Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały podmiejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały podmiejski

maksimini 18:48, 16 kwi 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Nie wiem jak zagospodarować ten niewielki skrawek ziemi. Do koncepcji pasują hortensje, trawy, bukszpany. Jeśli trawy to jakie (mam w zapasie miskanty Gracillimus i rozplenice Hameln, ale może jakieś inne?). Na pierwszym zdjęciu, w oddali (tam gdzie stoi donica z laurowiśnią) będzie ławka, przed nią chciałabym jakiś niewielki element wodny (zaznaczyłam na zdjęciu nr 4). I co posadzić na tym kawałeczku przed cisami, tak gdzie stoi kula bukszapnowa w donicy?

Pomysł póki co mam taki, żeby po bokach elementu wodnego były hotensje, a za elementem wodnym gricillimus, albo odwrotnie bo bokach wody miskanty, a z tyłu hortka.

Wiem, że ciężko ze zdjęć odczytać odległości, potem spróbuje podać jakieś wymiary, spróbuję też co narysować, może będzie lepiej widać jak to wygląda.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Agatorek 21:21, 16 kwi 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
maksimini napisał(a)

cena też świetna Ale ja mam tak mały ogród, że mogę sobie pozwolić


Ale są piękne ❤️ (tfu, tfu )

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
pawel2806 15:51, 17 kwi 2023


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja się dziwię ze nie ma u ciebie jeszcze hakonechloa bo pasowałaby idealnie
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
inka74 22:06, 17 kwi 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Dokładnie o tym samym pomyślałam co Paweł - hakone by tu idealnie pasowało pod cisami.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 21:32, 18 kwi 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
inka74 napisał(a)
Dokładnie o tym samym pomyślałam co Paweł - hakone by tu idealnie pasowało pod cisami.

Na hakone cały czas mam ochotę, tylko zastanawiałam się gdzie ją wcisnąć. Teraz już wiem Tylko nie wiem jaka odmiana Aureola, Greenhills, czy jeszcze inna (Stripe it Rich)? Zielona jest mi bliższa niż żółta
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
maksimini 21:50, 18 kwi 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Nareszcie ruszyłam z robotą. Chociaż pogoda ciągle mnie wkurza, słońca mi się chce Zasadziłam laurowiśnie, zagospodarowałam skrawek obok cisów (poza tym kawałkiem przed cisami gdzie będzie hakone), zamówiłam sadzonki grabu na żywopłot (może przyjdą w czwartek, a najpóźniej w piątek), zaczęłam przygotowywać teren gdzie mają być zasadzone (wykopałam połowę tuj, które kiedyś dostałam i które tymczasowo pełniły rolę granicy między moją działką a drogą i oddałam koleżance). Na jutro też mam plan, ale zobaczymy jak będzie.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 09:27, 19 kwi 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Z hakone polecam w zieleni odmianę Nicolas - nie jest zbyt duża w porównaniu do innych odmian a pięknie zielona. Niestety moja na jesieni się nie wybarwia - może ma za mało słońca. Ja lubię też All Gold - w słońcu jest bardziej w żółto-zielony kolor a w cieniu limonkowa. Na słońcu rośnie mniejsza, bardziej zwarta i w pierwszym roku ją może przypalać. Potem daje radę bez problemu. W cieniu jest bardziej limonkowa i większa, zwiewna.

Sprawdź dokładnie jaką odmianę kupujesz bo różnią się nie tylko kolorem czy paskowaniem liści a przede wszystkim wielkością. Podstawowa macra czy Aureola może osiągnąć nawet 80 cm szerokości w bardziej cienistych i leśnych zakątkach a All Gold tylko 30-40 cm. Hochle wolą glebę przepuszczalną, lekko kwaśną. Dziewczyny dodawały przekompostowana drobną korę do sadzenia, ja moją glinę mocno rozmieszałam z kompostem i grubszym piaskiem przy sadzeniu. Dają radę i na glinie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 17:32, 19 kwi 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Inka, dzięki za rady
Przyszły sadzonki grabków Materiały budowlane do dalszych prac zapewnione. I mój, hmmm....śmietnik przed domem, który zamierzam w tym roku ogarnąć i zagospodarować tę część. Po drugiej strony góry jest jeszcze gorzej.
Trzeba tam:
1) wykopać resztę tuj (do oddania),
2) wykopać resztę zadołowanych cisów, nadać im jakiś sensowny kształt i posadzić,
3) wypielić i uporządkować teren
4) przygotować teren do zasadzenia grabów,
5) zasadzić graby.
To plan na ten weekend.
Potem wywieźć ten cały śmietnik.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Agatorek 18:35, 19 kwi 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
No ciekawe widoki

Graby na żywopłot zamiast tujek?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
maksimini 20:15, 19 kwi 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Tuje były tymczasowo (nie cierpię tuj). Miałam, to posadziłam żeby wizualnie odgradzały moją działkę. Teraz nadszedł ich koniec u mnie, bo rosnąć będą sobie dalej u koleżanki. W miejscu tuj będą graby
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies