Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Gardenarium 08:22, 16 paź 2023


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77310
Karmazyn81 napisał(a)
Witam wszystkich, mam problem z tujami, które sadziłem na początku czerwca tego roku, sadziłem z donic, system korzeniowy był dobrze rozwinięty, nie uszkodzony, wszystkie 70 sie przyjęły.
Od miesiąca obserwuję żółknięcie i brązowienie pędów od dołu rośliny, naczesałem już 2 wiadra suchych gałązek, tuje szybko mizernieją ale są też nowe przyrosty ładnych zielonych gałązek i igieł obok tych usychających. Zaczęło się to od 4 sztuk a teraz widzę te objawy na niemal wszystkich. Sadzone z dodatkiem torfu, podlewane wodą czasem z dodatkiem drożdży, warstwa kompostu wymieszana z granulowanym obornikiem od góry i ściółkowanie korą. Nie sypałem nawozów mineralnych. Załączam zdjęcia i proszę o fachową pomoc.


To normalne zjawisko, stare przyrosty nie żyją w nieskończoność, co roku tuja je gubi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:22, 16 paź 2023


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77310
Niki napisał(a)
A dzisiaj znalazłem jeszcze coś żerującego na tujach (patrz foto)


Czy ktoś ma pomysł co to jest i czym potraktować żeby padło?


Mospilan
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dacho24 11:54, 24 maj 2024

Dołączył: 24 maj 2024
Posty: 2
Witam. A co powiecie o tych okazach? Na dwóch zauważyłem czarną maź.
Byłbym wdzięczny za diagnozę.
Dacho24 12:10, 24 maj 2024

Dołączył: 24 maj 2024
Posty: 2
Opryskałem to narazie Saprolem ale obawiam się że może nie pomóc.
marcin_pacyna 09:37, 25 maj 2024

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 136
Mnie się wydaje, że to albo brak wody albo wręcz przeciwnie. Są posadzone bardzo blisko siebie, warunki nie najlepsze (za chwilę trawa i chwasty je prześcigną). Nie wydaje mi się też, żeby wszystkie, co do jednego trafiła ta sama choroba lub szkodnik. Jeśli to rzeczywiście efekt braku wody, to znaczy, że nie mają jej już od dawna.
Nie widać na zdjęciach czarnej mazi.
Pegus 06:09, 26 cze 2024

Dołączył: 26 cze 2024
Posty: 1
Kolejną tuję coś mi zżera. Na całym pniu jest mnóstwo dziurek.
Podpowie ktoś co to za szkodnik?
marcin_pacyna 09:11, 26 cze 2024

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 136
Pegus może jakieś zdjęcie?
Mtyna 09:41, 09 lip 2024

Dołączył: 08 lip 2024
Posty: 3
Dzień dobry, dodaję swoje pytanie o brązowienie tui.
Co może dolegać tujom? Brązowieją i zmatowiały. Korzenie przykryte ściółką, ale przez około miesiąc była też gruba warstwa trawy. Pierwszy po lewej brabant (widoczny na zdjęciu) zaczyna brązowieć od strony styku ze szmaragdem.
marcin_pacyna 09:41, 10 lip 2024

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 136
Na mój gust takie objawy całościowe i globalne (czyli na każdym żywotniku i na wszystkich jednocześnie) to oznacza albo choroby grzybowej albo po prostu braku wody. Jedno generalnie wyklucza drugie, więc jeśli z uwagi na upały były przelewane, to mógłby być grzyb. Ale strzelam, że raczej nie były podlewane. Iglaki pokazują co je boli po ok. 2 tygodniach, także jeśli to brak wody, to znaczy, że brakuje jej im od dawna.
Mtyna 09:55, 10 lip 2024

Dołączył: 08 lip 2024
Posty: 3
Wielkie dzięki za odpowiedź, cenna! Faktycznie mało podlewałam początkiem sezonu. Mój błąd.
Jeśli ktoś też ma opinię dotyczącą stanu tuj, to je przyjmę z otwartymi ramionami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies