Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

Wiaan 09:15, 24 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5300
Makao napisał(a)
A mi się stipa nie wysiewa wcale a też ją lubię. Została mi się już tylko jedna kępka reszta wymarła i ani jednej siewki nie zauważyłam przez tyyyyle lat


Ciekawe od czego to zależy. W zeszłym roku na różance wyrywałam siewki jak chwasty Nawet wsadzałam do mikro doniczek i póżniej jak podrosły poszły na rabatę
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
olciamanolcia 09:18, 24 lut 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Wiaan napisał(a)


Czy masz ją w korze? Zauważyłam, że u mnie ładniej rośnie w żwirku. Moje siewki te w żwirku też ładne, a na różance w korze leżą martwe. Kwestia stale mokrej kory? Może miejsce po prostu inne o dlatego.


Tak rośnie w korze i ma cały czas sporo wilgoci.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Judith 09:41, 24 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10017
Wiaan, gdy planowałaś przyciąć brzozę mówiłam Ci, że ja również przycinałam swoje kilka lat temu. Wczoraj natomiast mieliśmy akcję przycinania, prześwietlania kilku zupełnie innych drzew z inną ekipą.
Uwaga, zmierzam do meritum . Otóż pan przyjrzał się przyciętym brzozom i stwierdził, że zostały przycięte w złym miejscu i pod niewłaściwym kontem - już dostrzegł i wskazał grzyb toczący miejsce po cięciu. Zatem do innych zadań dorzuciliśmy ekipie przycięcie właściwe tych brzóz (nie wzięli za to dodatkowej kasy). Pień odcinany był po kawałku i - OMG! - na głębokość niemal metra od miejsca poprzedniego cięcia pień był pusty! A wydawało się, że poprzedni gość wiedział, co robi...
Zerknij na swoją brzozę - właściwe miejsce cięcia jest mniej więcej przy rozgałęzieniu, a kąt - 45 stopni.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Dorii 10:45, 24 lut 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Brzoza ma bardzo miękkie drewno, jak jest zbyt mały kąt cięcia to woda nie spływa.
Sama kilka dni temu przycięłam brzozy, mam nadzieję że kąty dobre mam. Mam wrażenie że brzozy to najlepiej przycinać regularnie i tylko cienkie gałęzie. Niestety gdy drzewa duże to już nie tak łatwo.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Agatorek 10:55, 24 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13362
Wiaan napisał(a)


Czy masz ją w korze? Zauważyłam, że u mnie ładniej rośnie w żwirku. Moje siewki te w żwirku też ładne, a na różance w korze leżą martwe. Kwestia stale mokrej kory? Może miejsce po prostu inne o dlatego.


Ja mam stipę w korze i na słońcu. W miejscu, jak to u mnie, dość przewiewnym, więc tej wilgoci nie ma jakoś za dużo. No i gleba jest raczej bardziej niż mniej przepuszczalna w tym miejscu.
Wczoraj cięłam i zauważyłam kilka dość sporych siewek.

Może u Ciebie mają za dobrą glebę?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Wiolka5_7 10:57, 24 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20592
Makao napisał(a)
A mi się stipa nie wysiewa wcale a też ją lubię. Została mi się już tylko jedna kępka reszta wymarła i ani jednej siewki nie zauważyłam przez tyyyyle lat

Mi się wysiała jak głupia na rabacie wysypanej kamieniem i dostała eksmisję po 1 sezonie
Stipę mogę mieć ,ale dla nie bym przeznaczyła całą rabatę ,niech sieje się do woli
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 10:58, 24 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20592
Wiaan napisał(a)


Czy masz ją w korze? Zauważyłam, że u mnie ładniej rośnie w żwirku. Moje siewki te w żwirku też ładne, a na różance w korze leżą martwe. Kwestia stale mokrej kory? Może miejsce po prostu inne o dlatego.

Moja też się wysiała w kamieniu
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
UlaB 12:50, 24 lut 2023

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Wiaan, my przyjęliśmy analogiczną strategię Dopóki piec gazowy działa, jest gazowy (tez bezobsługowy). Rachunki nas nie zabijają, są jakie były, a cała reszta, która jest na prąd, bilansuje się na zero. W tej chwili nie panują normalne warunki jeśli chodzi o paliwa, a to chyba nie sprzyja radykalnym decyzjom. Przejście na PC w istniejącym domu, to co najmniej kilka tematów do przeanalizowania i kilka istotnych decyzji do podjęcia. Co innego gdy dom jest w trakcie budowy.

Podglądam plany okołobrzozowe
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Judith 14:09, 24 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10017
Dorii napisał(a)
Brzoza ma bardzo miękkie drewno, jak jest zbyt mały kąt cięcia to woda nie spływa.
Sama kilka dni temu przycięłam brzozy, mam nadzieję że kąty dobre mam. Mam wrażenie że brzozy to najlepiej przycinać regularnie i tylko cienkie gałęzie. Niestety gdy drzewa duże to już nie tak łatwo.

Ja mam na działce zastane ogromniaste brzozy . O regularnym przycinaniu cienkich gałęzi nie było mowy, zresztą mają u mnie miejsce by się rozrastać dowolnie.
Zmniejszałam ich wysokość z uwagi na stres przeżywany przy każdej wichurze.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiaan 23:36, 24 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5300
Ewik napisał(a)
Stipa to nr 1, sesleria to nr 2.


Lubię obie ale na tej rabacie widzę bardziej stipę.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies