Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród mały, w cieniu i na ciężkiej glebie

Karol99 20:47, 17 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
u mnie dzieje się to samo, pojawiły sie listki na wiciokrzewie nawet
nie mam pojecia co robic.. chyba nie mamy na to wpływu, musi natura zadziałać
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
wiewiora 17:08, 19 sty 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
pocieszę was że u mnie to samo niektóre odmiany tulipanów mają po 3 cm jedna z hortensji wypuszcza listki oby na dniach nie przyszła sroga zima..
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
rozark 08:42, 20 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Dla przypomnienia wrzucam zdjęcie



A to moje wypociny:

wariant nr 1



wariant nr 2



wariant nr 3



Co Wam się podoba najbardziej?

____________________
pozdrowionka
rozark 12:33, 20 sty 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
a to rabata po lewej stronie



i wstępny plan



a to rośliny które przyszły mi do głowy



I co o tym sądzicie? Jakieś sugestie?
____________________
pozdrowionka
Viola 13:11, 20 sty 2015


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Reniu, mam pewną wątpliwość do wszystkich Twoich sugestii - nie ma tu prawie zimozielonych; ja bym trochę zmieniła koncept obwódki na tej rabacie z lilakami, bo tylko na razie na tej skoncentrowałam. Ja bym od strony ogrodzenia od sąsiadów dała jakieś wyższe zimozielone (szmaragdy lub cisy), a bukszpany przeniosła na rabatę z lilakami jako obwódkę, wtedy w środku ładnie byś wypełniła jakimiś wesołymi bylinami, trawami czy jednorocznymi. Takie moje skromne przemyślenia. Tak samo w tej drugiej rabatce.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Pszczelarnia 13:42, 20 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie mogę zrozumieć układu (linii) strony lewej i prawej. Prawa falista, lewa wielki prostokąt bylinowy. Te rabaty powinny mieć szkielet wspólny (bukszpan/cis). Bukszpan z prawej niech przechodzi na lewą. Prosi się o zasłonięcie siatki na rabacie po lewej przynajmniej w rogu.
Można rabatę po lewej przedzielić po łuku żywopłotkiem bukszpanowym albo powtórzyć kule z prawej.


To jest przed domem - za dużo kwiatków na tej bylinowej po lewej. Ta rabata jest za duża. Brakuje tutaj szkieletu. Dlaczego byliny mają być tutaj - jak w ogrodzie przedogródku wiejskim?
Niech obwódka zimozielona też wyznacza tutaj drogę do domu.

Na obwódkę bukszpan, bodziszek, lawenda.
Część między furtką a bramą wjazdową - wyrzucić płyty i posadzić ładne zimozielone. Tam jest krótkie podejście nie trzeba tyle przejść pomiędzy.

Eko pozdrawiam. Nie wiem czy pomogłam.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 13:53, 20 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rozark napisał(a)








Tutaj nie jest a z tak ważne co posadzisz, ważne czy w ogóle jest sens, a najważniejsze jest uproządkowanie tego albo wywalenie całkiem. Można to uporządkować i trzeba koniecznie posadzić ładne (podkreślam ładne i okazałe) rośliny w odmiennym kolotrze, które będą kontrastowały z zielenią bluszczu.

Najpierw trzeba się zasłonić i zrobić tło (stąd słuszna uwaga mojej przemówczyni).

Potem inaczej poprowadzić tę linię, łagpodniej, spowodować powiększenie tej rabaty żeby na brzeg można było wsadzić np. trzmielinę Emerald'n Gold, będzie żółta.

Bukszpanów nie widać, a jeśli je przesadzisz tu gdzie pokazałam, to nie te bukszpany a ładniejsze. Te są zbieraniną i żaden nie zrobi efektu

Potem obstaję przy trzech hortensjach np. Bobo, bo mają duże kwiaty a same w sobie nie są za wysokie. Takie wnioski mi się nasuwają na teraz.

Hostę bym odpuściła, nie jest zimozielona

Kwiaty wiosenne inne te co napisałaś to tylko wypełniacze, ozdobniki a w ogrodzie przede wszystkim przez cały rok liczy się struktura. Jej zaczątek już masz ale sam bluszcz nie wystarczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:54, 20 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:58, 20 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 14:07, 20 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Już od rana mam zakładkę otwartą ... nawet coś zaczęłam rysować......ale wrzuciłaś widok rabaty sąsiedniej.. i .... pomysł wymaga korekty.. przemyślenia. Cienka jestem w te klocki... ale pierwsza rzecz jaka się rzuca w oczy to mniej więcej to co napisała Ewa Pszczółka. Wiem, że to jedyna rabata ze słoneczkiem, a chcesz mieć kwiaty....
W pierwszej wersji co chciałam zaproponować (nawet narysowałam już) to zmienić nieco kształt rabaty, kota z bukszpanu posadzić w bluszcz, a od siatki dać hortensje w rzędzie (Pinky Winky w cieniu bardzo słabo rośnie, kwiaty ma liche), derenie jednak rzędem od siatki będą najlepiej wyglądać, hosty od brzegu fajnie, ale kępami i zatopione w bluszczu,albo jakieś hosty ciut większe i ze 3 kępy luzem rzucone... Przed hortki coś trwałego, może jak u Any art???

Ale rabata po lewej (patrząc na foto) nie koresponduje z rabatą z lilakami.. zrobiłabym rabaty prostokątne, a aby zlikwidować taką formalność to tak jak Ewa radzi dać łukiem coś przez rabatę. Mi Danusia zaprojektowała falisty żywopłot z bukszpanu, super to wygląda...
Do lawendy nie mam przekonania.. fajna ale zbyt krótko...
Niezapominajki jako coś na front nie nadaje się...
Uciekam do pracy..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies