Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Daisunia 14:55, 06 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Judith napisał(a)
Piękny dziś dzionek




Wpadłam z rewizytą
Twoje trawy super wyglądają tak posadzone przy tarasie. Przepięknie.
Masz cudownie w ogrodzie i ta złota jesień...
Faktycznie temperatury robią swoje, rok temu jesień nie była tak kolorowa.
____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Judith 16:55, 06 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Daisunia napisał(a)


Wpadłam z rewizytą
Twoje trawy super wyglądają tak posadzone przy tarasie. Przepięknie.
Masz cudownie w ogrodzie i ta złota jesień...
Faktycznie temperatury robią swoje, rok temu jesień nie była tak kolorowa.

Dziękuję Magda, zapraszam częściej .
Miskanty mam jeszcze w kilku miejscach w ogrodzie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 17:02, 06 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Dziewczyny - przyszedł czas na rozkminkę nad moją nową "powarzywnikową" rabatą .

Warunki:
- stanowisko w lecie słoneczne - przez większość dnia jest tu patelnia (to będzie jedyna taka rabata w ogrodzie!), rano nieco cienia, wieczorem półcień
- rabata ma wymiary 205x480 cm

Założenia wstępne:
- z uwagi na warunki słoneczne chcę tu przesadzić z innych rabat 3 berberysy admiration oraz 3 redbarony (i jeszcze trochę redbaronów dokupić)
- na resztę nie mam ŻADNEGO pomysłu, jednak wiem, że:

* nie chcę tu róż
* chcę coś, co kwitnie tak długo jak hortensje (może są hortensje, które wytrzymują patelnię?; jednak nie upieram się przy hortensjach, a nawet chciałabym pójśc w kierunku wykorzystania patelni )
* nie chcę tu rabaty czysto bylinowej, chciałabym też cos wyższego (jak hortensja hehehehe)
* nie chcę "delikatesów", które robią fochy
* chcę roślin zimujących

- placyk przy rabacie to placyk biesiadny vis a vis ogniska
- za dłuższym bokiem rabaty rosną krzewy owocowe - biała porzeczka, agrest, za krótszym - krzewy borówki amerykańskiej; cały ten owocowy obszar wraz ze zwirkowymi otaczającymi go ścieżkami będzie ogrodzony delikatnym niewidocznym drucikowym płotkiem.

Przypomnę, jak wygląda rabata i dodatkowo pokażę otoczenie, czyli kontekst (do rozkminki jest rabata większa, zaznaczona czerwonym krzyżykiem - po lewej stronie placyku, po prawej już zaplanowałam miskanty ML oraz jeżówki).





Pomożecie?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 17:37, 06 lis 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Judith, piękna metamorfoza, już teraz, w tym stanie pięknie Mówiąc o rabacie mówisz o całym tym obszarze powarzywnikowym? Czyli też tam gdzie masz borówki i conica?
Bardzo długo kwitnie gaura. Jedyne, co "znam" z doświadczenia. Kwitnie jeszcze teraz. Może rabata trawiasto-bylinowa? Prosa, molinie, gaury, jeżówki, coś zwiewnego i na gęsto?
Judith 17:46, 06 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Doprecyzowałam
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Daisunia 18:02, 06 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Judith napisał(a)
Dziewczyny - przyszedł czas na rozkminkę nad moją nową "powarzywnikową" rabatą .

Warunki:
- stanowisko w lecie słoneczne - przez większość dnia jest tu patelnia (to będzie jedyna taka rabata w ogrodzie!), rano nieco cienia, wieczorem półcień
- rabata ma wymiary 205x480 cm

Założenia wstępne:
- z uwagi na warunki słoneczne chcę tu przesadzić z innych rabat 3 berberysy admiration oraz 3 redbarony (i jeszcze trochę redbaronów dokupić)
- na resztę nie mam ŻADNEGO pomysłu, jednak wiem, że:

* nie chcę tu róż
* chcę coś, co kwitnie tak długo jak hortensje (może są hortensje, które wytrzymują patelnię?; jednak nie upieram się przy hortensjach, a nawet chciałabym pójśc w kierunku wykorzystania patelni )
* nie chcę tu rabaty czysto bylinowej, chciałabym też cos wyższego (jak hortensja hehehehe)
* nie chcę "delikatesów", które robią fochy
* chcę roślin zimujących

- placyk przy rabacie to placyk biesiadny vis a vis ogniska

Przypomnę, jak wygląda rabata i dodatkowo pokażę otoczenie, czyli kontekst (do rozkminki jest rabata większa, zaznaczona czerwonym krzyżykiem - po lewej stronie placyku, po prawej już zaplanowałam miskanty ML oraz jeżówki):

Pomożecie?


Hortensje limelight dadzą radę. Ja mam na patelni i nic jej nie jest. Drugiej- innej też nic, ale nie pamiętam nazwy. Mam na pniu przy tarasie, sąsiadka ma normalne krzewy i tak samo spokojnie dają radę.

____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Martka 18:05, 06 lis 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Rzecz jest już oczywista Więc ja też doprecyzuję, że bardzo mi się tam widzi do towarzystwa red barona - trawa o lekko innym pokroju, molinia variegata (tworzy fajne kępki i na jesień efektowne kwiatostany, ma ją Mrokasia), żywy zielony kolor, fajnie mógłby wyglądać z nimi rozchodnik Munstead dark red, do tego wiosną wiadomo że tulipany w kolorach, które lubisz, a latem jeżówki również w kolorach, które lubisz czyli czerwień, pomarańcz, malina.
olciamanolcia 18:10, 06 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7017
Jak tu cały dzień patelnia to kaktusy tu widzę a tsk poważnie moje hortensje: Bobo Diamant Rouge, Silver Dollar i Magical Mont Blanc są cały czas na słońcu do późnego popołudnia i znakomicie dają radę
Z zimujących zimozielonych mam laurowiśnie odmianę Novita , pieknie się prezentuje pojedynczo / ja mam w szpalerze jako żywopłot, Bardzo szybko rośnie można ciąć.
Może do tych berberysów turzyce Milk chocolate?
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Judith 18:12, 06 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Daisunia napisał(a)


Hortensje limelight dadzą radę. Ja mam na patelni i nic jej nie jest. Drugiej- innej też nic, ale nie pamiętam nazwy. Mam na pniu przy tarasie, sąsiadka ma normalne krzewy i tak samo spokojnie dają radę.

Lime light mam sporo, ale zainspirowałaś mnie tym szczepieniem - może inna odmiana szczepiona? Do rozważenia.
Dziękuję

EDIT: A tak w ogóle - piękny widoczek zapodałaś .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 18:14, 06 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Martka napisał(a)
Rzecz jest już oczywista Więc ja też doprecyzuję, że bardzo mi się tam widzi do towarzystwa red barona - trawa o lekko innym pokroju, molinia variegata (tworzy fajne kępki i na jesień efektowne kwiatostany, ma ją Mrokasia), żywy zielony kolor, fajnie mógłby wyglądać z nimi rozchodnik Munstead dark red, do tego wiosną wiadomo że tulipany w kolorach, które lubisz, a latem jeżówki również w kolorach, które lubisz czyli czerwień, pomarańcz, malina.


trawy - tak!
tulipany - wiadomka!
rozchodnik - nie wiem, zalezy od głównych bohaterów (bohaterek) tej rabaty...

Dziękuję za głos
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies