Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Gardenarium 19:31, 19 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mareksy napisał(a)
Cześć,
Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron. Chciałbym prosić o poradę.
Drzewka thuje szmaragd, sadzone do gruntu 3 lata temu. Nawożone corocznie florovitem do thuj, opryskiwane profilaktycznie bioseptem active.
na początku wakacji zauważyłem problem z thujami. Brązowieją od dołu i jakby matowieją u góry. Oczyściłem i w obawie przed frytoftorazą podlałem doglebowo Pyroplantem 722SL. Zastanawiam się czy to jaka choroba grzybowa? Zrobić oprysk topsinem?


Za dużo wszystkiego, oprysk za opryskiem tak nie powinno być.
Powinieneś się skupić na zapewnieniu im dobrych warunków glebowo-korzeniowych a nie pryskać bez opamiętania.

Jeśli masz szmatę to usuń, bo tuje padną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jolcze 10:24, 20 sie 2021

Dołączył: 17 sie 2021
Posty: 6

Tuje rosną na pewno z 13 lat. W glebie mam flizeline i korę. Tak jak mówiłam stało się to nie dawno. Tuje są przy ogrodzeniu, a za ogrodzeniem jest 1,5 metrowy pas zieleni i ulica wysypana kamieniem.
Gardenarium 18:29, 26 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szmata zawiera plastik, plastik nie przepuszcza powietrza. MOże kiedyś dały radę, ale teraz powoli je zabijasz, brak tlenu w korzeniach, brak próchnicy, brak wszystkiego a nadmiar wody i po robocie, będzie po tujach. Szmata czasem nie zabija od razu, ale gdy rośliny są duże, mam takie doświadczenia w ogrodach innych, ja szmatę zwalczam.

Wie złych rzeczy dzieje się teraz, w mokry rok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jolcze 22:57, 27 sie 2021

Dołączył: 17 sie 2021
Posty: 6
Dziękuję za odpowiedź. To co, mam ją wyciągnąć, czy poprzecinać?
Pozdrawiam
Mareksy 18:50, 14 wrz 2021

Dołączył: 18 kwi 2019
Posty: 10
Gardenarium napisał(a)
Szmata zawiera plastik, plastik nie pzrepuszcza powietrza. MOże kiedyś dały radę, ale teraz powoli je zabijasz, brak tlenu w korzeniach, brak próchnicy, brak wszystkiego a nadmiar wody i po robocie, będzie po tujach. Szmata czasem nie zabija od razu, ale gdy rośliny są duże, mam takie doświadczenia w ogrodach innych, ja szmatę zwalczam.

Wie złych rzeczy dzieje się teraz, w mokry rok.


Część, dziękuję za odpowiedź.
Zdjąłem szmatę niespełna 2 tygodnie temu, ziemia wygląda faktycznie na mokra.
Zastanawiają mnie 2 rzeczy, czemu, jeżeli to faktycznie za mokra gleba, thuje żółkną od płotu sąsiada w kolejności od tej najbliżej narożnika.

Sąsiad niczym nie podlewał

Musiałem już 3 wyciąć. Co jeszcze mogę zrobić?
Zamieszczam zdjęcie korzeni wykopanej thuji i zdjęcie kolejnej która "marnieje"


Gardenarium 21:46, 17 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na podstawie tego zdjęcia nie jestem w stanie ocenić, czy tuje nie były czasem za głęboko posadzone i puszczały korzenie z pnia, wyżej niż były w doniczkach. Tak to wygląda, ale ja niestety tego dobrze nie widzę.

Od płotu sąsiada dlaczego? może tam jest najniżej i najwięcej wody.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dominek28 18:41, 21 wrz 2021

Dołączył: 21 wrz 2021
Posty: 4
Witam, jestem tu nowy i szukam pomocy w sprawie moich szmaragdów.. jestem ich posiadaczem od roku ale od tego roku po zimie zaczął się ten dramat...na początku tylko podlewalem, potem delikatnie nawożenie nawozem i kilkukrotne opryski na fytoftorozę dały taki efekt jak na ostatnim zdjęciu.. pytanie tylko takie co to za choroba je dopadła i jak dalej z tym walczyć..
Dominek28 18:48, 21 wrz 2021

Dołączył: 21 wrz 2021
Posty: 4
Gardenarium 19:10, 21 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te wszystkie szmaty plastiki wszędzie na ziemi, na płocie... ugotowały twoje rośliny. Były upały a czarny kolor dodatkowo wzmógł temperaturę. I gleby i powietrza. Wyrzuć czym prędzej te plastiki, to może jeszcze się coś uratuje Tak się nie uprawia roślin. Jak niby nawoziłeś skoro leży szmata? W dziury sypałeś, a jak rozmieszałeś nawóz z ziemią, skoro ziemi nie widać? PO co te opryski i tyle ich?

Usuń szmatę, gleba odetchnie i tuje z nią. Odchwaść, nasyp kory ptrzekompostowanej, oczyść z tego brązowego, może odbiją a jak nie to będą "na nóżkach" ale będą żyły, a tak skazane są na dewastację z twojej winy niestety.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dominek28 20:35, 21 wrz 2021

Dołączył: 21 wrz 2021
Posty: 4
Ostatnie zdjęcie pokazuje jak przywrócił je do życia oprysk. A tuje te uschnięte wyglądały tak przed agrowloknina.. dużo osób, ktorzy uprawiają tuje właśnie doradzali płachty na płot, żeby chronić je przed wiatrami i śniegiem. A agrowloknine na chwasty i na to korę sosnową..
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies