Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

olciamanolcia 14:54, 23 lut 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Stipy są fantastyczne.Sama się zastanawiam czy nie dać jej troszkę w moje brzozy … będę dosadzala drugi rzad hort i tak myślę , że może
kilka jej posadzę tym bardziej , że te które mam pod grabami bardzo się rozsiała

A tu taki pin


https://pl.pinterest.com/pin/3729612227805407/
https://pl.pinterest.com/pin/602778731394013069/

https://pl.pinterest.com/pin/3518505950558319#imgViewer
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
anuska2507 15:29, 23 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Judith napisał(a)
Ania, ten czas można oszacować płacąc gotówką. Wtedy bierzesz pod uwagę odzczędności na węglu/gazie/etc, prądzie. Porównujesz z poniesionymi kosztami pomniejszonymi o dofinansowania i odliczenia od podatku. Wtedy z grubsza oszacujesz. Jesli jednak kredytujesz to przedsięwzięcie - szacowanie jest już znacznie trudniejsze, bo dodatkowo musisz uwzględnić koszty kredytu.
Ponadto dodatkowym utrudnieniem w tym szacowaniu jest obecna sytuacja na rynku energetycznym - trudno stwierdzić jaka będzie różnica pomiędzy ceną odkupu a ceną kupna energii elektrycznej w przyszłym roku.
Dlatego do szacunków firmy podeszłabym sceptycznie.
Ja jeszcze nic nie mogę stwierdzić . Dopiero za rok o tej porze .

EDIT: Zapomniałam o resume: 7 lat to realny czas, ale może to być także 5 czy 10.
Ale, jak mówiłam, to jest jednak kwestia wtórna.

Dzięki za odpowiedź. Przyznam, że jestem dość sceptycznie nastawiona do PV, właśnie z tego względu, że jednorazowo to droga impreza, a nachalny marketing niektórych firm powoduje, że mam poczucie, że ktoś chce mnie nabić w butelkę. Aspekty ekologiczne i dywersyfikacji znam i rozumiem (też są częściowo związane z moim wykształceniem, choć wypadłam ze śledzenia regulacji rynku), jestem raczej ciekawa, jak to wygląda w praktyce, gdy już się założy instalację
Niestety na lokalnym podwórku też zetknęłam się z tym, że w szczycie pracy instalacji PV ludzie narzekali na niewłaściwe parametry sieci i byli niezadowoleni z reakcji operatora, który porównywał średnie 10-minutowe napięcia i wg niego wszystko było w normie...
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 15:35, 23 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Wiolka5_7 napisał(a)


Sąsiad ma ocieplony dom i stare grzejniki.Miał zakładać pompę ale widać zrezygnował skoro założył ten bufor ,który jest o wiele tańszy.

Czyli ty masz 80/20 to tak jak my.Wtedy to było wszystko lepiej opłacalne.

No nic myślę, że to kwestia indywidualna ,trzeba sobie wszystko przekalkulować aby nie strzelić sobie w kolano.


Spotkałam się z tym, że ze względu na wydajność pompy ciepła lepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym (z niższą temperaturą), więc to nie takie proste, żeby ją zainstalować, kiedy ma się tradycyjne grzejniki. Pewnie wychodziła bardzo drogo.

Edit:
Dodam jeszcze, że dla zimowego ogrzewania domu najlepszą wydajność będzie miała gruntowa pompa ciepła, ale ta jest oczywiście najdroższa i najlepiej przewidzieć ją na etapie budowy domu.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Judith 16:41, 23 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10023
Wiolka5_7 napisał(a)


Sąsiad ma ocieplony dom i stare grzejniki.Miał zakładać pompę ale widać zrezygnował skoro założył ten bufor ,który jest o wiele tańszy.

Czyli ty masz 80/20 to tak jak my.Wtedy to było wszystko lepiej opłacalne.

No nic myślę, że to kwestia indywidualna ,trzeba sobie wszystko przekalkulować aby nie strzelić sobie w kolano.


Krótki powrót do poprzedniego tematu: w obecnej tu i teraz sytuacji rynkowej to jest akurat nieprawda, a nawet jest dokładnie odwrotnie .
Prosumenci rozliczani w nowym systemie (net-biling) zbierali w depozycie prosumenckim pieniądze w czasach, gdy ceny prądu na giełdzie były bardzo wysokie. Teraz wykorzystują ten depozyt, ale kwoty, jakie z niego "schodzą" to kwoty wynikające z zamrożonych cen prądu. Taka niespodzianka dla osób, które w zeszłym roku stały sie prosumentami na nowych zasadach, a teraz konsumują depozyty .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 16:50, 23 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
anuska2507 napisał(a)

Spotkałam się z tym, że ze względu na wydajność pompy ciepła lepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym (z niższą temperaturą), więc to nie takie proste, żeby ją zainstalować, kiedy ma się tradycyjne grzejniki. Pewnie wychodziła bardzo drogo.

Edit:
Dodam jeszcze, że dla zimowego ogrzewania domu najlepszą wydajność będzie miała gruntowa pompa ciepła, ale ta jest oczywiście najdroższa i najlepiej przewidzieć ją na etapie budowy domu.


Zgadzam się
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 16:53, 23 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
Judith napisał(a)

Krótki powrót do poprzedniego tematu: w obecnej tu i teraz sytuacji rynkowej to jest akurat nieprawda, a nawet jest dokładnie odwrotnie .
Prosumenci rozliczani w nowym systemie (net-biling) zbierali w depozycie prosumenckim pieniądze w czasach, gdy ceny prądu na giełdzie były bardzo wysokie. Teraz wykorzystują ten depozyt, ale kwoty, jakie z niego "schodzą" to kwoty wynikające z zamrożonych cen prądu. Taka niespodzianka dla osób, które w zeszłym roku stały sie prosumentami na nowych zasadach, a teraz konsumują depozyty .


Acha,no to fajna niespodzianka
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 16:56, 23 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
Anetka fajnie planujesz, ale co z plecami tej rabaty? Będzie taki prześwit? Nie chcesz trzcinników np. ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiaan 19:27, 23 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5301
Dziewczyny uwielbiam Was za aktywność w temacie energetycznym będę zaraz wszystko spisywać i podyskutujemy na razie z mężem
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 19:38, 23 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5301
Wiolka5_7 napisał(a)
Anetka fajnie planujesz, ale co z plecami tej rabaty? Będzie taki prześwit? Nie chcesz trzcinników np. ?


Wiola właśnie nie wiem z której strony traktować plecy

Znalazłam fotkę jak to widać od ulicy, gałęzie zwiększają się na tyle, że wyższe trawy nie wiem czy będą ładnie wygrać. Obawy mam aby się taka zbita plama nie zrobiła.



Tutaj z jesieni

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 19:44, 23 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5301
olciamanolcia napisał(a)
Stipy są fantastyczne.Sama się zastanawiam czy nie dać jej troszkę w moje brzozy … będę dosadzala drugi rzad hort i tak myślę , że może
kilka jej posadzę tym bardziej , że te które mam pod grabami bardzo się rozsiała

A tu taki pin


https://pl.pinterest.com/pin/3729612227805407/
https://pl.pinterest.com/pin/602778731394013069/

https://pl.pinterest.com/pin/3518505950558319#imgViewer


Justynka ten trzeci pin to właśnie o to chodzi, mmm...
Przed stipą podtrzymuje mnie tylko to, że mam z nią takie stany, że chwilami ją kocham a chwilami się na nią wściekam. Tutaj byłaby gwiazdą i wysiewanie byłoby porządne, zawsze jakieś po zimie wypadną a nowe je zastąpią. Będę miała robotę w postaci wyrywania siewek za ogrodzeniem ale one łatwo wychodzą.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies