Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój ogrodowy pamiętnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogrodowy pamiętnik

Helen 05:45, 24 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Nowa12 napisał(a)


A ja na nie tak narzekam .
Liści pełno do grabienia a śliwek zatrzęsienie co drugi rok.
One wyglądają jak wielopniowe bo zasypane były ziemią. Działka była na początku tylko na tym niższym poziomie a drzew było 25 .

Kiedyś też grabiłam liście, a teraz odpalam kosiarkę i w ten sposób zbieram. Oczywiście nie da się tego zrobić, gdy leży dużo owoców, one niestety muszą być wyzbierane
____________________
Helen - Hortensjowo
Makao_J 08:34, 24 wrz 2019


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
My staramy się nie zgrabiać liści. Zostawiamy na zimę. Wiosną dopiero zbieramy nadmiar. Z rabat nie usuwamy wcale.
Ten sposób jest dobry na użyźnienie gleby. Już kilka razy o tym słyszałam w programie Maja w Ogrodzie.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Nowa12 10:11, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Helen napisał(a)

Agata, długo już u Ciebie rośnie? I czy się ładnie przebarwia?



Posadzony jest w tym roku więc poznajemy się .
Sama jestem ciekawa czy i jak się będzie przebarwiać bo podobno różnie z tym bywa.
A najważniejsze pytanie - czy przezimuje.
Ewa z wątku "Do raju daleko" ma kilka Gumballi i jest z nich zadowolona .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 10:15, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Helen napisał(a)

Kiedyś też grabiłam liście, a teraz odpalam kosiarkę i w ten sposób zbieram. Oczywiście nie da się tego zrobić, gdy leży dużo owoców, one niestety muszą być wyzbierane


Zgnitków kosiarka niestety nie łapie a szkoda i przychodzi taki moment późną jesienią, że głupio nam odpalać kosiarkę a liście jeszcze lecą . Z 7 wysokich drzew to trochę tego jest . Ale masz rację z kosiarką to super pomysł. Dopiero w zeszłym roku na to wpadliśmy .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 10:19, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Makao_J napisał(a)
My staramy się nie zgrabiać liści. Zostawiamy na zimę. Wiosną dopiero zbieramy nadmiar. Z rabat nie usuwamy wcale.
Ten sposób jest dobry na użyźnienie gleby. Już kilka razy o tym słyszałam w programie Maja w Ogrodzie.


Aniu nawet z trawnika nie zbieracie liści? Na rabatach też zostawiam, z części robię kopczyki. W zeszłym roku nie wycinałam bylin a w tym roku będę wycinać więc dodatkowa ściółka się przyda .
Liście z trawnika kompostuję.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Makao_J 11:52, 24 wrz 2019


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Z trawnika też nie grabimy.
Kiedyś myślałam że zostawienie liści na zimę spowoduje że zgniją i trawa zacznie pleśnieć.
Potem usłyszałam w kilku odcinkach u Mai że to gnicie właśnie użyźnia a nie szkodzi i że wystarczy wiosną ewentualnie zebrać nadmiar podczas pierwszych prac nad trawnikiem.
Myślę że skoro wiele osób zbiera te liście kosiarką to może dobrze zrobi zdjęcie kosza i rozdrobnienie tych liści. Większe szanse na to że liście do wiosny całkiem się rozłożą.
W końcu trawnikowi też przyda się urzyźnienie gleby.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
mrokasia 13:20, 24 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17959
Makao_J napisał(a)

Myślę że skoro wiele osób zbiera te liście kosiarką to może dobrze zrobi zdjęcie kosza i rozdrobnienie tych liści. Większe szanse na to że liście do wiosny całkiem się rozłożą.
W końcu trawnikowi też przyda się urzyźnienie gleby.


To chyba bardzo dobry pomysł .
Ja do tej pory zbierałam kosiarką z trawnika, z rabat wcale.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Nowa12 13:52, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Makao_J napisał(a)
Z trawnika też nie grabimy.
Kiedyś myślałam że zostawienie liści na zimę spowoduje że zgniją i trawa zacznie pleśnieć.
Potem usłyszałam w kilku odcinkach u Mai że to gnicie właśnie użyźnia a nie szkodzi i że wystarczy wiosną ewentualnie zebrać nadmiar podczas pierwszych prac nad trawnikiem.
Myślę że skoro wiele osób zbiera te liście kosiarką to może dobrze zrobi zdjęcie kosza i rozdrobnienie tych liści. Większe szanse na to że liście do wiosny całkiem się rozłożą.
W końcu trawnikowi też przyda się urzyźnienie gleby.


Część na pewno mogłabym zostawić albo pociachać kosiarką ale nie wszystko bo u mnie tych liści jak w parku . Ja to jednak się trochę boję, że pod taką kołdrą z liści trawa mi zgnije na amen . Muszę zgłębić temat .
Nie miałaś potem problemu z trawką w takich miejscach?
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 13:57, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
mrokasia napisał(a)


To chyba bardzo dobry pomysł .
Ja do tej pory zbierałam kosiarką z trawnika, z rabat wcale.


Też Kasiu tak do tej pory robiłam. Kosiarka, późną jesienią grabie. Na rabatach zostawione. Ale skoro Ania mówi że na trawniku można też liście zostawić to już nie będę tak pedantycznie ich usuwać .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Makao_J 15:07, 24 wrz 2019


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Zawsze możecie spróbować od mniejszej ilości liści.
Na razie u siebie nie zauważyłam złego wpływu liści - raczej skutki suszy.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies