Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

MartaCho 11:42, 27 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
W oczekiwaniu na przesyłkę z roślinami i korzystając z okazji, że jest w pracy cisza przed burzą, czyli przed zamknięciem miesiąca, przygotowałam sobie rysunek rabaty frontowej wzdłuż ogrodzenia.
Niestety nie znalazłam w biurze kartki w kratkę i znowu walczyłam dzielnie w paincie wyszło co wyszło.
Ogólna uwaga jest taka, iż ogrodzenie składa się z sześciu paneli ogrodzeniowych. Trzy kończą się na wysokości ok. 180 cm (sprawdzę jeszcze dokładnie) i trzy następne są 20 cm niżej. Wynika to ze spadku w drodze, od strony ogrodu jest teren wyrównany. Tylko tuż przy furtce jest mocny spadek i jest to to miejsce z wielkim znakiem zapytania.
Najpierw marzyła mi się rabata jak u Edytki Lindsay z wątku Tu ma być ogród ze szpalerem wiśni Umbry. Mój M stwierdził jednak, że nie będzie to u nas tak dobrze wyglądać, ze względu różnice wysokości w ogrodzeniu. Niestety może mieć rację…
Poznałam potem wątek Joli z Lawendowego zawrotu głowy i tak się zrodził pomysł na rabatę jak poniżej:


1. Platan Alpens’ Globe
2. Grab fastigiata
3. Miskant ML lub KF (dla powtórzenia z frontowego kwadratu)
4. Kulki cisowe
5. Rozplenice hammeln
6. Rozchodnik (przy grabach Purple Emperor, przy platanach- Carmen?)
Między rozchodnikiem a rozplenicą na wiosnę cebulowe- tulipany albo czosnki.
Zamiast rozchodnika może też być spokojnie jeżówka
Wzdłuż całości może pasek z żurawek? Przy Platanach- Obsidian lub Plum Royale, a przy grabach- Lime Marmolade?
Nie wiem, czy nie za dużo już różnych różności namieszałam.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaCho 11:43, 27 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
Dla osłody w czytaniu moich wywodów, przesyłam słodycz prosto z krzaczka
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Dorii 12:17, 27 sie 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Zdjęcia z wizji lokalnej by się przydały i wymiary rabaty.
A spadku przy furtce nie dało by się zlikwidować dając murek oporowy?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
MartaCho 12:23, 27 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
Długość 13 m, szerokość na razie 2m, ale jak będzie trzeba to zawsze można ściągnąć więcej darni. I znowu mam niestety tylko stare zdjęcie ze szmatą. A tyle się namęczyłam z kopaniem rabat, że mogłabym się pochwalić, hehe
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Toszka 12:27, 27 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mam mieszane uczucia w łączeniu w szpalerze form kulistych i strzelistych. Czy nie lepiej po prostu kupić 3 drzewka wys. np. 2,20, a pozostałe 3 np. 2,50m?

Bo wiesz, za 10 lat te drzewa będą totalnie inne i spooooro większe...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaCho 12:54, 27 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
Też racja, ojej, to znowu mój pomysł padł. Kwestia zakupu drzewek różnej wysokości nie jest rozwiązaniem w naszym przypadku, gdyż od strony ogrodu jest równy teren bądź z nieznacznym spadkiem. Drzewa tej samej wysokości byłyby równo posadzone. Problem jest jedynie taki, że patrząc od strony ulicy część z nich wystawałaby nieznacznie ponad ogrodzenie, a część miałaby do liściastej "kulki" dodatkowe 20 cm odstępu. Ale może jednak to wcale nie problem i w tej kwestii może powinnam nie słuchać (znowu) narzekania i czarnowidztwa M?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Toszka 13:34, 27 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Drzewa szczepione, np formy kuliste są szczepione na okreslonej wysokości. Jednak pomimo tego korona rozrasta się nie tylko na boki, ale w górę i w dół. Możesz wybrać szczepienie o 10cm inne (wyższe).

Na początku będzie to widać, za 3-4 lata zupełnie się zatrze.

Brutalnie też powiem, że masz jakąś obsesję co do róznic płotu Jest jaki jest i to jego atut. Od ulicy tego nie zamaskujesz, a od strony wnętrza ogrodu rosliny zasłonią i to one będa grać pierwsze skrzypce.
U Edyty też jest spora różnica w wysokości ogrodzenia...

Ile metrów ma ta rabata, bo mnie się wydaje, że tych drzew jest za dużo. Za 10 lat tam będa tylko drzewiaste korzenie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaCho 13:59, 27 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
13 m. Wiśni Umbr bym chyba 5 brała. Będzie ok?

W opcji dwóch rodzajów drzew myślałam, żeby po jednym na panel ogrodzeniowy było, ale to może faktycznie za dużo.

Czy może jednak bardziej Platany polecacie? Umbry są chyba bardziej bezobsługowe, ale mogę się znowu mylić
____________________
Marta Ogród zacząć czas
makadamia 14:49, 27 sie 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Martusiu kochana,

Po to się rysuje rabaty w paincie, żeby sprawdzić, czy wszystko się mieści zgodnie z zamierzeniami. Ale żeby to sprawdzić, to rośliny trzeba rysować zgodnie z ich rzeczywistymi wymiarami

Proszę bardzo, mnie wyszła taka rabatka:


Na przód dałabym jeden rodzaj żurawek lub kukliki.
W kwestii drzew zgadzam się z Toszką

Howgh.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
MartaCho 08:36, 28 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
Asieńka,
masz oczywiście świętą rację. Ta moja radosna twórczość w ogóle bez rąk i nóg Dzięki wielkie za pomoc!

Czy dobrze rozumiem, że brązy to miskanty, bordo to rozchodniki, żółte to kule cisowe, a ciemnozielone rozplenice?

Przyszło mi jeszcze do głowy, że jeśli drzewa będą wszystkie kuliste, to może z cisów niski kwadratowy żywopłocik poprowadzić, żeby nie było za bardzo kulkowo?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies