Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród długi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród długi

Joann 07:45, 24 maj 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Dorii napisał(a)
Kamyki dla rodkow to nie dobry pomysł. One potrzebują kwaśnej ziemi a kamyki raczej zasadowe i będą odkwasza. Chyba że to granit.

Niestety nie granit. Nie wiedziałam nawet o tym, ale teraz to już po ptokach. Jak przeżyją Ok, jak nie- nie dane mi bylo
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 07:48, 24 maj 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Martka napisał(a)
Joann, myślę, że rodki ucieszyłyby się nie tylko z odpowiedniej ziemi, ale także z odpowiednich dołków. Chodzi o to, by bryła korzeniowa rozrastając się nadal miała dobrą glebę. Wszędzie dziewczyny o tym piszą, czy to rododendrony, czy hortensje, dołek powinien być ze trzy razy większy po obwodzie niż donica. Chyba bym powiększyła obwód dołków, jeśli je chcesz w dobrej kondycji. Może mam obsesję na punkcie wielkości dołków, ale przekonałam się, że warto. Podlewanie tak, również w zimie. Miejsce zaciszne, cień jest, będzie pięknie.


Oj, już trudno. Posadzone, nie wracam już do nich
____________________
Joanna Ogród długi
Kokesz 07:57, 24 maj 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Nigry ciekawe gdzie będą
Jeśli nie chcesz uśmiercić rodków, to tak jak dziewczyny radziły, dołek duuużo większy z odpowiednio przygotowaną ziemią. Jak gleba będzie nie taka jak trzeba, to po nawożeniu rodki padną bo nie będą pobierały tych składników co trzeba. Możesz rodki posadzić w dużych donicach albo dołku wyłożyć folią, żeby się kwaśna ziemia nie mieszała. I przede wszystkim powinnaś usunąć torf z korzeni.

Zrobiłam sobie kiedyś taki zlepek informacji z rożnych wątków jak mi rododendrony na drugi rok od posadzenia zaczęły marnieć.
Może się przyda

http://assets3.ogrodowisko.pl/watek/6265-osiedlowy-ogrodek?page=119

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 08:21, 24 maj 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Joann napisał(a)

Dzięki, poczytam na pewno. Ale już mi się nie chce poszerzać dołków. Jak wypadną, nie będę płakać Ale podlewać będę, tylko wąż daleko, eh. Będę musiała go przeciągać do przodu za każdym razem


Asia, nie szkoda Ci roślin?
Miałabyś ładne, zimozielone rośliny cały sezon i jeszcze pięknie kwitnące wiosną...
Szczególnie, że nie wszystkie rośliny dają sobie radę w cieniu.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Martka 17:44, 24 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Asiu, nie musisz wracać, rozumiem, że czasem ogród męczy, ale też nie możesz za bardzo liczyć na ich dobrą kondycję. To rośliny o specyficznych wymaganiach i szybko zaczną łapać choroby, jeśli ich nie zapewnisz. Wystarczy poszerzyć dołki dookoła i wymienić na kwaśne podłoże. Chyba, że lubisz problemy z roślinami...
Joann 19:20, 24 maj 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Ależ ja mam tam kwasny torf dziewczyny, obornik koński, dolomit i kore. Tylko dołki za małe, choć może zdjęcie nie oddaje, ale dołek był dosc głęboki. No dobra, nie przyłożyłam się, upsik. Jesteście czujne, dziękuję:*
____________________
Joanna Ogród długi
Judith 19:25, 24 maj 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Joann, ale po co dałaś tam dolomit? Dolomit stosuje sie do odkwaszania ziemi...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Joann 19:25, 24 maj 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Renatko, Nigry będą z przodu wzdłuż siatki.
Dzis robiłam rabatę koło śmietnika







Mam tam perukowca, hortensje, kupiłam dziś tuje Danica i podzielilam trawy, które już miałam. A i wiąż RH tam jest
Czy mogę na kartony wysypać kamienie czy tylko kore?
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 19:26, 24 maj 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Judith napisał(a)
Joann, ale po co dałaś tam dolomit? Dolomit stosuje sie do odkwaszania ziemi...


Dolomit nie bezpośrednio w dołek, tylko przekopany jest po całości
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 19:30, 24 maj 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Kokesz napisał(a)


Asia, nie szkoda Ci roślin?
Miałabyś ładne, zimozielone rośliny cały sezon i jeszcze pięknie kwitnące wiosną...
Szczególnie, że nie wszystkie rośliny dają sobie radę w cieniu.

Renatko, nie lubię problemowych roślin. Jesli te takie są, pożegnam się z nimi, bo mi padną. A jak nie, będę dbać o nie, jak o wszystkie pozostałe.
____________________
Joanna Ogród długi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies