył: 10 lip 2018
Posty: 2
Witam wszystkich Forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum a raczej zapytanie . Trafiłam tutaj z moim RH - niestety nie znam się na jego chorobach a może znajdzie się ktoś kto pomoże.

Listki żółkną jak na zdjęciu:



Dodatkowo na górnych pojawił się nalot przypominający lekki brązowy klejący kurz

(może to pyłki po przekwitnięciu)




Całość:





Co może być mojemu RH? Tak się cieszyłam, że spokojnie przezimował na balkonie.



Pozdrawiam
Ania
Toszka 23:19, 10 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po pierwsze większa, a zwłaszcza szersza donica potrzebna, bo rh mają płytki i szeroki system korzeniowy. Staraj się nie przelewać rosliny.
Te żółte liscie to stare, opadające. To normalne.
Nalot to po prostu kutner na młodych liściach. To nic innego jak naturalna ochrona. Kutner mają niektóre gatunki rh.

Wyłam delikatnie przekwitnięte kwiatostany. To niepotrzebne obciążenie rosliny. Nasion nie potrzebujesz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Angele 12:15, 11 lip 2018

Dołączył: 10 lip 2018
Posty: 2
Toszka napisał(a)
Po pierwsze większa, a zwłaszcza szersza donica potrzebna, bo rh mają płytki i szeroki system korzeniowy. Staraj się nie przelewać rosliny.
Te żółte liscie to stare, opadające. To normalne.
Nalot to po prostu kutner na młodych liściach. To nic innego jak naturalna ochrona. Kutner mają niektóre gatunki rh.

Wyłam delikatnie przekwitnięte kwiatostany. To niepotrzebne obciążenie rosliny. Nasion nie potrzebujesz


Myślałam, że to jakas choroba - uff. Dziekuję Toszka polepszę mu warunki przesadzę do wiekszej donicy jak sugerujesz.
Krzysiek1973 15:07, 13 lip 2018

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Angele napisał(a)


Myślałam, że to jakas choroba - uff. Dziekuję Toszka polepszę mu warunki przesadzę do wiekszej donicy jak sugerujesz.

Miałem w dużej donicy i nie było lepiej. Doradzono mi na tym forum wadzenie do gruntu. Jak masz możliwość to polecam.
____________________
Krzysiek
rosepetal 13:33, 02 wrz 2018

Dołączył: 20 lip 2018
Posty: 10
Proszę o pomoc,ten rok to moje pierwsze doświadczenia z ogrodem,tej wiosny sądziłam azalie i rododendrony zgodnie z instrukcją ze szkółki ogrodniczej.Kwitly pięknie,ale po upalaach (rośliny pół dnia są na słońcu) zaczęły brązowieć im liście,najpierw rododendronom później azali,głównie tej większej.Czy to kwestia słońca, niewłaściwego pH czy też jakiejś choroby? ml
____________________
Marta K
Toszka 16:37, 02 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Rosepetal
a czy były nawożone?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies