Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z czereśnią

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z czereśnią

anna_g 22:22, 18 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Kasiu bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź i za zdjęcia.
Może faktycznie warto poczekać choćby na to pierwsze kwitnienie. Chociaż nie myślałam o tym, żeby go przycinać w sensie skracania pędów tylko właśnie takiego "podkrzesania", żeby był widoczny pień. Ale nie spieszy mi się więc dam sobie jeszcze trochę czasu i poczytam więcej o dereniach.

Dla Ciebie moja fuksja, trzy lata temu uratowana z marketu, maluszek ledwo dychający Odwdzięcza się co roku

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 22:42, 18 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Pozwólcie, że odnośnie tej małej rabatki wypowiem się ogólnie
Każdą wolną chwilę poświęcam na ogród teraz


Tam gdzie jest to czerwone zaznaczenie to miejsce gdzie już 15 cm pod powierzchnią biegną jakieś rury. Tędy idzie kanalizacja i coś tam jeszcze innego (mówiono mi ale jakoś nie mam głowy do takich spraw i tam posadzić nic większego nie można. Powiem szczerze, że nawet nad hostami się zastanawiam bo przecież po kilku latach to korzenie ma mocne bardzo i cięzko wykopać nawet te małe, a chodzi o to, żeby tam jednak łopatą nie machać bo łatwo o awarię

Zatem po lewej nic wysokiego nie będzie raczej. Dzisiaj po prawej stronie dosadziłam ostatnio kupioną tawułkę - podzieliłam ją na dwie mam nadzieję, że się nie obrazi. Tak więc chcę żeby kolorowe tło stanowiły właśnie tawułki. Co prawda to byliny i zimą i wczesną wiosną będzie łyso, no ale... Jeśli sobie tam poradzą to chcę żeby tam zostały.

Ula masz rację - bez przesady z różnorodnością - zgadzam się w pełni.

Ewa - nie zmierzyłam ale ta rabatka ma jakieś 80 cm na ok 3 m - tak myślę. Ziemia u nas jest... dobra niestety nie wiem czy kwaśna czy zasadowa. Jak sadzę kwasolubne to przeważnie dodam torfu i kory. Poza tym raczej wszystko dobrze rośnie. Nie jest piaszczysta, ani gliniasta. Fajna, przepuszczalna

KasiuBawario stanowisko jest półcieniste - do ok 12.30 jest tam słońce - dość mocno nie cały czas na całości. Potem już słońca nie ma wcale aż do kolejnego dnia Jest w miarę fajny jasny cień. Tawułki powinny dać radę. Nie jest tam zbyt mokro. Trzeba podlewać.

Czyli tawułki powiedzmy jako tło i główne rośliny - bergenie zostaną. Hosty chciałabym jednak wymienić na co innego, przywrotnik to zależy jak sie sprawdzi bo się boję, że trochę za ciemno dla niego.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
KasiaLangier 22:46, 18 lip 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Dziękuję za śliczną fuksje Bardzo je lubię i też mam takie "uratowane"
Co do derenia, to myślę, że warto być cierpliwym, ale jeżeli chcesz mieć drzewko, to rzeczywiście może lepiej teraz podkrzesać ? Po co roślina ma się niepotrzebnie wysilać..sama nie wiem..
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
anna_g 22:49, 18 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Miałam porobić fotki w fajnym zachodzącym słońcu, ale tak jakoś mi zeszło przy rabatach, że słońce zdążyło się schować za domy sąsiadów

Ale, żeby były jakieś kolory to chociaż trochę różnego misz-maszu
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
KasiaLangier 22:51, 18 lip 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Tawułki lubią wilgoć, a rosną pod ścianą ? U mnie jest z tym problem , są śliczne, ale nie wiem, czy jestem w stanie przy obecnej aurze zapewnić im stałą wilgotność
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
anna_g 22:52, 18 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
KasiaLangier napisał(a)
Dziękuję za śliczną fuksje Bardzo je lubię i też mam takie "uratowane"
Co do derenia, to myślę, że warto być cierpliwym, ale jeżeli chcesz mieć drzewko, to rzeczywiście może lepiej teraz podkrzesać ? Po co roślina ma się niepotrzebnie wysilać..sama nie wiem..


Jeszcze przemyślę, pooglądam, pochodzę wokół niego. Przyznaję, że to właśnie ten Twój tak mnie natchnął, bo jakoś tak lepiej wygląda niż mój Ale że jak się utnie to "tylko raz" to ja będę cierpliwa. Dziękuję Ci Kasiu za zainteresowanie tematem.

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 22:56, 18 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
KasiaLangier napisał(a)
Tawułki lubią wilgoć, a rosną pod ścianą ? U mnie jest z tym problem , są śliczne, ale nie wiem, czy jestem w stanie przy obecnej aurze zapewnić im stałą wilgotność


No właśnie nie rosną jeszcze bo je dopiero niedawno posadziłam Wiem, że lubią wilgoć - to miejsce deszcz nawadnia ok - tylko pod samą ścianą gorzej. Natomiast jest tego tak niewiele, że ogarnę tam podlewanie jakby co jest ich tylko 4 szt. Nie mam na nie innego miejsca póki co - na pewno żadnego lepszego Trochę to takie doświadczenie więc zobaczymy.

Lwie paszczki samosiejki:
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
KasiaLangier 23:07, 18 lip 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
anna_g napisał(a)


No właśnie nie rosną jeszcze bo je dopiero niedawno posadziłam Wiem, że lubią wilgoć - to miejsce deszcz nawadnia ok - tylko pod samą ścianą gorzej. Natomiast jest tego tak niewiele, że ogarnę tam podlewanie jakby co jest ich tylko 4 szt. Nie mam na nie innego miejsca póki co - na pewno żadnego lepszego Trochę to takie doświadczenie więc zobaczymy.

Lwie paszczki samosiejki:


Trzeba próbować, a lwie samosiejki masz śliczne. Ja chyba nigdy nie uporządkuję ogrodu, właśnie przez samosiejki, dawanie szansy, odczekiwanie co będzie..generalnie przyroda się panoszy i to lubię
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
anna_g 23:17, 18 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Kasia ja mam inny i mniejszy ogród od Twojego więc na takie panoszenie się przyrody to nie mam aż tyle miejsca choć żałuję bo ja też to lubię. I choć nie lubię na grządkach szczawika - to jak go widzę kwitnącego gdzieś pod murkiem - to dziada zostawię bo przecież też cudnie kwitnie. Mam miejsca na rabatach gdzie "hoduję" bluszczyk kurdybanek, bo go lubię same sieją się nam dziewanny i zawsze jakaś w ogrodzie jest. Więc może na mniejszą skalę - ale przyroda musi się panoszyć bo wtedy jest życie
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
KasiaBawaria 09:18, 19 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Czyli masz stanowisko jak ja za domem. U mnie powstala tam lesna rabatka
Mam rozne paprocie, hosty, serduszke, trzcinnika, miscantha (daje rade!) tawulke.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies