Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Niki 09:08, 25 kwi 2022

Dołączył: 25 kwi 2022
Posty: 2
cześć,
proszę Was o poradę w sprawie moich tui. Mają 12 lat i do tej pory sobie nieźle radziły. Już w ubiegłym roku jednak coś je męczyło, ale po zimie to mam masakrę. W marcu "wytrząsnąłem" z nich dużą ilość suchego. Największe prześwity są od dołu do ok. 150-200cm.
W ostatnim tygodniu marca opryskałem je "Kaptanem". Wczoraj (czyli po 4 tygodniach) jeszcze dodatkowo opryskałem je "Pinivit" do iglaków.
Niestety - wg. opinii z forum, tuje rosną na szmacie i są przykryte kamieniami. Do tej pory dobrze sobie radziły, ale teraz już nie. W ubiegłym roku zerwałem już częściowo włókninę wokół pni i czy zerwać ją całkowicie?

Pytanie czy dam radę jeszcze je uratować? Czy sądzicie, że może to być jakiś szkodnik (jakoś nic nie zauważyłem) a dziwią mnie nieraz pojedynczo usychające gałązki.
Będę wdzięczny za wskazówki i sugestie.




Niki 15:31, 30 kwi 2022

Dołączył: 25 kwi 2022
Posty: 2
A dzisiaj znalazłem jeszcze coś żerującego na tujach (patrz foto)


Czy ktoś ma pomysł co to jest i czym potraktować żeby padło?
ralfi 19:02, 17 maj 2022

Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 30
Cześć

Poproszę Was o poradę w sprawie moich tui. Są to 10 letnie Yellow Ribbon i chorują od kilku lat /4 już padły/ ale tej wiosny chorują aż 3 następne sztuki. Chyba wprowadził mnie w błąd pewien ogrodnik który stwierdził że przyczyną jest opieńka miodowa która jest w ogrodzie od dawna i którą dość skutecznie zwalczałem smarując jesienią jej grzybnię Agrosarem /polskim odpowiednikiem Roundapu/. Poprzedniej jesieni opieńki prawie nie było a tuje są niestety w coraz gorszym stanie. Zawsze usychanie zaczyna się nie od całego drzewa, lecz od poszczególnych gałęzi.

Bardzo proszę o poradę bo szkoda drzew...

Dziękuję serdecznie.



Twoface 22:36, 19 maj 2022

Dołączył: 19 maj 2022
Posty: 2
Tuje były sadzone w październiku. W zimę straciły kolor. Na wiosnę zacząłem podlewać codziennie, ale cały czas są wyblakłe. Ostatnio sprawdziłem ph i wychodzi na to że jest za wysokie pomiędzy 6 a 7. W zeszłym tygodniu robiłem zakwaszanie gleby ale niewiele spadło teraz jest koło 6 (może powinienem lać więcej na daną powierzchnię). Dzisiaj zauważyłem biały nalot na gałązkach. Czy to grzyb? Jak z tym walczyć? dołączam zdjęcia.

Zaneta14091993 11:45, 30 cze 2022

Dołączył: 30 cze 2022
Posty: 1


Proszę o pomoc, tuje posadzone rok temu. Pryskane na grzyba wiosną 2 razy i raz na koniec czerwca, pryskane odżywką Pinivit wiosną 2 razy, nawóz podsypany koniec kwietnia. Mają wilgoć - linia kroplująca. Zauważayłam, że kilka drzewek matowieje i są takie jak na zdjęciu. Czy są do uratowania? Czy to grzyb, jakiś szkodnik czy mrówki? bo jest ich mnóstwo w tym roku. Na podwórku biega pies, ale to suczka więc raczej nie to jest przyczyną.
cycu2007 11:55, 03 lip 2022

Dołączył: 03 lip 2022
Posty: 2
Witam.
Przeglądałem wątek i tuje żółkną w różny sposób. Moja były sadzone na wiosnę. Siatka na ogrodzenie została założona już po tym jak zaczęły tracić kolor. Niektóre są już praktycznie ledwo żywe (nie bić). Jak widać lub nie, wszystko zaczyna się od końcówek i idzie w stronę łodygi. Jak się odchyli te zżółknięte to przy samym pniu są miejscami zielone.
Przekopując ziemię w innych miejscach znalazłem larwy guniaka czerwczyka, też latały w czerwcu. Czy możliwe że ten sposób ich psucia się jest możliwy od podjadania tych robaków korzeni? Kupiłem już opsrysk na całą działkę to i przy tujach to zrobię.
Na 97 Tui myślę że ok. 10 dopadła zaraza. Podlewam systematycznie. Teren równy, na zdjęciu dopiero dosypana czarna ziemia, za płotem pole.
Co jeszcze źle robię? Jakiś nawóz kupic?
cycu2007 11:57, 03 lip 2022

Dołączył: 03 lip 2022
Posty: 2

gryfik 19:37, 13 lip 2022

Dołączył: 10 cze 2021
Posty: 3


Witam. Wsadziłem w październiku ubiegłego roku ok 110 thuj (ok. 140cm wysokości). Obecnie ok 15 z nich zaczęło chorować. Thuje dostały podczas sadzenia kwaśna ziemię ogrodową, ściółkę z kory sosnowej i nawóz organiczny (bydlęcy). Na wiosnę zostaly nawiezione nawozem mineralnym substral (garść na krzew). Czy thuje są jeszcze do uratowania? Jeśli tak co im może być, czym można wykonać oprysk?
whiskey4betis 17:55, 27 lip 2022

Dołączył: 27 lip 2022
Posty: 1
Ratujcie! Co to jest za szkodnik i jak się go pozbyć ?! zainfekowała cyprysy i przenosi się na thuje ;(
Przypomina kornika ale jest bardzo mały...




Bardzo szybko zainfekował 3 wysokie cyprysy, które wciągu 2 tygodni praktycznie całe uschły, co robić???
Maciej_nowic... 14:30, 26 cze 2023

Dołączył: 01 maj 2020
Posty: 8
Dzień dobry,
Jako laik zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Już nie wiem co mam robić. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyłem, że kilka Tui traci barwę, płowieje. Na pniach zauważyłem czerwoną barwę i popękaną korę. Tuje sadzone 3 lata temu (jako 140 cm, kopane z ziemi), wysokość ok 2,5-3 m. Podłoże gliniaste. Tuje sadzone na ziemi do iglaków. Na wiosnę zasilone Fruktus do iglaków. Linia kroplująca z jednej strony. Dzisiaj na jednej z Tui zauważyłem delikatny biały osad.
Fakt ostatnio było bardzo mało deszczu.
Z góry dziękuję.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies