Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Tulipanowiec - Liriodendron

Pokaż wątki Pokaż posty

Tulipanowiec - Liriodendron

Mala_Mi 09:27, 20 lis 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Justyna napisał(a)
Aniu, piękny Twój okaz
Czy to odmiana Aureomarginatum?

Ciekawe są też odmiany:
Edward Gursztyn - odmiana o formie kulistej, szczepiona na pniu, niewielki rozmiar
Fastigiata - o pokroju kolumnowym
Ardis - niewielka, dorasta do 2-3 metrów
Heltorf - ma kwadratowe liscie
Jackson - jej liście są cały czas w żółtym kolorze


Tak
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Gardenarium 22:30, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
I tulipanowiec po cięciu. Cały środek miał wyłamany przez burzę dwa razy. Wiele pracy nas kosztuje skierowanie go do góry, bo "uparł się" na boki



No i jako dowód stare kwiatostany. Mimo cięcia miał mnóstwo kwiatów


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:30, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Milka 13:31, 06 mar 2013


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Cięcie pięknie poszło, teraz czekam na kwiaty
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
KasiaD 13:18, 06 maj 2013


Dołączył: 19 kwi 2013
Posty: 11
Proszę o radę
Od 4 lat rośnie w moim raczkującym ogrodzie tulipanowiec. Choć słowo rośnie jest chyba trochę na wyrost. Drzewko ma niewielkie przyrosty ok. 4-5cm rocznie, czyli w zasadzie ani nie rośnie ani nie usycha. Ziemia w naszym ogródku nie jest zbyt żyzna. Czy to może być przyczyną, że tulipanowiec nie rośnie? Jak mu pomóc?
regli 12:24, 18 maj 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
To i ja pokażę swojego tulipanowca



To jest to drzewo rosnące w granicy działki. Ma ok. 15 - 20 lat. Zdjęcie wiosenne, więc jeszcze trochę rzadki. Kwitnie co roku, choć nierównomiernie i zawsze od strony sąsiada kwiatów jest więcej (południe). Tej zimy niestety od naszej strony zmarzło kilka gałęzi i trzeba je będzie wyciąć.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
regli 12:33, 06 cze 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Tulipanowiec nam w tym roku oszalał Taką ilością kwiatów, to odkąd my mieszkamy, to jeszcze nie kwitł. A jak się stanie pod nim, to słychać głośne brzęczenie pszczół, które uwijają się jak w ukropie
Zdjęcia kiepskie, bo przeze mnie robione, ale coś tam widać:









____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
Gardenarium 17:43, 10 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
KasiaD napisał(a)
Proszę o radę
Od 4 lat rośnie w moim raczkującym ogrodzie tulipanowiec. Choć słowo rośnie jest chyba trochę na wyrost. Drzewko ma niewielkie przyrosty ok. 4-5cm rocznie, czyli w zasadzie ani nie rośnie ani nie usycha. Ziemia w naszym ogródku nie jest zbyt żyzna. Czy to może być przyczyną, że tulipanowiec nie rośnie? Jak mu pomóc?


trochę późno namierzyłam to pytanie, ale bez dodatkowych informacji trudno zdiagnozowac problem.

Oczywiście żyzność gleby ma ogromne znaczenie, jak coś sadzisz postaraj się, roślina tego oczekuje, wykop jej duży dołek, nasyp dobrej ziemi, uformuj miskę do podlewania (wałek wokół), nie kładź maty-szmaty, wyściólkuj, podlewaj po posadzeniu. przywiąż do palika, żeby wiatry drzewa nie smagały - a będzie dobrze.

W słabej ziemi, w chwastach, zapomniane i nie kochane przez nikogo kto by się nad nim pochylił, zapomniane, czy rośnie czy nie... nieważne ,ale rozgrzeb ziemię czy nie jest aby za głęboko posadzone, czy nie stoi wodzie (może niebezpiecznie podwyższył się poziom wód gruntowych?)

Mam nadzieję, że ma się dobrze Odpisz jeśli znajdziesz moją odpowiedź. A mój tulipanowiec właśnie kwitnie
A tu instrukcja jak sadzić drzewa.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaD 08:56, 11 cze 2013


Dołączył: 19 kwi 2013
Posty: 11
Przeczytałam uważnie artykuł
Sadząc drzewko zastosowałam się do wskazanych zasad, ale chyba dołek był zbyt mały i widocznie za mało tej "dobrej" ziemi dostał. Miska do podlewania - jest. Maty-szmaty nie ma. Podlewany regularnie. W tym roku wczesną wiosną ściółkowałam własnym kompostem.
Myślę, że chyba największym naszym problemem jest ziemia. Bardzo trudno ją rozgrzebać jeśli jest sucho. Robi się taki "spiek". Z moich informacji wynika, że nasza gleba jest ilasta i bardzo słabo przepuszczalna. Przekonaliśmy się o tym po zamontowaniu przydomowej oczyszczalni, którą musieliśmy niestety zdemontować. Tworzył się garnek ( o którym wspominasz w artykule ) drenaż napełniał się wodą i zamiast ją odprowadzać, zatrzymywał.
Nie wiem czy za sprawą większej ilości opadów tej wiosny czy może tulipanowiec uznał, że już czas ale mam wrażenie, że ma się lepiej.
Postaram się zamieścić wkrótce jego zdjęcie i sama ocenisz, dobrze?

A tak na marginesie. "Ogrodowisko" jest wspaniałe trafiłam tutaj za namową Jagny. To niezwykła kopalnia wiedzy, przecudne ogrody. Mam nadzieję, że i ja doczekam się takiego ogrodu, jak te z ogrodowiska.
Pozdrawiam sredecznie
Gardenarium 23:25, 11 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Proponuję podkopać ten dołek, a najlepiej wyjąć drzewo i nawiercić otwór w dnie, żeby woda odpływała. Drenaż wypełnij kamykami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies