Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 14:50, 15 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Muszelka napisał(a)
Łucjo, nie wrzucam na kompost obierek od ziemniaków ponieważ używam kompostu jako podłoża do pomidorów. Z dziada pradziada mi mówili, żeby nie łączyć tych roślin (również w kompoście).

Owoców z ewent. patogenami również nie dodaję do kompostu - patogeny ponoć całkowicie giną w kompostowniku po co najmniej dwóch, trzech latach, a ja używam go wcześniej, po paru miesiącach do roku od składowania.

Nie znam dobrze tego zagadnienia, może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie. W tym co robię, naśladuję mojego Tatę - a On miał zawsze w ogrodzie zdrowe rośliny i tak jak ja nie stosował ŚOR.

M.in. obierki, skórki po cytrusach wrzucam do pojemnika z bioodpadami.


A ponieważ ja nie przerzucam kompostu, to czasami mam takie 2 i 3 letnie cykle produkcyjne i dlatego potrzebuję większej ilości komór - tak sobie wymyśliłam.

Ja obierki wrzucam - ale pomidorom nie daję kompostu. Tylko obornik w dołek i gnojówke czosnkową i żywokostową albo pokrzywę. I popiół im daję.

Czemu nie wrzucasz skórek po cytrusach? Przecież one nie są inaczej pryskane niż inne owoce (na dojrzewanie, na konserwowanie).







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:54, 15 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
April napisał(a)

(...)
Kupiłam ostatnio hakonechloa Fubuki. Tak w temacie jasnych.


Dla mnie nowość. Wszystkie te hochle to dla mnie nowości.

Obornik wozimy taczką, starcza na rośliny w ogrodzie w cyklu 3-letnim. Ale jak on jest spróchniały to go daję dużo, bo robi mi za ściółkę próchniczną.

Nigdy jeszcze nie miałam tak, żebym go w zimie nie przerobiła (te 4 tony), chyba, że jest świeży i musi leżakować.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:58, 15 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bogdzia napisał(a)
4 tony obornika....., no to jak ma nie rosnąc?????


Rośnie.

Ale jak widzę wielkość roślin na glinie u Gabrysi i Małej Mi albo u Vity na lessach (bez wspomagaczy) - to moje są jakby siewkami tamtych, niedorastającymi siewkami.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gabriela 21:23, 15 lis 2018


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Skórek z cytrusów dlatego się nie daje do kompostu, bo cytrusy spryskiwane są chemią które źle działa a organizmy glebowe. Z moich własnych cytrusów skórek nie dodaję jednak, bo je zjadamy.

Temat kompostu szalenie modny w tym tygodniu na forum, gdzie nie wejdę - o kompoście.
Już nie mam, dobrze że został mi jeszcze ten z kompostowni, to mam czym obłożyć róże.
Wstawiłam zabawki choinkowe u siebie, skoro wzywałyście. W końcu Adwent za chwilę...
____________________
Ogród w budowie nieustającej
tulucy 22:17, 15 lis 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Ja tylko tyle wiem, że jak kiedyś po dwóch chyba latach dokopałam się do skórek grejpfruta, a one normalnie pachniały nowością, to od tamtej pory nie wrzucam...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Pszczelarnia 14:54, 16 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy z brzozy betula utilis 'Doorenbos' mogę uzyskać bukiet brzóz - jak posadzę 3 w jednym dołku?

Nadaje się ta odmiana - nie jest zbyt nachalna z błyszczącymi liśćmi? Kto może doradzić?




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:55, 16 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
tulucy napisał(a)
Ja tylko tyle wiem, że jak kiedyś po dwóch chyba latach dokopałam się do skórek grejpfruta, a one normalnie pachniały nowością, to od tamtej pory nie wrzucam...


Czyli nawet robaki ich nie chciały. To mnie przekonuje.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sierika 19:30, 16 lis 2018

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Jest piękna i możesz dać 3 w 1 dołek tylko wtedy jakieś lekko wyodrębnione stanowisko, to ma być widać wkoło. To moje zdanie.
____________________
EwaSierika
mirkaka 08:34, 18 lis 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9510
Ja do dołków pod pomidory daję też tylko obornik ale jeszcze łyżkę siarczanu magnezu, podobno mają lepszy smak, i wydaje mi się że to prawda, są jakieś słodsze i bardziej aromatyczne.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Krys 19:56, 18 lis 2018


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Ewa masz wiadomość
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies