Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

Wiaan 23:56, 24 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
anuska2507 napisał(a)

Spotkałam się z tym, że ze względu na wydajność pompy ciepła lepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym (z niższą temperaturą), więc to nie takie proste, żeby ją zainstalować, kiedy ma się tradycyjne grzejniki. Pewnie wychodziła bardzo drogo.

Edit:
Dodam jeszcze, że dla zimowego ogrzewania domu najlepszą wydajność będzie miała gruntowa pompa ciepła, ale ta jest oczywiście najdroższa i najlepiej przewidzieć ją na etapie budowy domu.


Myśleliśmy o tej gruntowej na etapie budowy, ale cena była nie do przyjęcia dla nas. U nas jest podłogówka w 80% i ogrzewanie gazowe. Zrobiliśmy sobie analizę kosztów z tytułu gazu i zważywszy, że mamy ciepło i cały czas jest ktoś w domu więc nie ma takich godzin na minimum to i tak rocznie opłaty są na stałym, zadowalającym poziomie. Oczywiście jeśli koszty mogą być zadowalające
Jest rekuperacja, dobra izolacja, nie ma mostków termicznych i to wszystko razem zaprocentowało. Zatem po analizach PC kiedy to już ponieśliśmy koszty przyłącza gazu, pieca, zasobnika to na tą chwilę jest to wątpliwą korzyść. Oczywiście jeśli ceny gazu wywindują dla gospodarstw domowych to wówczas będzie warto wrócić do tematu.

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 00:11, 25 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Judith napisał(a)
Wiaan, gdy planowałaś przyciąć brzozę mówiłam Ci, że ja również przycinałam swoje kilka lat temu. Wczoraj natomiast mieliśmy akcję przycinania, prześwietlania kilku zupełnie innych drzew z inną ekipą.
Uwaga, zmierzam do meritum . Otóż pan przyjrzał się przyciętym brzozom i stwierdził, że zostały przycięte w złym miejscu i pod niewłaściwym kontem - już dostrzegł i wskazał grzyb toczący miejsce po cięciu. Zatem do innych zadań dorzuciliśmy ekipie przycięcie właściwe tych brzóz (nie wzięli za to dodatkowej kasy). Pień odcinany był po kawałku i - OMG! - na głębokość niemal metra od miejsca poprzedniego cięcia pień był pusty! A wydawało się, że poprzedni gość wiedział, co robi...
Zerknij na swoją brzozę - właściwe miejsce cięcia jest mniej więcej przy rozgałęzieniu, a kąt - 45 stopni.

Judith moje brzozy były podcinane od góry bardzo wysoko, jak to sprawdzić, hmm jutro obczaję. Ładnie wyglądają ale na początku denerwował mnie kształt nienaturalny dla brzozy, zagęszczają się i w okresie z liśćmi jest ok. Zwłaszcza ta potrójna była ogromna, jak wiało to nieźle nią targało, też się bałam Cenna rada na przyszłość.

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 00:24, 25 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
UlaB napisał(a)
Wiaan, my przyjęliśmy analogiczną strategię Dopóki piec gazowy działa, jest gazowy (tez bezobsługowy). Rachunki nas nie zabijają, są jakie były, a cała reszta, która jest na prąd, bilansuje się na zero. W tej chwili nie panują normalne warunki jeśli chodzi o paliwa, a to chyba nie sprzyja radykalnym decyzjom. Przejście na PC w istniejącym domu, to co najmniej kilka tematów do przeanalizowania i kilka istotnych decyzji do podjęcia. Co innego gdy dom jest w trakcie budowy.

Podglądam plany okołobrzozowe


Ula tak jak odpisałam Ani decyzja dotycząca PC na tą chwilę jest na nie. Dokładnie piszesz to co analizowaliśmy
Co do paneli to rozważamy aby zbudować taką nowoczesną wiatę przy garażu i na dachu umieścić PV, wystawa południowo-zachodnia. Muszę przeprowadzić obserwację czy nic nie zacienia tego miejsca. O wiacie już wcześniej myśleliśmy. Na dachu od południa niestety wejdzie niewiele tutaj temat dalej otwarty.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 00:26, 25 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Agatorek napisał(a)


Ja mam stipę w korze i na słońcu. W miejscu, jak to u mnie, dość przewiewnym, więc tej wilgoci nie ma jakoś za dużo. No i gleba jest raczej bardziej niż mniej przepuszczalna w tym miejscu.
Wczoraj cięłam i zauważyłam kilka dość sporych siewek.

Może u Ciebie mają za dobrą glebę?


Agnieszka na różance mają wypas i to im pewnie nie służy.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 00:29, 25 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Wiola zgadzam się stipa powinna być tam gdzie może się siać i nie będzie nas to wkurzać
Takie siewki mam na rabacie przy domku z jeżówkami i tutaj jej pozwalam na siewki

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 00:36, 25 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Małe radości a tu spore mrozy w nocy zapowiadają i to przez cały tydzień.
Sesleria szaleje


Rozchodniki jakie słodkie


Cebulowe ruszyły z kopyta



Werbena zeszłoroczna przetrwała wcześniejsze mrozy

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 00:39, 25 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Mój jedyny ciemiernik w doniczce Jeszce nie zmieniłam dekoracji w donicach przy wejściu to dodałam go dla towarzystwa



____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Martka 09:53, 25 lut 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Rusza się  mrozy w mojej prognozie nie zapowiadają się na całodzienne. Może nie będzie tak źle. Czosnki się odezwały! Będzie czad! Ciemiernik ładny, lubię te jasne.
Judith 11:45, 25 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Wiaan napisał(a)

Judith moje brzozy były podcinane od góry bardzo wysoko, jak to sprawdzić, hmm jutro obczaję. Ładnie wyglądają ale na początku denerwował mnie kształt nienaturalny dla brzozy, zagęszczają się i w okresie z liśćmi jest ok. Zwłaszcza ta potrójna była ogromna, jak wiało to nieźle nią targało, też się bałam Cenna rada na przyszłość.


Lornetka
U mnie tez wysoko, ale paskudztwo przy krawędzi cięcia rzuca się w oczy.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiaan 15:56, 02 mar 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Czy brzozę hakuro należy już ciąć?
O ile pamiętam właśnie jak wypuszcza listki to wtedy, ale na 100% nie wiem
Mrozy nocne mnie wkurzają, jak będzie ładna pogoda to ja nie będę miała czasu, tak zawsze mam

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies