Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

sylwia_slomc... 19:54, 10 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Kasiapod napisał(a)
Rewelacyjnie wygląda ściana z deskami
Trzymam kciuki za ptaka.

Dzięki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Joku 20:41, 10 lut 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12093
Znalazłam na niemieckich stronach ze nasiona amsonii wymagają stratyfikacji (3-6 tygodni w wilgotnym podłożu w lodówce lub zimnym pomieszczeniu w temp. 0- 5 st.), należy jedynie je przycisnąć do podłoża.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
sylwia_slomc... 20:51, 10 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Joku napisał(a)
Znalazłam na niemieckich stronach ze nasiona amsonii wymagają stratyfikacji (3-6 tygodni w wilgotnym podłożu w lodówce lub zimnym pomieszczeniu w temp. 0- 5 st.), należy jedynie je przycisnąć do podłoża.

Dziękuje Jolu, bardzo mi pomogłaś
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Joku 21:07, 10 lut 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12093
Jeszcze doczytałam że można również wysiewać jesienią na rabatę. Kiełkuje 3 -12 tygodni.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gruszka_na_w... 21:32, 10 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Odnośnie stratyfikacji nasion znalazłam taką informację
"Amsonię najłatwiej można rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Rzadziej stosuje się wysiew nasion. Jest to sposób czasochłonny ze względu na potrzebę kilkumiesięcznej stratyfikacji."
info z tej strony

U mnie ona wysiewała się sama, bo ścinałam ją dopiero wiosną. Siewki były widoczne w okolicach sierpnia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kordina 21:42, 10 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Ja zetknęłam się z informacją, że właściwie wszystkie nasiona bylin najlepiej stratyfikować, tak jak jest to w naturze, gdy roślina rozsiewa nasionka. Brzmi logicznie
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sylwia_slomc... 21:45, 10 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Joku napisał(a)
Jeszcze doczytałam że można również wysiewać jesienią na rabatę. Kiełkuje 3 -12 tygodni.

O to może i tego spróbuję. Ciekawe czy gdybym teraz sypnęła jeszcze to wzejdzie czy już nie. Dzięki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:47, 10 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Odnośnie stratyfikacji nasion znalazłam taką informację
"Amsonię najłatwiej można rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Rzadziej stosuje się wysiew nasion. Jest to sposób czasochłonny ze względu na potrzebę kilkumiesięcznej stratyfikacji."
info z tej strony

U mnie ona wysiewała się sama, bo ścinałam ją dopiero wiosną. Siewki były widoczne w okolicach sierpnia.

Niestety nie przyrasta u mnie na tyle szybko bym podzieliła. Nawet próbowałam raz, ale mi się ta mikro sadzoneczka pobrana nie przyjęła niestety. A boje się wykopać całą kępkę bo mam tylko jedną roślinę i gdybym straciła to bym nie odżałowała chyba
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 21:48, 10 lut 2023


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Amsonia wschodzi nieregularnie i długo. U mnie też o niej napisałam.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 21:49, 10 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Kordina napisał(a)
Ja zetknęłam się z informacją, że właściwie wszystkie nasiona bylin najlepiej stratyfikować, tak jak jest to w naturze, gdy roślina rozsiewa nasionka. Brzmi logicznie

niekoniecznie niestety bo jest spora grupa roślin która kiełkuje zaraz po samosiewie w tym samym roku np. naparstnice, niezapominajki.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies