Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród leśny na polu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród leśny na polu

tulucy 15:20, 01 sie 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Musi być zimozielony ten żywopłot? Myślałaś może o grabach, pęcherznicach?
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Violka 21:31, 01 sie 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Tak zimozielony, muszę zasłonić warzywniak, bo zimne, suche wiatry tu szaleją i marznie wszystko. W tym roku zakwitły niektóre drzewka, krzewy, borowki i wszstkie zmarzły A też chciałabym mieć jakąś osłonę przed ciekawskimi nie tylko grzybiarzami
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Agania 10:52, 02 sie 2019


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Violka napisał(a)

A co bym chciała na działce? Marzy mi się cienisty zakątek i oczko z kaskadą z kamienia ze strumyczkiem i małym drewnianym mosteczkiem i huśtawką drewnianą... ach, aż mi się słodko zrobiło i palenisko z kamienia, albo gril i mnóstwo zieleni i trochę słonecznego miejsca na basenik i zabawę dla wnuków.
nie mam też pomysłu jak oddzielić warzywniak od od części wypoczynkowej - teraz kończy się trawnik i zaczyna ścieżka prowadząca do warzywniaka.
To chyba tyle, nic mi wiecej do głowy nie przychodzi.

No i teraz nasze pole



Dziękuję za zaproszenie do Ciebie Violu...jak sobie tak czytam teraz Twoje słowa, to takie same marzenia miałam jak kupiliśmy działkę i to był dziki zapuszczony pustostan, wierz mi szybko będziesz miała piękny ogród jeśli masz i czujesz takiego samego bakcyla jak my tu wszyscy

Widzisz mój ogród nie wiadomo kiedy wtopił się już w krajobraz, a Ty
jesteś na drodze samych przyjemności, bo czas tworzenia, kreowania, wytyczania rabat, sadzenia jest najmilszą częścią realizacji, a kiedy widzisz jak rośliny rosną i dobrze się u Ciebie czują, to najwięcej radości sprawia nam satysfakcja, że to nasze dzieło

Uzdatnianie ziemi na pewno się opłaci...Toszka i Asia wzięły Cię pod swoje skrzydła trzymaj się ich i działaj
Ja tu wiele nie wniosę, ale kocham drzewa, trawnik u mnie środkiem ogrodu meandruje pomiędzy rabatami i oczkami wodnymi, jest i kaskada, nie widać jej, bo nakrył ją swoim parasolem wiąz Camperdownii...To jest nasza strefa relaksu. Poniżej pierwszego tarasowego oczka z usypanej skarpy znajduje się okrągły wgłębnik otulony usypaną rabatą właśnie na basen całoroczny i to jest nasze ostatnie marzenie...do tej pory był tu basen sezonowy chowany na zimę.

Strefa warzywna, szklarnia, grill i wędzarka jest za domem i tam mam szpaler derenii jadalnych.

Przed tarasem, wystawa południowa rozciąga ogród w dół naszego stoku. Od zachodu i od wschodu stworzyłam ramy ogrodu, mieszany pas zielonej ściany, gdyż nie lubię thui jako takich są wkomponowane bardzo różnorodnie, mam tylko regularny pas żywopłotu z cisa kończący ogród i od wschodu cześć żywopłotu z brabanta, który oddziela sąsiada i jest wiatrochronem dla rabaty liściastej z klonami, dereniem kwiecistym i z wiśnią Pissardii.

Napisałam Ci tu trochę o mojej ogrodowej historii, jeśli lubisz drzewa, to
nie sadź wszystkich tych szybko rosnących tzw. siewek, warto mieć w ogrodzie kilka szlachetniejszych odmian iglaków i później jak już będziesz mieć te zielone wiatrołapy to nawet o klony palmowe możesz się pokusić
Pozdrawiam, powodzenia Violu

____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Violka 08:45, 03 sie 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Ja też kocham drzewa, a najbardziej te stare, ale my musimy niestety troche poczekać aż nasze troche urosną A szlachetniejsze już oczywiscie planuję (klony palmowe juz nawet dwa mam i grujecznik też rośnie i paulownia ) Chciałabym wiele, jednak nie potrafię, pomoc Asi i Toszki niezbędna, sama przestrzennie tego nie ogarnę. Jeśli chodzi o tuje, to na poczatku wcale nie brałam ich pod uwagę, powiedziałam eM-usiowi, że nie chcę ich widziec w naszym ogrodzie, bo pylą niezdrowo i ogólnie nie pasują mi tu, wolę postawić na żywopłoty ze "zdrowych" drzewek, dlatego kupiliśmy świerki i sosny. No ale drugi sezon jest tak bardzo gorący, a one wciąż takie małe, że zaczęlismy myśleć o metrowych tujach, żeby szybciej te żywopłoty stworzyły(chociaż w warzywniaku). A na tym pierwszym zdjęciu, które wkleiłaś, akurat w tym fragmencie który widać (jest naprzeciw domku drewnianego, jest tam też studnia z brzydką klapą i kranem metalowym, które chcę jakos zasłonić - tu potrzebne pomysły ) chciałabym 10 serbów wymienić na 15szt szmaragdów takich 100cm (jako tło i do 2m pozwolilabym im rosnąć) a przed nimi posadzić kilka dużych drzewek (zeby juz troche cienia szybciej było). No a reszcie serbow pozwolić rosnąć i dalej tworzyć jakies spójne kompozycje. Nie wiem czy będzie dobrze?
____________________
Viola Ogród leśny na polu
sylwia_slomc... 10:16, 03 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Drzewa rok dwa idą w korzenie po sadzeniu dopiero potem zaczynaja szybko budować koronę. Cierpliwości, ja sadziłam maluchy po 20cm wysokie, a już mam brzózki wyższe ode mnie i sosny też Czyli po 5 latach całkiem spore już drzewka, a koszt zakupu o wiele niższy niż większych okazów. Co do tui u mnie są choć też nie chciałam by formalnie było i pomieszałam gatunkami, puszczone tylko po obwodzie ogrodu jako wiatrołap właśnie. Lej wiosną gnojówkę z pokrzywy, śmigną szybko zobaczysz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AgataM 13:42, 04 sie 2019


Dołączył: 19 gru 2017
Posty: 4904
Witaj Wiolu Już pierwsze zdjęcie mi się podoba, szpaler z sosen. Odpowiednio przycinane stworzy śliczne tło dla innych roślin. Ja w Twoim ogrodzie widzę różnego gatunku brzozy, klony, jarząby. Dołem krzewuszki,hortensje..... Co sądzisz o ścianie z ogników oddzielających ogród od warzywniaka?






____________________
AgataM Przedziwny Ogród
PrawieBory 17:01, 04 sie 2019


Dołączył: 08 sty 2018
Posty: 121
Violu, a może dereń na ten żywopłot przy warzywniku? Latem zielona ściana a zimą kolorowy pas z pędów, no chyba że koniecznie chcesz coś zimozielonego.
____________________
Pozdrawiam. Kasia
Toszka 19:56, 04 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Violu, myślę, że cisy powinnaś posadzić, a nie tuje. Wcale cisy wolno nie rosną. I na pewno mniej wody potrzebują niż tuje, a i korzenie nie rozłażą się tak naokoło.
Cis pierwsze dwa sezony wymaga opieki (podlewanie, cieniowanie), a potem w praktyce jest bezobsługowy, bo nawet cięcie można zrobić tylko raz w roku.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Violka 07:46, 05 sie 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Dzieki Sylwia Gnojówką z pokrzyw lałam tylko na warzywniak, ale rzeczywiście, zrobię więcej i potraktuję nią drzewka wokół płotu śmierdzieć będzie, aż miło a co tam, na wsi jestem
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Violka 08:03, 05 sie 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Mój M już zdecydowany na tuje w warzywniku i pewnie już tak zostanie. A od żywopłotu i tak będzie pas trawy, a dalej dopiero grządki, więc mam nadzieję, korzenie nie dosiegną warzyw. A cisy kupię na kompozycje i myślę, że może do tej wymiany 10 serbów, bedzie dobrze?
A w miejscu oddzielenia warzywnika chce posadzić derenie Spaethi
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies