Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Johanka77 15:06, 21 cze 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Dorii napisał(a)
Piwonia od Musi, piękna i cudnie pachnie.
Czy one nie miały być białe? Tak jakoś w głowie mi się wbiło że białe będą.


Zazdroszczę! Moje jeszcze w tym roku nie kwitną...
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
kasia1 16:51, 21 cze 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Jak serby, to się nie martw, bo one mało wrażliwe na mszycę. Jedyne co, to może warto w marcu, kwietniu przeglądać, czy się nic złego nie dzieje. A jak się dzieje (jak u mnie), to wtedy trzeba pryskać na mszycę. Mnie to czeka w przyszłym roku, ale jeszcze nie wiem czym. Zimą będę zgłębiać temat. Teraz na walkę już za późno.

Ja mieszkam w Jagatowie, w gminie Pruszcz. Z Szadółek kupowaliśmy kompost bez ograniczeń, ale też na przyczepkę wchodziło ok.400 kg, więc nigdy nie przekroczyłam na raz tony. Ale byliśmy tam wiele razy i nigdy się z takim ograniczeniem nie spotkałam. Ale rzeczywiście, pod warzywa bym go nie dała Zresztą tam podajesz swoje dane i dostajesz od razu taką instrukcję do czego możesz i do czego nie możesz używać tego kompostu. Ja bym z wywrotkę zamówiła, tylko do mnie taki sprzęt ciężki nie podjedzie ...

Przy okazji Dorii napisz mi poproszę, gdzie kupowałaś serby, bo ja w tym sezonie mam plan, by kupić 14 sztuk na żywopłot.

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Dorii 17:27, 21 cze 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Pod Tczewem masz jeszcze producenta kompostu, nie pamiętam nazwy.

Serby to prezent od teściów. Sadzonek jako 20 cm patyczki jakieś 5lat temu. Niestety nie wszystkie dotrwały do teraz. Posadzone w dołku w tej mojej glinie marniały, za późno się kapnełam co im nie leży. Zostały te w nieco lepszej ziemi.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 17:31, 21 cze 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Johanka77 napisał(a)


Zazdroszczę! Moje jeszcze w tym roku nie kwitną...


U mnie jeden kwiatek zaledwie ale cieszy ogromnie. Był jeszcze jeden pąk ale zmarniał. Kilka kłączy posadziłam blisko kaliny może za sucho ma albo mało światła. Dostałam sporo kłączy ale zakwitł tylko jeden, mam nadzieję że nie posadziłam za głęboko.

A twoje na pewno w przyszłym roku dadzą czadu.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Misia 18:49, 21 cze 2020


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Dorii napisał(a)
Piwonia od Misi, piękna i cudnie pachnie.
Czy one nie miały być białe? Tak jakoś w głowie mi się wbiło że białe będą.


No własnie miała być biała mój krzak też kwitnie jednym kwiatem myślę że to dlatego że sadzona jesienią przez rok się lepiej zadomowi i będzie miała więcej paków w następnych latach

Szałwia u mnie na takim samym etapie więc chyba jest nadzieja ze coś z tych moich sadzonek będzie

Ps. zakupy super jestem ciekawa gdzie posadzisz
____________________
Misia - Między brzozami
kasia1 19:54, 21 cze 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Dorii to w czym najlepiej posadzic? jak swoje serby odratowalas? u mnie tez glina, moge dac cos lepszego na start, ale calej ziemi nie wymienie ...
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Gosialuk 20:07, 21 cze 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Dziękuję. Mam zidentyfikowaną drugą doniczkę.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Dorii 21:14, 21 cze 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Misia napisał(a)


No własnie miała być biała mój krzak też kwitnie jednym kwiatem myślę że to dlatego że sadzona jesienią przez rok się lepiej zadomowi i będzie miała więcej paków w następnych latach

Szałwia u mnie na takim samym etapie więc chyba jest nadzieja ze coś z tych moich sadzonek będzie

Ps. zakupy super jestem ciekawa gdzie posadzisz


Różowa też super

Szałwia zaraz pewnie ruszy. Jak uszczykniesz to ładnie się rozkrzewi ale ciut później będzie łapała kolorki.

Klona chyba posadzę między brzozami a grujecznikiem. Miał tam być strzępiastokory ale jego mogę dać z drugiej strony grujecznika. Nad bukiem jeszcze dumam ale gdzie bym nie posadziła będzie super tak bardzo mi się podoba.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Roocika 21:17, 21 cze 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Dziewczyny, moje serby sadziłam jesienią, myślę, że one mogą odchorowywać, ja dawałam pod nie miks piach+obornik+kora+mączka+fosfor z potasem i dolomit (przerobiony cały pas), u mnie pH jest ok 7-7,5, ale posadziłam blisko olbrzymich olszyn, więc mogą mieć mimo wszystko ciężko. Brązowieje kilka od środka, na jednym widać brązowiejące nowe przyrosty (jakby przypalone), zastanawiam się czy to nie miały jednak za sucho albo czy mają przędziorka (pajęczyny jakieś są ale nie umiem ocenić, czy to nie przypadkiem zwykłe pająki). Po tych 4 dniach deszczu jakby lepiej, igły przestały opadać, może to jednak za sucho? Poza tym krety mi tam ryją, chodzę i ugniatam. Na wiosnę muszę pamiętać o tym preparacie olejowym.

O kompoście czytam, u nas w pobliżu nie ma, szadółki nie są tak znowu daleko.

Co do piwoni, moja w pierwszym roku po posadzeniu miała jeden kwiatek, a w drugim więcej, teraz już całkiem sporo
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Dorii 21:18, 21 cze 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
kasia1 napisał(a)
Dorii to w czym najlepiej posadzic? jak swoje serby odratowalas? u mnie tez glina, moge dac cos lepszego na start, ale calej ziemi nie wymienie ...


Rozluźnij ziemię jak to dla drzewa w dużym dole. Posadziła bym lekko na górce żeby woda nie stała i tyle. Moje są posadzone w dołkch. Żeby woda nie uciekała po podlewaniu, filozofia teściowej. Niestety w glinie i przy roślinach nie lubiących zastoju wody się nie sprawdza. Teraz drzewa sądzę na górkach.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies