Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

anuska2507 21:18, 24 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
LIDKA napisał(a)
Ania działasz konsekwentnie.
Fajny plan

Dzięki Lidka
Mam już jakąś wizję, co bym chciała, muszę tylko zdecydować, gdzie porozmieszczać niektóre elementy i większe rośliny.
Czasu tylko nie mam tyle, ile bym chciała
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
galgAsia 21:18, 24 mar 2023


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Wiesz, Hania-Gruszka ma taki zakątek z brzozami. Na początku rosły tam różne rośliny, derenie również. Rosły. I już ich tam nie ma, albo strasznie biedują. Brzozy jednak bardzo zabierają wodę. Nie wiem, czy to się uda...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Agatorek 21:20, 24 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
A co to jest „8” na planie? Bo przed tym czymś miałaby być ta huśtawka?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
anuska2507 21:23, 24 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Co byś więc poradziła, Asiu? Założyć nawadnianie? Zrezygnować z brzóz? Ograniczyć ilość już ciężko, bo 4 to i tak nie dużo jak na zagajnik brzozowy. No może 3 sztuki jeszcze wyglądałyby sensownie.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
galgAsia 21:27, 24 mar 2023


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Ja tu nic nie wymyślę, nie mam brzóz. Spytaj u źródła, czyli u Hani
I jeszcze jedno. Czy te cisy będą w bezpośrednim sąsiedztwie kwaśnej ziemi? Też nie wiem, czy to zagra. Cisy są zasadolubne...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
anuska2507 21:27, 24 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Agatorek napisał(a)
A co to jest „8” na planie? Bo przed tym czymś miałaby być ta huśtawka?

To posadzona rok temu śliwa Pissardii, szczepiona na pniu na wys. ok. półtora metra. Widać ją po lewej stronie ostatniego zdjęcia, wśród hortensji. Możliwe, że wymagałaby przesunięcia, żeby wcisnąć obok huśtawkę.

Dorysowałam śliwie koronę, żeby była widoczna zielone kółko po drugiej stronie huśtawki to planowane małe drzewko, wstępnie dereń kousa.

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 21:40, 24 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
galgAsia napisał(a)
Ja tu nic nie wymyślę, nie mam brzóz. Spytaj u źródła, czyli u Hani
I jeszcze jedno. Czy te cisy będą w bezpośrednim sąsiedztwie kwaśnej ziemi? Też nie wiem, czy to zagra. Cisy są zasadolubne...

Dopytam, ale pewnie mi odradzi brzozy i jak tu żyć, kiedy człowiek sobie coś wymyśli...
Nie, cisy nie będą rosły w bezpośrednim sąsiedztwie kwasolubów. Można powiedzieć, że cisy z jednej strony rabaty, a wrzosy i wrzośce z drugiej.
Posadziłam już jeden żywopłocik z cisów rok temu. Przygotowałam im stanowisko wg rad z ogrodowiska. Po zimie są ładne, ciemnozielone. To zdjęcie z dzisiaj:

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Agatorek 23:24, 24 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Przy umiejscowieniu huśtawki sugerowałabym się widokiem z niej. Sąsiadem bym się nie przejmowała
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 00:14, 25 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6603
Ania, brzozy są piękne, ale to faktycznie pijaczki
Mając zerowe doświadczenie ogrodowe zrobiłam sobie rabaty w miejscu gdzie brzozy rosną - jest super, ale bez porządnego podlewania się nie obejdzie.
Asia ma rację - dopytaj u Hani.
Ja bym z brzóz nie rezygnowała - dobrałabym do nich coś co mniej wody potrzebuje. Teraz na etapie planowania.
Sama będę robić w tym sezonie kolejną rabatę, która o kolejną brzozę zahaczy - teraz już wiem z czym to będzie związane, no ale moje brzozy już są, rosną kilkanaście chyba lat, więc jest jak jest
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Patrycja_KG_Lu 10:25, 25 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
anuska2507 napisał(a)

Zastanawiałam się, czy nie zaplanować pergoli z huśtawką po przeciwnej stronie działki (na zdjęciu poniżej), ale sąsiad ma przy samym płocie stolik z ławeczką i nie wiem, czy to nie za blisko ale z drugiej strony byłby to fajny punkt skłaniający do wyjścia w dalsze części ogrodu. Wtedy w miejscu pergoli, przy jabłonce i hortensjach mogłaby stanąć jakaś ścianka wodna, ewentualnie rzeźba/obelisk/lustro (do rozważenia).

Co myślicie? Liczę na wasze opinie

Ja bym ten element ozdoby dała po tej stronie, którą lepiej widać przez okna w domu. W zimie fajnie byłoby na niego zerkać, a pergola/huśtawka pewnie nie była by porośnięta zimozieloną rośliną.

Edit: Agatorek słusznie zauważyła inny argument - umieścić tam huśtawkę gdzie będzie wg. Ciebie najładniejszy widok z niej. Zgadzam się z tym.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies