Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

anuska2507 18:15, 25 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Magara napisał(a)
Ania, brzozy są piękne, ale to faktycznie pijaczki
Mając zerowe doświadczenie ogrodowe zrobiłam sobie rabaty w miejscu gdzie brzozy rosną - jest super, ale bez porządnego podlewania się nie obejdzie.
Asia ma rację - dopytaj u Hani.
Ja bym z brzóz nie rezygnowała - dobrałabym do nich coś co mniej wody potrzebuje. Teraz na etapie planowania.
Sama będę robić w tym sezonie kolejną rabatę, która o kolejną brzozę zahaczy - teraz już wiem z czym to będzie związane, no ale moje brzozy już są, rosną kilkanaście chyba lat, więc jest jak jest

A masz jakiś pomysł, co dobrze rosłoby w pobliżu brzóz? Najbardziej podobają mi sie derenie, ale mogę wybrać coś innego. Mam stipę, rozplenice. Chcę sobie rozmnożyć trzcinnik krótkowłosy.
Wiem, że brzozy to pijaczki ale na początku i tak będę musiała podlewać młode rośliny. Później może zrobimy nawadnianie, bo chcemy zbierać deszczówkę.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 18:21, 25 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Agatorek napisał(a)
Przy umiejscowieniu huśtawki sugerowałabym się widokiem z niej. Sąsiadem bym się nie przejmowała

Teoretycznie znalezienie miejsca dla huśtawki sprowadza się do wybrania, na którą rabatę wolę patrzeć
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 18:28, 25 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Ja bym ten element ozdoby dała po tej stronie, którą lepiej widać przez okna w domu. W zimie fajnie byłoby na niego zerkać, a pergola/huśtawka pewnie nie była by porośnięta zimozieloną rośliną.

Edit: Agatorek słusznie zauważyła inny argument - umieścić tam huśtawkę gdzie będzie wg. Ciebie najładniejszy widok z niej. Zgadzam się z tym.

Z domu, z salonu, najlepiej widać właśnie tą rozrysowaną wczoraj rabatę z brzozami, więc to byłby kolejny argument za tym, aby huśtawkę przenieść na przeciwko, a w jej miejscu zbudować inny ozdobny element.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 18:35, 25 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Opitoliłam jabłonkę u rodziców. Ledwo żyję jeszcze zostało do wycięcia kilka konarów, ale sama nie dałam rady.

Przed:


Po:

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
ajka 19:27, 25 mar 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3991
Aniu, podziwiam cię za jabłonkę, ja boję ciąć drzewa owocowe. Na moje oko wygląda to profesjonalnie

Jeśli chodzi o brzozy, to nie rezygnuj z nich, są wyjątkowe. U mnie pod brzozami dobrze rosną hosty, brunnery, i tawuła grefsheim, nie potrzebują specjalnego podlewania.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Agatorek 19:59, 25 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
anuska2507 napisał(a)

A masz jakiś pomysł, co dobrze rosłoby w pobliżu brzóz? Najbardziej podobają mi sie derenie, ale mogę wybrać coś innego. Mam stipę, rozplenice. Chcę sobie rozmnożyć trzcinnik krótkowłosy.
Wiem, że brzozy to pijaczki ale na początku i tak będę musiała podlewać młode rośliny.


Stipa lubi właśnie stanowiska suche, byłaby idealna pod brzozy
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
anuska2507 20:47, 25 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
ajka napisał(a)
Aniu, podziwiam cię za jabłonkę, ja boję ciąć drzewa owocowe. Na moje oko wygląda to profesjonalnie

Jeśli chodzi o brzozy, to nie rezygnuj z nich, są wyjątkowe. U mnie pod brzozami dobrze rosną hosty, brunnery, i tawuła grefsheim, nie potrzebują specjalnego podlewania.

To dobrze, że tak wygląda, starałam się Nawet jeśli nie zrobiłam tego cięcia profesjonalnie, to i tak wyjdzie to na dobre drzewu, bo miało ono mnóstwo wilków. Myślę, że niepotrzebnie się boisz, owocowe przecież potrzebują cięcia, prześwietlania korony. Polecam filmiki o cięciu autorstwa Zielonego Pogotowia. Pan jasno tłumaczy najważniejsze zasady cięcia na różnych przykładach, zarówno starych drzew, jak i młodych. Trzeba trochę "na czuja"

Dzięki za polecenie roślin, chociaż Twój zakątek z brzozami jest chyba bardziej cienisty. U mnie na razie jest tam patelnia tawuły Grafsheim ładnie kwitną, jakiś czas temu myślałam, gdzie by je wcisnąć u siebie.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 20:55, 25 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Agatorek napisał(a)


Stipa lubi właśnie stanowiska suche, byłaby idealna pod brzozy

Stipa i brzozy to też jest dobra myśl
https://pl.pinterest.com/pin/774124927660251/

Może jeszcze jakieś kolumnowe berberysy i/lub rozchodniki?
https://pl.pinterest.com/pin/370632244347496042/
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Agatorek 22:04, 25 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Ten drugi pin jest świetny ❤️
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rojodziejowa 22:59, 25 mar 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8414
Stipy przy brzozach bosko wyglądają!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies