Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 20:53, 24 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Haniu, no jakoś mnie nie kuszą. Właśnie ich pokrój nie bardzo mi się podoba. Są jakieś takie rozwichrzone. Chciałabym dwa drzewa symetrycznie po bokach furtki dać, a wszystkie jarząby(czy jarzęby bo już nie wiem?) pospolite jakie widziałam wydają mi się "potargane" w formie. Może to kwestia liści? tak naprawdę bardzo ładnych, ale nie przy tej furtce.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 08:40, 25 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Od rana na termometrze -5

Za płotem też pięknie

Tylko pies jakiś taki niewyraźny
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 17:32, 26 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Zrobiło się zimno, kuraki trafiły do drewutni
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
nyna76 00:35, 27 lis 2020


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1680
Super, może kiedyś trafię na taką kurę pod M1, albo w Czaczu? Nie mam kompana na takie wyjazdy, może w przyszłym roku się skrzykniemy do Czacza, co? Zrzuta na paliwo i w Polskę?
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
antracyt 07:32, 27 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Ostatni raz w Czaczu byłam kilka lat temu i wróciłam strasznie rozczarowana. Nic nie znalazłam ciekawego, a to co sprzedawali kosztowało krocie... W celach "rozrywkowych" mogłabym się kiedyś przejechać, ale na fajne łupy nie liczę
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 17:16, 27 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Przekopałam sobie cienistą do orzecha. Reszta wiosną po usunięciu starego kompostownika. Powstanie wówczas rabata w formie L z orzechem na krótszym boku.

Zastanawiam się co mogłabym posadzić na przejściu ze słonecznej na cienistą, pod miskantami. Chciałam tam dać moje białe wysokie zawilce jesienne. Obok, na rozpoczęciu cienistej rośnie kalina Kilimandżaro, zawilce będą do niej pasowały. Na razie nie mam pomysłu co dać przed nimi. Myślałam o dużych obłych liściach (ale bergenii nie lubię) dla zmiękczenia miskantów i dodatkowo o czymś delikatnym (w stylu gaury). Słońce w tym miejscu świeci od rana do 14tej, ziemia jest w miarę wilgotna. Od kaliny będą już nasadzenia typowo cieniste z grabami fastigiata w plecach. Po przeciwnej stronie mam leśną przy drewutni i do niej będą nawiązywać rośliny na cienistej. Ale obok miskantów ciągnie się długa, wąska rabata pod cisami i tam jest pełne nasłonecznienie cały dzień. Rosną tam stipy, białe jeżówki, płożący tymianek i poduszki z mini tawuły japońskiej (wszystko niskie).
Mam zimę na przemyślenia, ale może ktoś rzuci jakieś luźne pomysły jak te dwa różne światy scalić
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:17, 27 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
A gdyby ktoś miał problemy ze zrozumieniem tego co napisałam to dołączam odręczny rysunek. Lekko nie w skali, ale chodzi o założenia ogóle. Pod miskantami mam ok 80cm do obsadzenia.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 20:40, 27 lis 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zuza, mnie się wydaje, że trzeba dopracować proporcje tych rabat. Jak idziesz uskokami i jest litera L, to druga przeciwległa strona powinna być jakimś puzzlem. Trzeba cienistą i leśną powiązać też kształtem, nie tylko nasadzeniami. Cienista wyrasta nagle jako dwa razy szersza w stosunku do słonecznej z cisami i miskantami - tam jest taki "ślepy kąt" - kant. Ja bym zrobiła takie uskoki. Orzechowa część bardzo cieńka jest. Może leśna mogłaby też być jakąś l (wrażenie załomu). Albo tam, gdzie miskanty zrobić jakieś wysuniecie. Kierunek prowadzi pod orzecha, a tam "cieńko", bez efektu "łał". Nie umiem tego narysować, niestety.

Turzyca zielona, gatunek, dobrze sprawdzi się przy zawilcach. Koło kaliny ciemierniki wschodnie. Pod orzechem liriope (nawet to tozłogowe). Tojady przy miskantach dają fajny efekt (piszesz, że jest wilgotnie i dobrze glebowo).


Ja mam 9 szwedzkich, poszukam zdjęć o różnych porach roku. Ale mam chyba tylko wiosnę w maju z nimi. Zimowe zrobię.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Roocika 20:54, 27 lis 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Zuzia, nie pomogę niestety, chociaż bym chciała ale jestem i oglądam. Pozdrawiam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
antracyt 21:11, 27 lis 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Och Ewo no właśnie... kształt i proporcja tej rabaty tez mnie gryzie. Między sauną a drewutnią jest "mini warsztat" mojego męża. Ma tam swoje piły, szlifierki itp, a tak naprawdę to chciał tam motor wprowadzać... no i musiałam mu taki "wjazd" zostawić, bo inaczej nie zakręci. Myślę, że pomysł na to w przyszłym roku mu minie, ale warsztat zostanie. Dodatkowo jest to główny ciąg komunikacyjny do kompostownika(swobodnie muszętaczką manewrować)... będę dalej rysować i kombinować. Myślę, że wiosną co nieco mi się wyklaruje jak pozostałości po starym kompostowniku znikną. Zobaczę prześwit na nową część ogrodu i łatwiej mi będzie myśleć. Wrzucę (może jutro) plan w skali i dobrych proporcjach.

Na czerwono ciąg komunikacyjny

PS. dzisiaj robimy próbę sauny
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies