Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 21:31, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dość szybko się zorientowałam, że same różaneczniki nie mogą rosnąć, bo trawa je zagłuszy lecz nie był to palący temat do korekt, dopóki były zawsze opielone (kółeczka w trawnikach) i podlane.



Widok zimowy: na tej rabacie rosły też modrzewie (które fantastycznie zabarwiały się na żółto w listopadzie, a potem do wiosny systematycznie ścieliły podjazd warstewką igieł) i rosła fantastyczna węgierka (była tak dobra, nawet rodząc do 2 lata, że nie denerwowałam się jej spadami na rabacie i wjeździe oraz dużą ilością os).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:41, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
W 2013 widzę już, że na śliwę puściłam hortensje pnącą (piękna jest polecam wszystkim), która tylko raz, rosnąć tam przez kilka lat, zwiędła "klapła" w lipcu pokazując mi, że i różanecznikom może być źle.

Ale ja miałam plan dla tej rabaty! Dosadziłam bowiem (2014 i 2015) zadarniacze: tiarelki, słynne hosty 'Patriot' (tak, tak moda tamtych czasów) i orliki. Oczywiście bukszpanowe kule.

Słynna ławka zwana cmentarną nie wiadomo czemu służyła. W założeniu miała dać wrażenie takich stylizowanych nastrojowo ciemnych zakątków .

Pokusiłam się o tymczasowe wprowadzenie jakiś rozgraniczeń cegłą.








____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:57, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wydarzenia na tej rabacie w roku 2016 trudno ogarnąć.

Podjęłam duży wysiłek decyzyjny i wszelaki o zrobieniu brukowanego placyku przed kuchnią.

Zgodnie z Danusi sugestią posadziłam przegrodę z cisów (pokochałam te cisowe przegrody) dla wydzielenia tego miejsca biesiadowania. Wiedziałam, że trzeba postawić jakieś palenisko całoroczne (żeby nie chować na zimę). Zaczęłam oswajać się z myślą o usunięciu drzew i zastąpieniu ich czymś innym. Dożyły swoich lat w moim ogrodzie. Operacja usuwania była skomplikowana (kable, przyłącza, kable do sąsiada).

Wszystkie karpy karczowaliśmy ręcznie, dziwiąc się jak żyzna ziemia jest wszędzie, jakby nie z tego ogrodu (kamienie oczywiście też były).








Widzę też, że natychmiast po dyskusji na wątku, za i przeciw, posadziliśmy kolejne drzewa. 3 miłorzęby. Teraz po latach śmiejemy się, że one jak modrzewie (pokrój troszkę podobny i też zwichrowanie rosną, też nagozalążkowe, barwią się jesienią na żółto).


Różaneczniki jeszcze dogorywają.




W 2016 roku sadzę ciemierniki cuchnące na tej rabacie.





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:19, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Rysowałam, pytałam o radę. Magnolia zawsze przychodziła z pomocą, naprowadzała. Wtedy jeszce mój eM. nie był tak zaangażowany w kreślenie "formy" w naszym ogrodzie.



Stanął grill, o którym Gruszka powiedziała, że dobrze się wpisał (jak dopasować cegłę do szarej kostki bruku granitowego, do elewacji, do brązów klinkieru na parapetach i do okiennic)





Posadziłam zadarniacze i plamy mające dać zieleń głównie. Tutaj fantazja była moim doradcą.

Różaneczniki już lada moment pojadą w dobre miejsce, jeszcze są.






Na tym kawałku rośnie miodunka, brunera, hosty 'Praying Hand', turzyce Variegata, żurawka o liściach różowych, hosta 'Sum & Substance', żurawka owłosiona, miejscami piwonie. Na środku magnolia 'Lennei Alba' i kalina bodn. 'Charles Lamont'. Krokusy i śnieżyce sudeckie.






A na tym kawału za placykiem grilowym: ciemierniki cuchnące, hosta, paprocie, epimedium, jarzmianki, turzyca brązowa i dużo narcyzów oraz krokusów.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:30, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
W 2018 roku zaczyna to wyglądać. Odyseja dobiega końca.

Posadziłam derenie 'Ivory halo' - prezent od Danusi, zgrupowałam kule bukszpanowe na rogu (cudem żyją i wciąż dochodzą do siebie), posadziłam hortensję ogrodową kwitnącą na pędach jednorocznych.

Czerwiec



Październik



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:33, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
2019, najpiękniejsze











____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:36, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
W 2019

po lewej posadziłam kawałek przegrody cisowej - będę nisko ciąć- wydaje mi się, że powinna tam być. Z prawej zaczęłam jakby rabatę (rosną hortensje i tiarelki oraz artemisja lactiflora), o której to rabacie myślę, że nie nie powinno jej tam być

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 22:44, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
2020



To styczniowe derenie




Lutowe ciemierniki




Mocne linie, tak lubię




I rozgardiasz przedwiosenny w oczekiwaniu na kolejną odsłonę tego miejsca.




Serdecznie pozdrawiam wszystkich ogrodowych Odyseuszy, którzy nawigują do swojej Itaki.






____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 22:46, 24 lut 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Ewcia było fajnie i pasowało, a teraz jest pięknie i też pasuje choć style zupełnie inne - Czarodziejka z Ciebie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 23:06, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ewcia było fajnie i pasowało, a teraz jest pięknie i też pasuje choć style zupełnie inne - Czarodziejka z Ciebie



Sylwio, gdybyż była linia kroplująca a świerki ciut młodsze ... . Teraz jest bezobsługowo, wierz mi. Raz ścinam, 2 razy pielę. Koryguję po czerwcowym szaleństwie. Derenie kulkuję (jeszcze ich nie ścinałam do pnia). Bukszpany i cisy tnę jak inne.

Jest jaśniej w kuchni i koło domu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies