Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Magara 23:06, 25 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6603
anuska2507 napisał(a)

A masz jakiś pomysł, co dobrze rosłoby w pobliżu brzóz? Najbardziej podobają mi sie derenie, ale mogę wybrać coś innego. Mam stipę, rozplenice. Chcę sobie rozmnożyć trzcinnik krótkowłosy.
Wiem, że brzozy to pijaczki ale na początku i tak będę musiała podlewać młode rośliny. Później może zrobimy nawadnianie, bo chcemy zbierać deszczówkę.

Ja to się nie znam, ale na logikę wydaje mi się, że wszystko co nie potrzebuje dużo wody
Nie wiem czy Hania Ci odpisała bo jeszcze do niej nie zaglądałam, ale kojarzę z Jej wątku pięknie kwitnącą rogownicę w brzozach - to pomysł na wiosnę (o ile nic nie pomyliłam ).
Z kwitnących latem roślin tzw. preriowych kojarzą się mi rudbekie i werbeny. Łan werbeny patagońskiej w brzozach - no aż sama się rozmarzyłam Ale ona późna dość więc coś jeszcze by trzeba skomponować.

P.S. Cięcia jabłonki gratuluję Ja mam lęki przy cięciu owocowych bo i wiedzy i doświadczenia i wyobraźni mi brakuje
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
anuska2507 19:22, 26 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Mam jeszcze taki pin, ale przeczy on rozsądkowi
Brzozy, derenie, hortensje: https://pl.pinterest.com/pin/348606827408387739/
Jednak takie rabaty istnieją i mają się dobrze

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 19:29, 26 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Magara napisał(a)

Ja to się nie znam, ale na logikę wydaje mi się, że wszystko co nie potrzebuje dużo wody
Nie wiem czy Hania Ci odpisała bo jeszcze do niej nie zaglądałam, ale kojarzę z Jej wątku pięknie kwitnącą rogownicę w brzozach - to pomysł na wiosnę (o ile nic nie pomyliłam ).
Z kwitnących latem roślin tzw. preriowych kojarzą się mi rudbekie i werbeny. Łan werbeny patagońskiej w brzozach - no aż sama się rozmarzyłam Ale ona późna dość więc coś jeszcze by trzeba skomponować.

P.S. Cięcia jabłonki gratuluję Ja mam lęki przy cięciu owocowych bo i wiedzy i doświadczenia i wyobraźni mi brakuje

Pomysł na rudbekię i werbenę do rozważenia, szczególnie jeśli doczekam się sryliona siewek jednego i drugiego

Przy cięciu jabłonki polegałam głównie na wyobraźni bo wiedza jeszcze nieugruntowana, a doświadczenia brak
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 19:32, 26 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Dzisiaj przycięłam połowę choin kanadyjskich. Starałam się je przyciąć gałązka po gałązce. Nie wiem tylko, czy skracać im też przewodnik? Niektóre choiny są mocno rozgałęzione od dołu i mają nawet trzy przewodniki.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
LIDKA 22:48, 26 mar 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
Te rozgałęzione choiny na 3 przewodniki pokaż. Ja bym im po 2 ciachneła. Ten najprostszy i silny zostawiłabym.

Jeśli chodzi o rabate pod brzozami to możesz znaleźć ogród pt Na zielonej trawce. Angela jest na fejsie i chyba na insta pod takim samym tytułem. Tu juz nie zagląda.

Rabate ma przepiękną. Pod brzozami.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:50, 26 mar 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
Na pinach to zawsze młode i chude te brzozy.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Magara 00:19, 27 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6603
anuska2507 napisał(a)

Pomysł na rudbekię i werbenę do rozważenia, szczególnie jeśli doczekam się sryliona siewek jednego i drugiego

Wydaje mi się, że i jedną i drugą wystarczy posadzić RAZ a później im nie przeszkadzać
Rudbekie w mojej okolicy są wszędzie
Werbenę zapoczątkowałam ja, poznając ją na Ogrodowisku. Raz kupiłam nasiona, wysiałam, miałam sadzonki, rozdałam - i też jest już wszędzie
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Agatorek 01:00, 27 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
anuska2507 napisał(a)
Mam jeszcze taki pin, ale przeczy on rozsądkowi
Brzozy, derenie, hortensje: https://pl.pinterest.com/pin/348606827408387739/
Jednak takie rabaty istnieją i mają się dobrze



Na pewno to też zależy od ziemi.

I od podlewania . Jak będziesz wodę lać codziennie, to wszystko możesz posadzić pod brzozami

Stipa, rozchodniki i werbena - dla mnie super.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
anuska2507 08:56, 27 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
LIDKA napisał(a)
Te rozgałęzione choiny na 3 przewodniki pokaż. Ja bym im po 2 ciachneła. Ten najprostszy i silny zostawiłabym.

Jeśli chodzi o rabate pod brzozami to możesz znaleźć ogród pt Na zielonej trawce. Angela jest na fejsie i chyba na insta pod takim samym tytułem. Tu juz nie zagląda.

Rabate ma przepiękną. Pod brzozami.

To choiny w żywopłocie. Celowo wybierałam egzemplarze z 2-3 przewodnikami, żeby szybko zrobiły się gęste. Tylko nie wiem, czy na etapie pierwszego cięcia (pół roku po posadzeniu) powinnam skracać je też od góry. Wiem, że w przypadku tuj pozwala im się rosnąć i nie skraca przewodników dopóki nie zbliżą się do docelowej wysokości. Pytanie, czy to się stosuje także w przypadku choin kanadyjskich. Może po południu zrobię im fotkę albo poszukam zrobionych po zakupie.

Znam ogród Angeliki, to jeden z pierwszych, który zauroczył mnie na O. Taki niedościgniony wzór

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 09:16, 27 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
LIDKA napisał(a)
Na pinach to zawsze młode i chude te brzozy.

Bo wszyscy kupują takie małe, cienkie patyki. A z nich kiedyś urosną duże drzewa. Ja sama zastanawiałam się, czy zamiast Doorenbosów nie poszukać kolumnowych brzóz.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies